Jan Twardowski jest twórcą nowego języka wiary w polskiej poezji. Proponował on nie teologiczne, rozumowe poznanie, lecz franciszkańską radosną wiarę oraz zawierzenie Stwórcy z dziecięcą ufnością. Znakiem Boga w poezji księdza Twardowskiego jest drugi człowiek i przyroda. Kluczową dla niego wartością była miłość — zarówno człowieka do Boga i bliźnich, jak i Boga do człowieka. W swoich dziełach Twardowski często podkreślał kluczową rolę zgody na samotność i cierpienie, która to jest wpisana w porządek świata i pozwala człowiekowi stać się otwartym na działania Boga. Wyraźnie da się zaobserwować tam również nurt mariologiczny. Twardowski uznawał Matkę Boską za przewodniczkę w wierze. Czym jeszcze charakteryzuje się jego twórczość? Charakterystyczne dla niej jest także przedstawianie skomplikowanych problemów związanych z wiarą i filozofią w sposób prosty i przystępny. W używanym przez księdza Jana Twardowskiego języku bardzo często pojawiają się wyrażenia potoczne, dzięki czemu jego twórczość może z łatwością zrozumieć każdy czytelnik.
Przez dziurę w płocie, czyli o tym, że święci to także ludzie
Jedną z najpopularniejszych książek autorstwa Jana Twardowskiego jest „Przez dziurę w płocie, czyli o tym, że święci to także ludzie„. Tematyka świętych bardzo często przewija się w twórczości tego słynnego polskiego poety. Jan Twardowski wieloma słowami opisywał kim są tego typu postacie i prezentował rozmaite ich definicje. Tym, co je łączyło było przekonanie o tym, że świętego nie można udawać. Wspomniana powyżej książka porusza zagadnienia, takie jak: Co to znaczy „święty”? Kim byli ci, których uznajemy za świętych? Czy trzeba być kanonizowanym, żeby być świętym? Czy święci jeszcze żyją? Jak żyć, by być świętym? W jaki sposób dostać się do nieba? Autor udziela prostych, humorystycznych odpowiedzi na te pytania. Pisze zarówno o świętych kanonizowanych, jak i tych, których imiona zna wyłącznie Bóg. Dodatkowo, pomaga odnajdywać świętych będących blisko z nas i zachęca do myślenia o własnej drodze do świętości i bycia serdecznymi, dobrymi ludźmi.
Serce za serce, czyli co to znaczy kochać
Równie dużą popularnością cieszy się książka Jana Twardowskiego „Serce za serce, czyli co to znaczy kochać„. Stanowi ona zbiór tekstów o miłości — zarówno międzyludzkiej, jak i takiej, która rodzi się w relacji z Panem Bogiem. Jan Twardowski pokazuje tu czym jest miłość i dlaczego jest taka ważna. Podpowiada również, jak przekonać się o tym, czy umiemy kochać, czym jest miłość do bliskiego, co znaczy kochać się wzajemnie i jak powinna wyglądać miłość do Pana Boga. W książce Jan Twardowski udziela odpowiedzi na pytania, takie jak: Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak się przekonać, czy umiem kochać? Co to znaczy: kochać bliźniego, albo kochać się wzajemnie? Jak kochać Pana Boga i jak On kocha nas?
To jednak nie wszystkie popularne książki Jana Twardowskiego. Do bestsellerowych pozycji jego autorstwa zaliczają się również wydawnictwa, takie jak: „Dwanaście słów. Owoce Ducha Świętego”, „Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości”, „Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie” czy „Zeszyt w kratkę”.