Bruno Schulz - życiorys
Bruno Schulz (1892-1942) to wybitny polski prozaik, który zasłynął przede wszystkim zbiorem opowiadań „Sklepy cynamonowe”; malarz, rysownik i krytyk literacki.
Dzieciństwo i młodość
Bruno Schultz urodził się w kupieckiej rodzinie żydowskiej w Drohobyczu koło Lwowa (obecnie terytorium Ukrainy). Miał dwóch starszych braci. Po ukończeniu gimnazjum w Drohobyczu podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, a następnie studiował malarstwo w Wiedniu. Żadnego z tych kierunków nie ukończył.
Autor „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”
Debiutował w 1933 roku, publikując opowiadanie pod tytułem „Ptaki” w czasopiśmie „Wiadomości Literackie”. Niezwykłe walory artystyczne prozy Schulza dostrzegła wówczas Zofia Nałkowska i przyczyniła się do tego, że został wydany cały jego zbiór opowiadań. Były to właśnie „Sklepy Cynamonowe”, które stanowią najsłynniejsze dzieło autora i zaliczają się również do kanonu lektur szkolnych. Dorobek Schulza, który przetrwał, nie jest wielki. Oprócz wspomnianych już wcześniej „Sklepów cynamonowych” zalicza się do niego jeszcze druga książka autora – wydany w 1937 roku zbiór „Sanatorium pod klepsydrą”.
Artyzm słowa
Bruno Schulz zmarł w 1942 roku zastrzelony w getcie żydowskim przez hitlerowca. Krytycy literaccy, którzy rozpropagowali twórczość Schulza (zaliczali się do nich między innymi Artur Sandauer i Jerzy Ficowski) podkreślali artyzm i nowatorstwo jego prozy. Opowiadania tego autora zawsze wyróżniały się poetyckim oniryzmem oraz niezwykłością.
Obywatelstwo
Austro-Węgry / II Rzeczpospolita
Wykształcenie
Uniwersytet Lwowski
Muzea i wystawy z dziełami
Nagrody i odznaczenia
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.