Życiorys Małgorzaty Potockiej
Małgorzata Potocka to barwna i ciekawa postać. Jest dyplomowaną aktorką i reżyserką, a także producentką filmową. Zajmowała się organizacją wielu wydarzeń artystycznych, w tym wykładów, warsztatów, festiwali filmowych czy koncertów rockowych.
Realizowała różnego rodzaju projekty, które wspierały oraz promowały polską kulturę. Wspierała doradztwem ministerstwo kultury oraz była dyrektorką regionalnego oddziału TVP w Łodzi. Jej bogaty dorobek artystyczny jest różnorodny i niejednokrotnie został doceniony przez widzów i krytyków filmowych.
Wczesne lata
Małgorzata urodziła się 17 sierpnia 1953 roku w Łodzi. Pochodzi z rodziny, w której sztuka była obecna na co dzień. Jej ojcem był Ryszard Potocki (1915 – 1975), scenograf pochodzący z Grodna (obecnie znajdującego się na terenie Białorusi).
Aktorka zaczęła swoją edukację, uczęszczając do szkoły Sióstr Zakonnych Niepokalanek w Nowym Sączu i kontynuowała ją w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.
Następnie rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ukończyła je w roku 1978. W roku 1981 na tej samej uczelni otrzymała dyplom na Wydziale Reżyserskim.
Rozwój kariery
Przygodę z pracą na planie filmowym Małgorzata zaczęła dość wcześnie. Już jako dziewczynka debiutowała w filmie „Awantura o Basię”. W wieku 15 lat zagrała w filmie mistrza Andrzeja Wajdy – „Wszystko na sprzedaż”.
Prawdziwie doceniona została za rolę Tereski w filmie opowiadającym historię majora Henryka Dobrzańskiego – „Hubal”. Film ten, wyreżyserowany przez Bohdana Porębę, zdobył dużą popularność wśród widzów kin.
Małgorzata, oprócz popularności, otrzymała w roku 1975 za tę rolę uznanie i nagrodę Zbyszka Cybulskiego. Nagrodzone tym wyróżnieniem zostały także jej role w filmach „Jarosław Dąbrowski” oraz „Orzeł i reszka”.
W 1979 roku otrzymała również nagrodę Komitetu do spraw Polskiego Radia i Telewizji za swoje kreacje w spektaklach telewizyjnych.
W drugiej połowie lat 80 – tych została stypendystką Fundacji „Milenium Workshop”, dzięki czemu miała możliwość sprawdzić się w roli wykładowcy kilku uczelni w USA.
W roku 1996 za swoje zasługi i pracę artystyczną została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.
Późniejsze lata działalności artystycznej
Na przestrzeni lat była związana gościnnie z kilkoma warszawskimi teatrami, między innymi z Teatrem Capitol czy Teatrem Nowego Praga Warszawa. Potocka przez lata była bardzo aktywna zarówno aktorsko jak i w roli reżyserki telewizyjnej i teatralnej.
Spełniała się również, współpracując z Instytutem Adama Mickiewicza przy realizacji projektów wspierających polską kulturę, np. Sezon Polski we Francji czy Rok Polski na Ukrainie.
W 2006 roku objęła funkcję dyrektorki oddziału Telewizji Polskiej w Łodzi. W roku 2010 została z tej funkcji odwołana. W ramach współpracy z telewizją organizowała koncerty gwiazd i festiwale muzyczne.
Następnie objęła kierownictwo Łódzkiej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej „On Air”, która oferuje studia na kilku artystycznych kierunkach.
W roku 2019 Małgorzata Potocka została doktorem sztuk filmowych i teatralnych. Ten stopień naukowy zdobyła na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w swojej macierzystej uczelni w Łodzi.
W tym samym roku objęła funkcję dyrektorki naczelnej oraz artystycznej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Życie prywatne
Małgorzata Potocka wyszła za mąż za starszego o 14 lat artystę fotografii Józefa Robakowskiego. Poznali się na uczelni, gdy ona była studentką, a on wykładowcą. Łączyła ich miłość, której owocem była córka Matylda, urodzona w roku 1978.
Małżeństwo rozpadło się, gdy Małgorzata nawiązała znajomość z Grzegorzem Ciechowskim, wokalistą zespołu Republika. Poznali się, gdy Potocka szukała muzyki do swojej pracy dyplomowej.
Muzykę Ciechowskiego podsunął jej ówczesny mąż. Małgorzatę i Grzegorza połączył gorący romans, który finalnie przerodził się w związek trwający dekadę. Oboje zakończyli swoje małżeństwa i rozpoczęli wspólne życie.
W 1987 roku powitali na świecie córkę Weronikę. Związek ten, choć namiętny i kolorowy, zakończył się gdy Małgorzata dowiedziała się o romansie partnera z nianią ich dziecka.
Wiek
71
Rodzina
Małgorzaty Potockiej
Małżonek: Józef Robakowski
Obywatelstwo
Polska / Polska Rzeczpospolita Ludowa
Cytaty
Małgorzaty Potockiej
#1
Ciągle myślę, czy przebaczenie zdrady to mądrość czy rezygnacja z samej siebie.
#2
Moi obydwaj mężowie byli wielkimi artystami. Gdy się bierze ślub, żadna ze stron nie powie: Słuchaj, kocham cię, ale nie będę zajmował się domem, nie będę miał czasu na partnerstwo w życiu. Nawet tak nie pomyśli. A po roku, dwóch pojawia się coraz większa ilość trosk. To prawda, że najczęściej byłam i jestem samotną matką.
Data urodzenia
Małgorzaty Potockiej
17/08/1953
(poniedziałek)
Lata aktywności
Małgorzaty Potockiej
Od 1959 r.
Wykształcenie
Małgorzaty Potockiej
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Zawód
Małgorzaty Potockiej
Znana głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Muzea i wystawy z dziełami
Małgorzaty Potockiej
Główne gatunki działalności
Małgorzaty Potockiej
Nagrody i odznaczenia
Małgorzaty Potockiej
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Małgorzaty Potockiej
♌ Lew
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Małgorzata Potocka w bazie Internet Movie Database (IMDb)
- Małgorzata Potocka w bazie Virtual International Authority File
- International Standard Name Identifier
- Małgorzata Potocka w bazie danych Kongresu USA
- Małgorzata Potocka w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
Źródło grafik
Platforma Obywatelska RP from Polska, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons