Św. Andrzej Apostoł - życiorys
Święty Andrzej Apostoł jest jednym z najpopularniejszych świętych, czczonych zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia. Andrzej, który jako pierwszy z uczniów poszedł za Chrystusem, ma szczególne miejsce w tradycji chrześcijańskiej.
Świadczy o tym zarówno bogactwo legend i pism apokryficznych dotyczących jego działalności, ale również niesłabnącą popularność czy obrzędy związane z obchodami dnia św. Andrzeja.
Wczesne lata życia
Św. Andrzej Apostoł przyszedł na świat w 5 r.n.e. w Betsaidzie, nad Jeziorem Galilejskim, w rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli rybak Jan i jego zona Joanna, a starszym bratem Szymon, późniejszy apostoł Piotr.
Wiadomo, że w młodości Andrzej prowadził życie rybaka, mieszkając wraz ze swym starszym bratem w Kafarnaum. Nad Jeziorem Galilejskim zetknął się z nauczającym Janem Chrzcicielem i początkowo został jego uczniem.
Andrzej jako pierwszy dołączył do Chrystusa po jego chrzcie w rzece Jordan. Powołanie nie było jednak trwałe i na jakiś czas Andrzej z bratem powrócili do pracy rybaków Galilei. Na powtórne wezwanie Jezusa dołączyli jednak bez wahania do grona apostołów.
Rozwój działalności i śmierć
Dane dotyczące życia i działalności św. Andrzeja Apostoła z okresu po śmierci Chrystusa pochodzą niemal w całości z pism apokryficznych. Zgodnie z pismami autorstwa Orygenesa, Andrzej prowadził działalność ewangelizacyjną i misjonarską pomiędzy Dnieprem a Donem, na terenie Scytii, a następnie w Achai, w Azji Mniejszej.
Uważa się, że był pierwszym z apostołów, prowadzących ewangelizację na terenach Bizancjum. W tradycji prawosławnej św. Andrzej Apostoł uważany jest za pierwszego biskupa Konstantynopola.
Są legendy mówiące, że w swojej działalności duszpasterskiej Andrzej dotarł aż na daleką północ, nad jezioro Ładoga. W swojej pracy ewangelizacyjnej głoszenie wiary Andrzej wzmacniał czynionymi cudami.
Uzdrawiał chorych, wypędzał złe moce z opętanych, wspominane są również przypadki wskrzeszeń. Wiele przekazów potwierdza, że ostatecznie, ok. roku 65, trafił do miasta Patras w dzisiejszej Grecji, gdzie został aresztowany na rozkaz namiestnika rzymskiego i stracony poprzez ukrzyżowanie.
Zgodnie z tradycyjnym przekazem, apostoł przyjął wydany na niego wyrok z pokorą, a nawet radością, uważając to za jeszcze jeden sposób na naśladowanie swojego Pana. Krzyż miał kształt litery X, co odpowiada pierwszej literze Imienia Chrystusa w języku greckim.
Taki rodzaj krzyża jest od tamtego czasu nazywany krzyżem św. Andrzeja. Szczątki apostoła, początkowo złożone w Patras, zostały w roku 356 n.e. przeniesione do Konstantynopola, gdzie rok później ufundowano pierwszy kościół pod jego wezwaniem.
Najważniejsze fakty
- Miejsce i okres działalności – Bizancjum, Azja Mniejsza, Grecja, do ok. 65 r.n.e
- Rodzaj działalności: działalność apostolska, ewangelizacja, uzdrowienia, egzorcyzmy, wskrzeszenia
- Kult niemal od momentu śmierci, pierwszy kościół w roku 357
- Patron: małżeństw, rybaków, podróżnych, rzeźników, woziwodów
- Wspominany w kościele katolickim 30 listopada, w cerkwi prawosławnej 13 grudnia i 13 lipca
Obywatelstwo
Starożytny Rzym
Powiązanie z miejscami
Wyznanie i światopogląd
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.