Kim jest ...

Jerzy Vetulani


Czytaj dalej

Jerzy Vetulani - życiorys

Jerzy Vetulani urodził się 21 stycznia 1936 roku w Krakowie. Jego ojciec Andrzej był uznanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a matka pracowała w Zakładzie Anatomii Porównawczej. Już od wczesnego dzieciństwa Jerzy Vetulani interesował się przyrodą i zagadnieniami z nią związanymi. Swoją pasję kontynuował również na studiach, ponieważ w 1952 roku rozpoczął naukę na kierunku „Biologia” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalnością, która wybrał była fizjologia zwierząt. W 1957 roku obronił pracę magisterską na temat wpływu kwasu askorbinowego na obraz krwi królika. Został zatrudniony w Instytucie Farmakologii PAN, z którym związany był przez kolejne sześćdziesiąt lat.

Vetulani był jednym z założycieli słynnej „Piwnicy pod Baranami”. Nawiązał bliskie przyjaźnie z osobami z tego właśnie kręgu, a w szczególności z Wiesławem Dymnym oraz Mirosławem Obłońskim. W 1966 roku uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych i wyjechał na stypendium do Wielkiej Brytanii, a po powrocie do Polski rozpoczął badania nad psychofarmakologią. Zdecydowanie największą sławę w świecie nauki przyniosło mu odkrycie z Fridolinem Sulserem w 1975 roku β-downregulacji będącej wynikiem podawania leków przeciwdepresyjnych.

W 1976 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego i został kierownikiem nowo utworzonego Zakładu Biochemii Instytutu PAN. Głównym przedmiotem jego badań były behawioralne i biochemiczne efekty działania różnego rodzaju środków przeciwdepresyjnych. Fascynował go proces uzależniania się od leków oraz poszczególnych jego etapów. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, w szeregach której prężnie działał. Vetulani był zwolennikiem legalizacji marihuany oraz depenalizacji narkotyków, na co wpływ miały jego badania dotyczące wpływu środków psychoaktywnych na różnego rodzaju procesy zachodzące w mózgu.

Uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu 2 marca 2017 roku i znajdował się w stanie śpiączki farmakologicznej. Zmarł 6 kwietnia tego samego roku i został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Członkowie Polskiej Akademii Nauk

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie

Uniwersytet Jagielloński

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.