Jan Wacław Machajski - życiorys
Jan Wacław Machajski urodził się w 1866 roku w Busku. Posługiwał się również pseudonimem A. Wolski. W 1887 roku wstąpił do organizacji „Zet” , czyli Związku Młodzieży Polskiej, która głosiła hasła demokratyczne oraz niepodległościowe. Jan Wacław Machajski był polskim działaczem anarchistycznym oraz założycielem tzw. „machajewszczyzny”, czyli robotniczego ruchu działającego przeciw państwu oraz inteligencji.
Słynął z krytyki wobec Lenina oraz komunistów. Prywatnie był również przyjacielem Stefana Żeromskiego, z którym dzielił szkolną ławkę. Co ciekawe, był również pierwowzorem postaci Andrzeja Radka z Syzyfowych prac.
W 1907–1911 przebywał w Zakopanem oraz w Krakowie pod pseudonimem Jan Kiżło. Jednak aresztowano go i oskarżono o posługiwanie się podrobionym paszportem. Dodatkowo groziła mu ekstradycja do Rosji. Natomiast w jego obronie stanęli m.in.: Roman Dmowski, Kazimierz Dłuski, Stefan Żeromski oraz Stanisław Trusiewicz.
Ostatecznie opuścił Galicję oraz osiedlił się w Paryżu. Tuż po Rewolucji październikowej zamieszkał w Rosji, w Moskwie. W dziele „Robotnicza rewolucja” z 1918 roku, piętnował bolszewików za wprowadzone przez nich roboty przymusowe.
Jan Wacław Machajski zmarł w 1926 roku w Moskwie.
Obywatelstwo
Imperium Rosyjskie / Polska
Powiązanie z miejscami
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.