Kim jest ...

Jan III Sobieski


Czytaj dalej

Jan III Sobieski - życiorys

Jan Sobieski urodził się 17 sierpnia 1629 w Olesku i zmarł 17 czerwca 1696 w Wilanowie. Był królem Rzeczypospolitej Obojga Narodów od 1674 roku. Zasłynął dzięki zwycięstwu nad Imperium Osmańskim pod Wiedniem w 1683 roku, dzięki któremu skutecznie powstrzymał ekspansję tego imperium na Europę.

Rodzina Sobieskich pochodziła z Sobieszyna (k. Lublina ). Dzieciństwo spędził w Żółkwi w domu pradziadka Stanisława. Początkowo edukował się w Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, później studiował filozofię na Akademii Krakowskiej. Po studiach przez dwa lata podróżował po Europie, odwiedzając Lipsk, Antwerpię, Brukselę, Paryż, Londyn, Lejdę i Hagę. Spotkał wiele ważnych postaci ze świata polityki, takich jak Ludwik II Burbon-Condé, Karol II Stuart i Wilhelm II Orański-Nassau. W czasie nauki i podróży szkolił języki łaciński, francuski, niemiecki i włoski.

Kluczowym momentem jego życia był najazd Szwedów, zwany także Potopem Szwedzkim. Jan, dowodzący największym pułkiem w Polsce, poddał się pod Ujściem i przysiągł wierność królowi Karolowi X Gustawowi. W 1556 roku uciekł przed armią szwedzką i stanął do walki pod dowództwem polskiego generała Stefana Czarnieckiego.

Jego 22-letnie panowanie było okresem, kiedy Polska pozostawała stabilna politycznie. Sobieski cieszył się opinia wybitnego wojskowego i był szanowany wśród poddanych. W 1684 papież Innocenty XI uhonorował go tytułem „obrońcy wiary”. Jan III Sobieski przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych królów i wodzów.

 

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie

Uniwersytet Jagielloński

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.