Kim jest ...

Marija Szarapowa


Czytaj dalej

Marija Szarapowa - życiorys

Urodzona w Rosji w 1987 roku, Maria Szarapowa we wczesnym wieku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i zaczęła treningi w Akademii Tenisa Nicka Bollettieriego. Po przejściu na profesjonalizm w wieku 14 lat, znalazła się w centrum uwagi, wygrywając w 2004 r. Wimbledon. Szarapowa stała się 10. kobietą, która zdobyła Grand Slam, wygrywając French Open w 2012 roku.

W 2016 r. została zawieszona na dwa lata przez Międzynarodową Federację Tenisową po pozytywnym teście na zakazane substancje. Po złożeniu odwołania, jej zawieszenie zostało zmniejszone do 15 miesięcy, pozwalając jej wrócić do rywalizacji w kwietniu 2017 roku.

Kariera tenisowa

Maria Szarapowa odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w WTA na AIG Japan Open 2003, a także dotarła do czwartej rundy na Wimbledonie przy jej pierwszej próbie
w tym samym roku.  Sukces odniosła w 2004 roku, kiedy to zdobyła tam tytuł singla, stając się pierwszą rosyjską zwyciężczynią tego turnieju.

Pod koniec 2004 roku dodała tytuł Mistrzyni WTA do swojej listy mistrzostw.

W 2005 r. została pierwszą rosyjską kobietą, która awansowała do najwyższego miejsca w rankingu, w następnym roku zdobyła swój drugi tytuł Grand Slam z wygraną w U.S. Open.

Szarapowa przez większą część 2007 i 2008 roku borykała się z problemami z ramieniem, mimo to udało jej się wygrać trzeci Grand Slam po fascynującym występie na Australian Open 2008.

Przeszła operację ramienia w październiku, co skutkowało zniknięciem z rankingu, aż do jej powrotu w maju 2009.

Szarapowa walczyła o odzyskanie konsekwencji w walce z czołowymi zawodniczkami kobiet i pod koniec 2009 roku wróciła do Top 20, a w 2011 roku zajęła 4. miejsce na świecie. W czerwcu 2012 roku Szarapowa udowodniła swój definitywny powrót pokonując Sarę Errani w finale French Open. Zwycięstwo to uczyniło z niej zaledwie 10. kobietę, która zdobyła Karierowy Złoty Szlem i pozwoliło jej odzyskać pozycję nr 1 na świecie.

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – debiucie olimpijskim Szarapowy – zdobyła srebrny medal w singlach kobiet, tracąc złoto na rzecz amerykańskiej gwiazdy tenisa Sereny Williams. Rosjanka nadal dobrze grała w kolejnych turniejach, kończąc wicemistrzostwo na French Open 2013. Jednak problemy z ramionami znów zebrały swoje żniwo, a niedługo po rozczarowującej przegranej drugiej rundzie na Wimbledonie, wycofała się z akcji do końca sezonu.

W 2014 roku Szarapowa wygrała swój drugi turniej French Open i piąty w klasyfikacji generalnej Grand Slam pokonując Simonę Halep. W 2015 roku awansowała do finału Australian Open i półfinału US Open, a na koniec roku zajęła 4. miejsce.

Kontrowersje dopingowe

W marcu 2016 r. Szarapowa ogłosiła, że nie zdała testu na obecność narkotyków na Australian Open w styczniu. Na konferencji prasowej, gwiazda tenisa powiedziała, że test na Mildronate, z aktywnym składnikiem meldonu, który brała pod kątem problemów zdrowotnych od 2006 roku, był pozytywny. Lek został dodany do zakazanej listy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) 1 stycznia 2016 roku.

„To bardzo ważne, abyście zrozumieli, że przez 10 lat ten lek nie znajdował się na zakazanej liście WADA, a ja legalnie stosowałem go przez ostatnie 10 lat” – powiedziała Szarapowa na konferencji prasowej. „Ale 1 stycznia przepisy się zmieniły i meldon stał się substancją zakazaną, o czym nie wiedziałam”. „Muszę wziąć za to pełną odpowiedzialność”, dodała.

