Bohdan Pniewski - życiorys
Bohdan Pniewski (ur. 1897, zm. 1965) w Warszawie. Profesor architektury na Politechnice Warszawskiej.
Był synem Wiktora Pniewskiego i Heleny z domu Kieszkowskiej.
W początkowym okresie twórczości zbliżył się do nurtu funkcjonalnego, który w dwudziestoleciu międzywojennym uznawany był za trend awangardowy. Zrealizował projekt kolonii domów szeregowych (tzw. szeregówek) na Mokotowie. Był pomysłodawcą Strzechy Urzędniczej na Żoliborzu.
W latach 30. zaproponował kilka projektów budynków publicznych, m.in. gmach Sądów Grodzkich przy obecnej Al. Solidarności. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował jego plany. Wiele budynków nigdy nie powstało, m.in. Świątynia Opatrzności czy gmachy Polskiego Radia.
Po wojnie został zdegradowany przez akt usunięcia z Akademii Sztuk Pięknych. Zrehabilitowano go dopiero w 1957 roku. Na przełomie lat 50. i 60. według projektu Pniewskiego wybudowano Dom Chłopa z symboliczną falistą linią dachu, symbolizującą kołyszące się zboże. Obiekt uznawany jest za jedno z największych jego dzieł.
Pniewski zaprojektował owalne schody w gmachu Senatu. Ostatnim jego projektem była rozbudowa Teatru Wielkiego. Otwarcie miało miejsce dwa miesiące po śmierci architekta w listopadzie 1965 roku.
W latach 30. otrzymał kilka wysokiej rangi odznaczeń m.in. dwa Krzyże Walecznych i Zasługi.
Obywatelstwo
Polska / Rosja
Wykształcenie
Politechnika Warszawska
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.