Daria Dugina - życiorys
Darja Dugina to córka euroazjatyckiego filozofa i ideologa Aleksandra Dugina. Zmarła w wieku zaledwie 30 lat dnia 20 sierpnia 2022 roku, w wyniku przeprowadzonego na jej życie zamachu bombowego.
Przyczyniły się do tego z pewnością działania propagandowe Duginy, które aktywnie prowadziła od samego początku rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę. Jej śmierć poruszyła media i była szeroko komentowana zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wczesne lata i edukacja
Darja Aleksandrowna Dugina przyszła na świat 15 grudnia 1992 roku w stolicy Rosji – Moskwie. Była córką Aleksandra Dugina oraz jego drugiej żony – Natalii Melentyevy. Na jej rozwój i poglądy już od wczesnego dzieciństwa silny wpływ miał ojciec Aleksander, który jest znanym politykiem, geopolitykiem, historykiem oraz filozofem.
Daria wyrastała w duchu ideologii rosyjskiego neoimperializmu, eurazjatyzmu, tradycjonalizmu integralnego, stąd wybór filozofii, którą studiowała na Uniwersytecie Moskiewskim, był wręcz oczywisty.
Młodziutka Daria błyszczała na studiach i była uznawana za jedną z najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych studentek. Na studiach Dugina fascynowała się platońską szkołą myślenia, a w wolnej chwili grała na flecie, posiadając nawet swój własny muzyczny projekt.
Studia ukończyła w 2014 roku, natomiast jeszcze w latach 2012/2013 odbyła staż na Uniwersytecie Bordeaux we Francji, zdobywając specjalizację w filozofii starożytnej Grecji. W latach 2015-2018 pisała pracę naukową koncentrującą się na filozofii politycznej późnego neoplatonizmu, której ostatecznie nie obroniła.
Kariera i aktywność
Po ukończeniu studiów przyjęła pseudonim Darja Płatonowa i zaczęła pracę jako dziennikarka, pisząc dla RT, czyli międzynarodowej telewizji informacyjnej, finansowanej przez rosyjski rząd. Związała się także z prokremlowską, konserwatywną Tsargrad TV.
Niestety pomimo ukończonych studiów i zdobytego doświadczenia, w swoich wystąpieniach głosiła najczęściej propagandę rosyjską. Swoje przekonania pokazała, ostatecznie wiążąc się z Międzynarodowym Ruchem Eurazjatyckim, którego założycielem był jej ojciec, Aleksander Dugin. Ruch ten promował postulat Wielkiej Rosji.
Poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Dugina należała do grupy osób popierających inwazję Rosji na Ukrainę i wcale nie kryła się ze swoimi przekonaniami. Prowadziła program „Nasz Punkt Widzenia” szerząc dezinformację na temat Ukrainy.
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych 3 marca 2022 r. dodał ją do specjalnej Listy Osób Zablokowanych ze względu na działania, które prowadziła jako redaktor naczelny dezinformacyjnej strony internetowej United World International. Sankcje spotkały ją nie tylko ze strony amerykańskiej, ale także brytyjskiej australijskiej oraz kanadyjskiej.
Niespodziewana śmierć
Daria Dugina zginęła za kierownicą Toyoty Land Cruiser wieczorem 20 sierpnia 2022 roku. Jej pojazd eksplodował podczas jazdy na skutek wybuchu bomby podłożonej po stronie kierowcy.
Wybuch był na tyle silny, że doprowadził do wyrzucenia 30-letniej kobiety razem z fotelem, na skutek czego poniosła śmierć na miejscu. Zaledwie dwa dni później rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła ukraińskie służby wywiadowcze o zamach, przypisując go obywatelce Ukrainy Natalii Wowk.
Pomimo oświadczenia wydanego przez administrację prezydenta Ukrainy, w której stanowczo zaprzeczono jakiemukolwiek udziałowi w tym incydencie, wielu rosyjskich polityków i prokremlowskich mediów nazywa to wydarzenie ukraińskim atakiem terrorystycznym i w związku z tym domaga się odwetu.
Obywatelstwo
Rosja
Wykształcenie
Uniwersytet im. M. Łomonosowa w Moskwie
Zawód
Znany/a głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.