Życiorys Małgorzaty Kożuchowskiej
Małgorzata Kożuchowska to jedna z najbardziej znanych, współczesnych polskich aktorek o niemal trzydziestoletnim stażu pracy. Cieszy się sympatią szerokiego grona widzów, którzy znają ją głównie z obyczajowych produkcji telewizyjnych.
Można oglądać ją również na deskach teatru oraz na kinowych ekranach. Z powodzeniem realizuje się jako prezenterka telewizyjna.
Z uwagi na swoje przemyślane i zaskakujące stylizacje, w których pokazuje się na premierach i wydarzeniach publicznych nierzadko określana mianem ikony stylu.
Dzieciństwo, lata edukacji i odkrywania pasji do aktorstwa
Aktorka przyszła na świat 27 kwietnia 1971 roku we Wrocławiu. Jest dzieckiem Leszka Kożuchowskiego oraz Jadwigi Kożuchowskiej – pary związanej ze środowiskiem pedagogicznym.
Wychowywała się wraz z dwiema siostrami, Hanną i Mają, w Toruniu. Od najmłodszych lat przejawiała dużą ciekawość świata i lubiła próbować nowych rzeczy.
Jej artystyczna dusza dała o sobie znać, gdy zakładała na siebie kreacje, które specjalnie dla niej szyła jej mama i gdy zapisywała się na zajęcia wokalne.
Już w szkole podstawowej uczęszczała na warsztaty teatralne. Podjęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 1994 roku.
Zdobycie dyplomu otworzyło przed nią drzwi do nowych możliwości i w ten oto sposób zasiliła grono warszawskiego Teatru Dramatycznego w którym pozostała do 2005 roku, by następnie wstąpić na deski Teatru Narodowego – najstarszego istniejącego teatru w kraju.
Początki kariery i pierwsze zawodowe sukcesy
Małgorzata Kożuchowska już na początku swojej kariery udowodniła, że jest wszechstronna, gdyż nie ograniczała się wyłącznie do tej jednej, prestiżowej instytucji.
Nawiązała współpracę także z teatrem Na Woli, IMKA, Komedia, Teatrem Polskim w Bielsku – Białej, Teatrem Telewizji Polskiej oraz z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie.
W swoim pierwszym filmie fabularnym wystąpiła już w 1994 roku. Nosił tytuł „Oczy niebieskie” i wcieliła się tam w harcerkę. Kolejne lata były równie owocne. Zagrała w „Młodych wilkach”, „Grach ulicznych” oraz w „Kilerze”, który jest jedną z produkcji jakie przyniosły jej szczególny rozgłos.
Jednocześnie od 1995 roku pojawiała się w serialach. Były to role głównie epizodyczne. Na dłużej, bo aż na dwanaście odcinków, pozostała w „Złotopolskich”, na planie których znalazła się w 1998 roku.
Zaledwie dwa lata później dołączyła do obsady jednego z najpopularniejszych polskich seriali obyczajowych – „M jak miłość”. To tam przez jedenaście lat grała Hankę Mostowiak, postać zaliczającą się do ścisłego grona najbardziej rozpoznawalnych bohaterów produkcji.
Jej odejście odbiło się szerokim echem w mediach, wzbudzając sporą sensację. Kożuchowska szybko zaangażowała się w kolejne projekty.
Wśród tych kluczowych można wymienić seriale „Rodzinka.pl” i „Prawo Agaty” oraz takie filmy jak „Listy do M. 2”, „Proceder” czy „To musi być miłość”.
Rozwój w innych dziedzinach życia artystycznego, czyli dubbing, muzyka i reklama
Kożuchowska nie ogranicza się wyłącznie do aktorstwa. Od dłuższego czasu zajmuje się dubbingiem, podkładając głos w licznych filmach animowanych. „Madagaskar”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Rodzina Addamsów” to tylko niektóre przykłady.
Wydała swój album studyjny „W futrze” i została twarzą wielu kampanii reklamowych. Promowała dwie marki kosmetyczne – Avon i Kolastynę, renomowaną firmę biżuteryjną Tous oraz grupę ubezpieczeniową Aviva.
Do 2020 roku pełniła funkcję wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Jest laureatką pokaźnej listy nagród i odznaczeń, doceniana zarówno przez widzów, jak i krytyków.
Otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Telekamerę 2004 i 2005 w kategorii „Aktorka”, Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki roku 2003 za występ w „Zróbmy sobie wnuka”, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Aktualnie Małgorzata Kożuchowska wciąż pozostaje aktywna zawodowo, łącząc karierę z niezwykle istotnymi, życiowymi rolami żony oraz matki. Wraz z Bartłomiejem Wróblewskim wychowuje ośmioletniego syna, Jana. Bardzo chętnie angażuje się też w rozmaite akcje charytatywne.
Wiek
53
Obywatelstwo
Polska
Cytaty
Małgorzaty Kożuchowskiej
#1
Amantki nie są ciekawe do grania, bo przeważnie są elementem dekoracyjnym.
#2
Czuję się patriotką i uważam za optymistkę, a mimo to zdarzały się chwile zwątpienia w dojrzałość Polaków.
#3
Dochodziły do mnie opinie, że jestem skostniałą ciociunią. A to nieprawda. Nikt nie wie, że chodzę z mężem na mecze piłki nożnej, uwielbiam słuchać Duffy czy Jaya-Z. Ostatnio byłam też didżejką w klubie.
#4
Nie jestem dziewczyną z okładki, ale aktorką, która czasem na nią trafia.
Data urodzenia
Małgorzaty Kożuchowskiej
27/04/1971
(wtorek)
Lata aktywności
Małgorzaty Kożuchowskiej
Od 1993 r.
Wykształcenie
Małgorzaty Kożuchowskiej
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Nagrody i odznaczenia
Małgorzaty Kożuchowskiej
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Małgorzaty Kożuchowskiej
♉ Byk
Wzrost
Małgorzaty Kożuchowskiej
170 cm
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Małgorzata Kożuchowska - oficjalny profil na Instagramie
- Profil na Discogs
- Małgorzata Kożuchowska w bazie danych FilmPolski.pl
- Małgorzata Kożuchowska w bazie Internet Movie Database (IMDb)
- Małgorzata Kożuchowska w bazie Virtual International Authority File
- International Standard Name Identifier
- Małgorzata Kożuchowska w bazie danych Kongresu USA
- Małgorzata Kożuchowska w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
- Małgorzata Kożuchowska w bazie Francuskiej Biblioteki Narodowej
Źródło grafik
Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73), CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons