Stanisław Wojciechowski - życiorys
Stanisław Wojciechowski urodził się 15 marca 1869 roku w Kaliszu, a zmarł 9 kwietnia 1953 roku w Gołąbkach pod Warszawą. Już w czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim zaangażował się w działalność tajnych organizacji. Należał do Centralizacji Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, następnie związał się z ruchem robotniczym i spółdzielczym.
Polityk czy uczony?
Stanisław Wojciechowski pełnił ważne funkcje. W latach 1919 – 1920 był ministrem spraw wewnętrznych, a od 20 grudnia 1922 roku do 15 maja 1926 roku drugim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Po przewrocie majowym ustąpił ze stanowiska i całkowicie odsunął się od polityki. Poświęcił się pracy naukowej. Napisał wiele książek o tematyce związanej z ruchem spółdzielczym. Do 1939 roku był wykładowcą SGGW oraz WSH.
Honorowy obywatel Kalisza
Rada Miejska w uznaniu zasług postanowiła nadać Stanisławowi Wojciechowskiemu tytuł honorowego obywatela Kalisza. Uroczystość, na którą drugi prezydent RP przyjechał osobiście, odbyła się 2 kwietnia 1923 roku.
Potomstwo
Stanisław Wojciechowski miał dwoje dzieci – córkę Zofię oraz syna Edmunda, który zmarł w Auschwitz, ponieważ sprzeciwił się wykreśleniu adwokatów żydowskiego pochodzenia z palestry.
Prezydenci Polski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Związek Młodzieży Polskiej "Zet"
Obywatelstwo
Polska
Wykształcenie
Uniwersytet Warszawski
Działalność polityczna
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.