Bł. Karolina Kózkówna - życiorys
Błogosławiona Karolina Kózka (również Kózkówna) urodziła się 2 sierpnia 1989 roku w małopolskiej wsi Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej, jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii (z domu Borzęckiej).
Wzrastała w ubogiej, ale kochającej się religijnej rodzinie, która zajmowała się rolnictwem.
Uczestniczyli we Mszy również w dni powszednie, często przystępowali do sakramentów i codziennie modlili się wieczorem i przy posiłkach; religijność w rodzinie objawiała się na różne sposoby, do tego stopnia, że ich chata była nazywana przez sąsiadów „kościółkiem”.
Sąsiedzi i dalsza rodzina często spotykali się w domu rodziny Kózków, aby wspólnie czytać Pismo święte, żywota świętych i czasopisma religijne.
Karolina świetnie się uczyła w wiejskiej szkole, a według relacji osób, które miały okazji ją poznać, była osobą pracowitą, pogodną i życzliwą. Pomagała rodzinie w obowiązkach domowych i na roli, pracowała także na dworze i chętnie pomagała sąsiadom.
Była bardzo wrażliwa na krzywdę i cierpienie innych.
W 1907 roku Karolina przyjęła pierwszą komunię świętą w kościele w Radłowie, a sakrament bierzmowania przyjęła w parafii w Zabawie w 1914 roku.
Poza tym, że była osobą głęboko religijną i codziennie odmawiała różaniec, to bardzo angażowała się w życie swojej wspólnoty parafialnej – katechizowała swoje rodzeństwo i dzieci ze wsi, należała do Apostolstwa Modlitwy, Towarzystwa Wstrzemięźliwości i Bractwa Komunii świętej wynagradzającej, a także była zelatorką Koła Żywego Różańca.
Z tego względu nazywana była „prawdziwym aniołem” czy najbardziej pobożną dziewczyną w parafii.
Po wybuchu I wojny światowej w 1914 w okolicy pojawiły się wojska rosyjskie. W wiosce pozostali nieliczni mężczyźni. 18 listopada matka Karoliny poszła do kościoła, więc ta została w domu z ojcem i młodszym rodzeństwem.
Około godziny 9:00 do chaty przyszedł jeden z żołnierzy rosyjskich. Wypytywał domowników o miejsce przebywania wojsk austriackich – te odeszły z wioski tydzień wcześniej – po czym zmusił ojca z córką do wyjścia do pobliskiego lasu pod pretekstem złożenia zeznań komendantowi.
Na skraju lasu odesłał Jana do domu, grożąc mu bronią, a dziewczynie kazał iść w głąb lasu. Według świadków, dwóch kilkunastoletnich chłopców, dziewczyna stawiała opór i usiłowała zawrócić z drogi.
Po kilkunastu dniach odnaleziono jej zwłoki. Rany i częściowy brak odzienia doprowadziły mieszkańców wioski do wniosku, że zmarła męczeńską śmiercią w obronie dziewictwa po tym, jak otrzymała cios szablą w okolicę arterii szyjnej.
Pogrzeb Karoliny Kózkówny odbył się 6 grudnia 1914 roku w Zabawie. Początkowo pochowana została na parafialnym cmentarzu grzebalnym, ale w 1917 roku po ekshumacji zwłok przeniesiono je na cmentarz kościelny. W 1981 roku szczątki męczennicy przeniesiono do kościoła w Zabawie.
Przygotowania do procesu beatyfikacyjnego zaczęły się w 1948 roku, a oficjalnie rozpoczął się on 11 lutego 1965 roku. W 1986 za zgodą papieża św. Jana Pawła II ustanowiono Karolinę Kózkę męczennicą, a rok później papież ogłosił ją błogosławioną podczas uroczystej Mszy Świętej w Tarnowie.
Obywatelstwo
Imperium Rosyjskie / Polska
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.