Znalezienie wydawcy dla swojej książki może być trudnym i czasochłonnym procesem, ale jest to krok niezbędny do tego, by móc podzielić się twórczością z szerszą publicznością. Każdego roku wielu początkujących pisarzy zastanawia się jak wydać książkę.
Bardzo często zależy im nie tylko na sukcesie medialnym i pieniądzach, ale także na jakości samej publikacji. Gdzie szukać oficyny, która pozwoli połączyć te aspekty? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego wydawcy.
Najważniejszy pierwszy krok
Poszukiwania wydawcy książki mogą sprawiać wrażenie nie lada wyzwania, zwłaszcza dla debiutantów. Jednak z pomocą kilku prostych rozwiązań i odrobiną cierpliwości można znaleźć odpowiednią oficynę. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z rynkiem wydawniczym.
Ważne jest, aby znać typy wydawców, którzy istnieją (np. wydawnictwa niszowe, korporacyjne, uniwersyteckie), orientować się jakie książki wydają oraz jakie mają wymagania wobec autorów.
Warto też zapoznać się z dostępnymi modelami wydawniczymi. Dla debiutantów tradycyjna ścieżka wydawnicza może okazać się niedostępna. Wtedy o wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie np. model subsydiowany.
Warto również zastanowić się, do jakiego gatunku czy tematu najlepiej pasuje napisana książka. To pomoże znaleźć wydawcę, który specjalizuje się w publikacjach z tej samej dziedziny. Dzięki temu nie tylko skuteczniej dociera się do czytelników, ale także sama książka jest zazwyczaj lepiej dopracowana.
Sprawdzenie oferty i kontakt z wydawcą
Kolejnym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie stron internetowych kilku wybranych na wstępie wydawców i zapoznanie się z ich ofertami. Czasem można natknąć się na informacje o tym, że dana oficyna szuka aktualnie nowych autorów i akceptuje propozycje od nieznanych pisarzy.
Jednocześnie prezentowane są wskazówki na temat tego, jak wydać książkę we współpracy z danym podmiotem. Jednak nawet jeśli takiego komunikatu nie ma na stronie lub w mediach społecznościowych wydawnictwa, nie warto rezygnować z kontaktu.
Gdy zdecydujemy, że to z danym podmiotem chcemy rozpocząć współpracę, należy wysłać wiadomość z prośbą o zapoznanie się z gotową treścią książki i zapytać o możliwość jej wydania. Ważne, by podać wszystkie niezbędne informacje, takie jak zarys fabuły oraz krótki życiorys autora.
Cierpliwość i determinacja
Znalezienie wydawcy może zająć trochę czasu, więc nie wolno poddawać się zbyt szybko. Jeśli jedna z oficyn odrzuci propozycję współpracy, nie oznacza to, że dana książka jest zła. Może po prostu nie pasować do profilu danego wydawcy lub być zbyt podobna do już istniejących pozycji.
Każda osoba, która zastanawia się jak wydać książkę, musi uzbroić się w cierpliwość – warto walczyć o swoje marzenia i kontaktować się z różnymi oficynami tak długo, aż znajdzie się ta, która podejmie współpracę z początkującym autorem.