8 czerwca 2016 roku niezależny trybunał powołany przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF) zawiesił Sharapovę na dwa lata z powodu nieudanego testu na obecność dopingu.

Szarapowa odpowiedziała w poście na Facebooku: „Podczas gdy trybunał prawidłowo stwierdził, że nie naruszyłem celowo przepisów antydopingowych, nie mogę zaakceptować niesprawiedliwie surowego dwuletniego zawieszenia. Trybunał, którego członkowie zostali wybrani przez ITF, zgodził się, że nie zrobiłem nic celowo złego, ale starają się powstrzymać mnie od gry w tenisa przez dwa lata. Od części zawieszającej tego orzeczenia natychmiast odwołam się do CAS, Sądu Arbitrażowego dla Sportu”.

W październiku 2016 roku, po tym jak Szarapowa odwołała się od swojego dwuletniego zawieszenia, Sąd Arbitrażowy ogłosił, że jej kara zostanie zmniejszona o 15 miesięcy, co pozwoli jej powrócić do międzynarodowych zawodów w kwietniu 2017 roku. „Z jednego z najtrudniejszych dni w mojej karierze przeszedłem do jednego z najszczęśliwszych dni” – powiedziała tenisistka w oświadczeniu.

Po zakończeniu zawieszenia Szarapowa wróciła do gry w Porsche Tennis Grand Prix 26 kwietnia 2017 roku. W październiku zdobyła swój pierwszy tytuł WTA od dwóch lat na Tianjin Open i stopniowo walczyła o powrót do Top 30 przed rozpoczęciem French Open w maju 2018 roku.

Działalność poza tenisem

Poza kortem Szarapowa uzyskała duże wsparcie handlowe m.in. z takimi firmami jak Nike, Avon, Evian, TAG Heuer, Porsche i Tiffany & Co. Przez kilka lat była najlepiej opłacaną sportsmenką na świecie, a w 2015 roku jej zarobki Forbes szacował na 29,7 miliona dolarów.

Po ogłoszeniu w marcu 2016 roku, że Szarapowa nie zdała testu na obecność dopingu, sponsorzy, w tym TAG Heuer i Porsche, zawiesiły swoje relacje z gwiazdą tenisa, pozostawiając otwartą możliwość współpracy z nią w przyszłości. Inni sponsorzy, jak Nike, Evian i producent rakiet Head kontynuowali wsparcie dla tenisistki.

Inne przedsięwzięcia biznesowe Szarapowy obejmują uruchomienie w 2012 roku linii słodyczy Sugarpova z Jeffem Rubinem, założycielem IT’SUGAR. Część sprzedaży jest przekazywana Fundacji Marii Szarapowej na wsparcie jej działalności charytatywnej. „Zaczęło się, gdy byłam małą dziewczynką w Rosji, a mój tata nagradzał mnie lizakiem lub czekoladą po długim dniu ćwiczeń” – napisała na stronie internetowej Sugarpovy. „Zaczęłam wtedy twierdzić – i to do dziś – że nie ma powodu, dla którego ciężka praca nie może być nagrodzona odrobiną słodkiego przysmaku. Ponieważ kluczem do szczęśliwego, zdrowego życia jest dla mnie idea Moderation in  Moderaration – możesz mieć swoje ciasto (lub słodycze) i cieszyć się nim również”.

W życiu osobistym Szarapova nawiązała relację ze słoweńskim koszykarzem Sashą Vujacic w 2009 roku. Po roku randek para ogłosiła, że są zaręczeni w październiku 2010 roku. Podczas konferencji po meczu na U.S. Open 2012, Szarapowa ogłosiła, że zaręczyny były nieważne i że jej związek z Vujacicem się skończył. Następnie, w latach 2013-2015, umawiała się z bułgarskim tenisistą Grigorem Dimitrowem. Od stycznia 2018 roku spotyka się ze współzałożycielem Paddle8, Alexandrem Gilkesem.

fot. Brian Minkoff-London Pixels

Sławni wychowankowie Nicka Bollettieriego Sławni zwycięzcy Wimbledonu

Obywatelstwo

Rosja

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.