Kim jest ...

Św. Archanioł Gabriel


Czytaj dalej

Św. Archanioł Gabriel - życiorys

W tradycji chrześcijańskiej Archanioła Gabriela poznajemy między innymi w chwilach zwiastowania – najpierw zapowiada on narodziny Jana Chrzciciela, później Pana Jezusa.

Gabriel uznawany jest za anioła stróża Świętej Rodziny, gdyż odwiedzał Józefa w snach, ostrzegając go przed niebezpieczeństwem ze strony Heroda. Swoje święto Archanioł Gabriel obchodził dawniej 24 marca, czyli w przeddzień uroczystości Zwiastowania.

Z czasem przyjęło się osobne święto Św. Gabriela i innych Archaniołów. Gabriel jest uznawany za patrona  telefonu, telegrafu, radia i telewizji, a także posłańców, pocztowców, dyplomatów i filatelistów.

Kim jest Święty Archanioł Gabriel?

Imię Gabriel oznacza „wojownik Boży” lub „mąż Boży”. Archanioł Gabriel jest bowiem posłannikiem Boga i opiekunem raju. Zapowiada ludziom niezwykłe wydarzenia.

Jest aniołem zmartwychwstania, zwiastowania, zemsty, śmierci i objawienia. Chociaż w Biblii występuje jako anioł, zgodnie z tradycją wiąże się go z dwoma pozostałymi archaniołami – Michałem i Rafałem.

Jak przedstawia się Archanioła Gabriela?

Archanioł Gabriel po raz pierwszy pojawia się w ikonografii chrześcijańskiej na obrazie z VI wieku, który można oglądać w bazylice św. Apolinarego w Rawennie. Najczęściej Gabriel przedstawiany jest w scenie zwiastowania. Ma na sobie białe szaty z nimbem.

Na jego głowie obecna jest przepaska lub diadem, a w dłoniach trzyma zwój lub zapieczętowany list. Jego atrybutami są gałązki oliwki lub palmy, lilia oraz berło.

Kiedy Biblia mówi o Archaniele Gabrielu?

Święty Archanioł Gabriel pojawia się już w Starym Testamencie. Czytamy o nim w księdze proroka Daniela, kiedy archanioł tłumaczy mu sens wizji o baranie i koźle oraz gdy wyjaśnia przepowiednię Jeremiasza o 70 tygodniach-latach.

Natomiast w Nowym Testamencie św. Gabriel pojawia się przy zwiastowaniach. Najpierw zwiastuje Zachariaszowi w świątyni żydowskiej w Jerozolimie narodzenie syna -Jana Chrzciciela. Później zwiastuje Maryi narodzenie Jezusa.

Jako opiekun i anioł stróż Świętej Rodziny Gabriel ostrzega Józefa o złych zamiarach Heroda i nakazuje mu uciekać do Egiptu, a później poleca mu wraz z rodziną wrócić do Nazaretu.

Przypuszcza się, że to również Archanioł Gabriel był aniołem pocieszenia dla Jezusa w Ogrójcu. Jego obecność domniemywa się też w momencie zmartwychwstania i wniebowstąpienia.

Kult Św. Gabriela

Liturgiczne wspomnienie św. Gabriela w Kościele rzymskokatolickim przypada  na dzień 29 września – jest to wspólne święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Na Zachodzie święto to przyjęło się dopiero w X wieku, a papież Benedykt XV w roku 1921 uczynił z niego obchody ogólnokościelne.

Czyim patronem jest św. Gabriel?

Archanioł Gabriel jest patronem:

  • telegrafu,
  • telefonu,
  • radia i telewizji,
  • dyplomatów,
  • filatelistów,
  • posłańców,
  • pocztowców.

Takie powiązanie wynika z roli i sposobu przedstawiania Św. Gabriela w tradycji ikonograficznej jako uskrzydlonej postaci, która przemierza przestrzeń między niebem a ziemią, aby przekazywać wiadomości od Boga ludziom.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.