Warszawa: co charakteryzuje antyki w stylu Ludwika Filipa? Wyjaśniamy!

W sklepie z antycznymi meblami możemy trafić na szafy, komody czy stoliki w stylu Ludwika Filipa. Niewiele osób wie, że gdyby nie rewolucja, prawdopodobnie styl by nie powstał. Zabytki ludwikowskie cechuje elegancki, majestatyczny wygląd oraz komfort użytkowania. Czym jeszcze się wyróżniają? Gdzie można je kupić?

Kiedy powstał styl Ludwika Filipa i czym się charakteryzuje?

Styl Ludwika Filipa powstał we Francji w 1830 roku i formował się w czasie społecznej rewolucji. Czerpał między innymi z takich nurtów, jak:

  • rokoko,
  • barok,
  • neogotyk.

Tym, co go najbardziej wyróżnia jest jednak to, że nie ukształtował się pod wpływem gustu rodziny królewskiej, ale francuskiej burżuazji. Meble w tym stylu miały być przede wszystkim wygodne. Poza tym ich wyjątkowość podkreśla reprezentacyjny wygląd oraz połączenie płynnej linii z masywną konstrukcją.

Do ich produkcji wybierano gruszę, buk, ale też mahoń, heban i palisander. Bardzo ceniono wyraziste, duże słoje, które stanowiły naturalny walor dekoracyjny – dodatkowo zdobiono je snycerką.

Czy w sklepie z antykami w Warszawie znajdziesz meble do salonu w stylu Ludwika Filipa?

Najpopularniejszymi reprezentantami tego nurtu, z jakimi się spotkasz, są fotele. Jednym z najbardziej znanych modeli jest tzw. napoleonka z esowatymi nóżkami i lekko odgiętą linią szkieletu. Równie popularny jest fotel Wolter, który był niski, głęboki i miał wyprofilowane oparcie.

Kanapy miały podobną budowę i charakterystyczne nóżki, poza tym tapicerowano je w całości. Ważnym elementem wyposażenia był też stolik, który miał okrągły lub owalny kształt i zdobienia na nóżkach. Taki oryginalny mebel również można znaleźć w dobrym sklepie z antykami w Warszawie.

Meble do sypialni w stylu Ludwika Filipa

Jednym z bardziej charakterystycznych mebli w tym stylu jest commode-toilette, czyli połączenie toaletki i stolika. Toaletka wyróżniała się podwójnym blatem – zewnętrznym wykonanym z drewna i wewnętrznym zrobionym z kamienia.

Szafy i komody były niezwykle masywne i ciężkie i oparte na cokołach, a czasem wyposażano je nawet w kółka, dzięki czemu – mimo sporej masy – łatwo można było je przestawiać. Łóżka kształtem przypominały łodzie, przednia i tylna część była wygięta i znacznie wyższa niż boki. Jeśli podoba Ci się styl Ludwika Filipa i szukasz takich antyków w Warszawie, możesz zapoznać się z ofertą sklepu Antyki Bronisze.

Czy styl Ludwika Filipa pasuje do współczesnych wnętrz?

Tak, bez wątpienia! To nie tylko gratka dla kolekcjonera, ale też dla osoby, która lubi oryginalne wnętrza z charakterem. Masywne meble z ciemnego drewna, np. szafy i komody sprawdzą się w klasycznych, ponadczasowych aranżacjach. W połączeniu z jasnymi kolorami ścian będą się prezentować niezwykle elegancko.

Jeśli zależy Ci na bardziej przytulnym wnętrzu, warto postawić na nieco cieplejszą kolorystykę: meble w bursztynowym odcieniu idealnie wpiszą się w modną estetykę vintage. W centralnym miejscu salonu wyjątkowo oryginalnie będą się prezentować ludwikowskie fotele.

Pamiętaj, by koniecznie zachować równowagę między tym, co nowoczesne a zabytkowe – łączenie stylów musi odbywać się z zachowaniem pewnych proporcji. Wybierz też zaufanego dostawcę lub zorganizuj rodzinną wyprawę na event, gdzie można kupić najwyższej jakości, odnowione meble z pewnego źródła pochodzenia. W stolicy takim wydarzeniem są Warszawskie Targi Antyków.

Umeblowanie w stylu Ludwika Filipa ceni się do dziś, ze względu na elegancki i nietuzinkowy wygląd, ale też solidne wykonanie. Dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu można znaleźć takie antyki na sprzedaż zarówno w Warszawie, jak i on-line, np. w serwisie Antyków Bronisze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.