Udar jest stanem chorobowym, w którym słaby przepływ krwi do mózgu powoduje śmierć komórek.
Istnieją dwa główne rodzaje udaru: niedokrwienny, spowodowany brakiem przepływu krwi, i krwotoczny, spowodowany krwawieniem, w Polsce nazywany zwykle wylewem. Oba powodują, że części mózgu przestają funkcjonować prawidłowo.
Objawy i symptomy udaru mogą obejmować niemożność poruszania się lub odczuwania po jednej stronie ciała, problemy ze zrozumieniem lub mówieniem, zawroty głowy lub utratę wzroku po jednej stronie. Objawy i symptomy często pojawiają się wkrótce po wystąpieniu udaru.
W 2013 r. około 6,9 mln osób miało udar niedokrwienny, a 3,4 mln osób miało udar krwotoczny. W 2015 r. było około 42,4 mln osób, które wcześniej miały udar i nadal żyły. W latach 1990-2010 liczba udarów, które miały miejsce każdego roku, zmniejszyła się o około 10% w krajach rozwiniętych i wzrosła o 10% w krajach rozwijających się. W 2015 r. udar był drugą co do częstości przyczyną śmierci po chorobie wieńcowej, odpowiadając za 6,3 mln zgonów (11% ogółu). Około 3,0 mln zgonów było wynikiem udaru niedokrwiennego, a 3,3 mln zgonów było wynikiem udaru krwotocznego. Około połowa osób, które miały udar, żyje krócej niż rok. Ogółem dwie trzecie udarów wystąpiło u osób powyżej 65 roku życia.