Kim jest ...

Maja Ostaszewska


Czytaj dalej

Maja Ostaszewska - życiorys

Maja Ostaszewska to polska aktorka filmowa i teatralna, urodzona 3 września 1972 roku w Krakowie. Swój talent udowodniła między innymi, grając główne role w filmach „Body/Ciało” oraz „Jack Strong” za które otrzymała nagrodę Orła przyznawaną przez Polską Akademię Filmową.

Na uwagę niewątpliwie zasługuje również jej działalność społeczna na rzecz ludzi i zwierząt.

Rodzina, dzieciństwo

Maja Ostaszewska pochodzi nie tylko z miasta, które posiada bogato rozwinięte środowisko artystyczne, ale również z niezwykle utalentowanej rodziny. Jej babcia była aktorką grającą w Teatrze Rapsodycznym, dziadek natomiast parał się rzeźbiarstwem i scenografią.

Nie można nie wspomnieć również o ojcu, Jacku Ostaszewskim reżyserze teatralnym oraz rodzeństwie, które również rozwija się artystycznie. Wychowanie niewątpliwie miało wpływ na to, że Maja na swój zawód wybrała właśnie aktorstwo.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż aktorka dorastała w rodzinie buddyjskiej. Przez trzy lata mieszkała w Przesiece (karkonoska wieś niedaleko Karpacza), w której powstawał buddyjski ośrodek. Z wiarą związane jest również jej imię, nosiła je bowiem matka Buddy.

Aktorka stara się chronić swoje życie osobiste, jednak wiadomo, że związana jest z Michałem Englertem. Para ma dwoje dzieci: córkę Janinę (2009) oraz syna Franciszka (2007).

Studia, kariera w teatrze

Maja już jako dziecko zafascynowana była aktorstwem i śmiało mówiła o swoich planach. Na początku jednak nikt nie traktował jej wypowiedzi poważnie. Z czasem jednak pokazała, że bardzo zależy jej na osiągnięciu celu.

Po ukończeniu VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Zofii Nałkowskiej w Krakowie podjęła starania, aby dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Nie zniechęcił jej nawet negatywny wynik pierwszego egzaminu i już w kolejnym roku rozpoczęła naukę.

W 1996 roku aktorka ukończyła studia na Akademii Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i zaczęła występować w warszawskim Teatrze Dramatycznym (1996-1998), Teatrze Narodowym (2000-2002) oraz Teatrze Rozmaitości (1998-2007 z przerwą od 2000 do 2002 roku).

Kariera aktorska – filmy i seriale

Występy w filmie Maja rozpoczęła z przytupem. Już podczas studiów wystąpiła bowiem w filmie „Lista Schindlera” reżyserowanym przez Stevena Spielberga.

Pierwszą poważną rolę, aktorka zagrała jednak w filmie „Przystań” (1997) Jana Hryniaka. Wcieliła się w postać Karoliny, naiwnej, zagubionej w świecie dziewczyny z małego miasteczka.

Gra Ostaszewskiej zyskała wiele pochlebnych opinii. Otrzymała nawet statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską przyznawaną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 1999 roku dołączyła do obsady niezwykle popularnego serialu „Na dobre i na złe” wcielając się w rolę Małgorzaty Donovan. Rok 2000 przyniósł aktorce kolejną nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Tym razem wyróżniona została za wcielenie się w postać Leonii, zakonnicy zmagającej się z ludzkimi słabościami w filmie „Prymas” Teresy Kotlarczyk.

Kariera aktorki rozwijała się bardzo dynamicznie. Występowała ona zarówno w filmach, serialach, jak i teatrze. Spore umiejętności sprawiły, że Maja Ostaszewska świetnie odnajdywała się zarówno w rolach dramatycznych („Pianista”, „Katyń”, „Czas Honoru”), jak również komediowych.

Ogromną sympatię zyskała, wcielając się w rolę nieporadnej Beatki w serialu „Przepis na życie” (2011-2013). To właśnie ta kreacja przyniosła jej Telekamerę Tele Tygodnia 2012 w kategorii „Najlepsza aktorka”.

Inna rola serialowa, która na pewno zostanie zapamiętana przez widzów to postać lekarki Anny Leśniewskiej w serialu Diagnoza (2017-2019).

Wielobarwność i umiejętność doskonałego wczucia się w rolę zaowocowały genialnymi kreacjami w filmach „Jack Strong” (2014, żona głównego bohatera) oraz „Body/Ciało” (2015, Anna, psychoterapeutka i spirytystka).

Występ w obu filmach przyniósł Ostaszewskiej nagrodę Orła za pierwszoplanową rolę kobiecą.

Działalność społeczna

Aktorka znana jest nie tylko z genialnych ról, ale również udziału w licznych akcjach społecznych. Zacięcie walczy ona o prawa ludzi (działanie przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego i łamaniu demokracji) oraz zwierząt.

Ostaszewska sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt w celach rozrywkowych (cyrki) czy hodowaniu ich na futra. W 2019 wzięła udział w kampanii Otwartych klatek (organizacja prozwierzęca) dotyczącej właśnie zwierząt futerkowych.

Jest dumna z tego, że dorastała w rodzinie, w której nie jadło się mięsa i stara się przekonywać ludzi do ograniczenia go w swojej diecie. Za swoją społeczną działalność w 2017 roku aktorka otrzymała nagrodę im. Teresy Torańskiej.

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Zawód

Znany/a głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd

Imiona i ich znaczenie

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.