Św. Aleksander z Aleksandrii - życiorys
Święty Aleksander z Aleksandrii był biskupem w latach 313-326, natomiast nie są znane zarówno data narodzin, jak i śmierci. W wielu źródłach podaje się jedynie orientacyjne lata 250-326. Jego świętość została uznana przez Kościół prawosławny, katolicki i Syryjski. Czczony jest także przez Kościół Ortodoksyjny.
Dzieciństwo
Już od pierwszych lat jego powołanie wyróżniało się na tle rówieśników. Swoje życie poświęcił Bogu, szczególnym uznaniem cieszył się wśród kleru aleksandryjskiego do tego stopnia, że został następcą św. Achilla.
Kariera
W 311 roku odbywało się bardzo silne prześladowanie chrześcijan, to właśnie wtedy doszło do ścięcia głowy panującego w Aleksandrii Piotra I. Wolność kultu nastąpiła w 313 roku, czyli wtedy, gdy panował Aleksander.
Wielu wiernych, którzy wcześniej wyrzekli się wiary, nawraca się. Jednak dochodzi do podziału, w pierwszej grupie znajdują się ci, którzy nigdy się nie ugięli, a drudzy są nieugięci i nie ma w nich przebaczenia.
Największą zasługą Aleksandra było to, że poznał błędy Ariusza, ale przede wszystkim je zwalczał. Ariusz natomiast pochodził z Afryki, jednak kształcił się już w Aleksandrii, to właśnie tam uzyskał status kapłana.
Doszło do tego, że wszyscy biskupi na Wschodzie byli przychylni Aleksandrowi. Niestety sam Ariusz publicznie głosił nieprawdziwe rzeczy, jedną z nich była informacja dotycząca Jezusa, jakoby nie był on synem Boga, a pochodził z adopcji.
Aleksander nie miał większego wyboru, dlatego zwołał synod, na którym została potępiona cała nauka, którą głosił Ariusz. Z potępieniem spotkał się również na pierwszym soborze powszechnym, który odbył się w 325 roku.
Ariusz został skazany przez cesarza na wygnanie. Bardzo negatywną postacią, był natomiast syn cesarza, gdyż sprzyjał ariuszom. Działo się do tego stopnia, że organizował prześladowanie wszystkich przeciwników. Upadek arianizmu następił dopiero gdy sobór w Konstantynopolu zatwierdził wszelkie uchwały poprzedniego soboru.
Schyłek życia
Św. Aleksander był obrońcą czystości wiary, ale ukazywany był także jako doskonały duszpasterz. W Aleksandrii znajduje się jeden z największych kościołów, który został zbudowany ku czci ś. Teonasa. Powstał na cześć mnichów, którzy żyli w wielkich koloniach w Egipcie.
Najważniejsze fakty
Święty Aleksander pozostał ponad 70 listów do przeróżnych hierarchów, które są niezwykle cennym źródłem jeśli chodzi o poznanie tamtych czasów.
biskup Papież Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Patriarcha Aleksandrii
Obywatelstwo
Starożytny Rzym
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.