Kim jest ...

Aleksandr Dugin

Rosyjski polityk, historyk religii. 62 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Aleksandra Dugina

Aleksander Dugin znany jest głównie ze swoich neoimperialistycznych poglądów. Rosyjski polityk i geopolityk jest prawą ręką wpływowych ludzi na terenie współczesnej Rosji. Doradza politykom i oligarchom. Często porównywany do Rasputina XXI wieku. W jaki sposób rosyjski samouk, skrajny prawicowiec został poważanym doradcą najpotężniejszych ludzi w Rosji?

Młodość i wczesne lata życia

Aleksander Dugin urodził się w 7 stycznia 1962 r. w Moskwie. Rodzina jego silnie związana była z panującą w Rosji władzą. Ojciec Aleksandra Dugina, podobnie jak jego dziadek należeli do wojskowego i cywilnego wywiadu. Ojciec Aleksandra Dugina był generałem.

Gelija Aleksandrowicz Dugin choć opuścił małego Aleksandra i swoją żonę Galinę, zapewnił im dobry standard życia. W 1979 roku młody Aleksander wstąpił do Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa, gdzie jednak nie uzyskał dyplomu z powodu niskich wyników w nauce oraz swojej działalności opozycyjnej.

Aleksander Dugin należał do młodzieży niepokornej. Swój bunt wyrażał poprzez grę w zespole rockowym, czy też tworzenie plakatów o niecenzuralnych treściach. Opieka oraz wysoka pozycja ojca pozwoliła mu uniknąć odpowiedzialności prawnej za swoje niechlubne czyny.

Jednocześnie ojciec Aleksandra z uwagi na poczynania syna został zdegradowany do służby celnej w 1983 r. W 1998 r. założył prywatny Uniwersytet Poiada. Uzyskał  doktoraty z socjologii i politologii, a także tytuł profesora akademickiego. W latach 2008-2014 był wykładowcą na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym.

Rozwój kariery i poglądy

W latach 1980. Dugin był zdecydowanym opozycjonistom i antykomunistą. Nim zaangażował się w życie polityczne, tuż przed upadkiem komunizmu, pracował jako dziennikarz.

Wraz ze swoim przyjacielem Geydarem Dzhemalem, w 1988 r. dołączył do ultranacjonalistycznej i antysemickiej grupy „Pamięć”, która dała początek rosyjskiemu faszyzmowi i odcisnęła piętno na poglądach młodego Aleksandra.

Przez krótki okres na początku lat 90, Aleksander był blisko Giennadija Ziuganowa – przywódcy nowo utworzonej Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Dugin prawdopodobnie odegrał istotną rolę w formułowaniu nacjonalistycznej ideologii komunistycznej partii.

Dugin opublikował Podstawy Geopolityki Rosyjskiej w 1997 roku, które to następnie zostały opublikowane w wielu wydaniach i wykorzystana na uniwersyteckich kursach. Utwór ten wzywa Stany Zjednoczone do utraty wpływów w Eurazji, a Rosję do odbudowy swoich wpływów poprzez aneksje i sojusze.

Książka deklaruje, że „bitwa o światowe rządy Rosjan” nie zakończyła się, a Rosja pozostaje „miejscem inscenizacji nowej antyburżuazyjnej, antyamerykańskiej rewolucji”. Wkrótce Dugin rozpoczął także wydawnictwo własnego czasopisma „Elementy”, które permanentnie gloryfikuje Rosję Stalina.

Dugin nie pochwalał liberalizmu i Zachodu, zwłaszcza hegemonii USA. Twierdzi: „Jesteśmy po stronie Stalina i Związku Radzieckiego”. Opisuje siebie jako konserwatystę: „My, konserwatyści, chcemy silnego, solidnego państwa, chcemy porządku i zdrowej rodziny, pozytywnych wartości, wzmocnienia znaczenia religii i Kościoła w społeczeństwie”.

Od ok. 2008 roku lansuje tzw. Czwartą Teorię Polityczną jako tradycjonalistyczna odpowiedź na postmodernizm, liberalizm i postliberalizm.

W 2016 roku Dugin zmienił retorykę i poglądy z ostrego, bezkompromisowego i totalnego antyamerykanizmu, na bardziej wyważony system przekonań.

Życie w polityce

W 1992 roku Eduard Limonow założył nową partię – Narodowy Front Bolszewicki (NBF). Aleksandr Dugin był jednym z jej pierwszych członków partii i można rzec, iż odegrał zasadniczą rolę w przekonaniu Limonowa do dołączenia do politycznego życia. W 1998 roku Dugin opuścił szeregi NBP z uwagi na konflikt z innymi członkami partii.

W kwietniu 2001 r. założona została Partia Eurazji, która promuje idee neoeurazjatyckie. Dugin został zgłoszony jako założyciel grupy. Powiedział, że ruch będzie podkreślał różnorodność kulturową w rosyjskiej polityce i sprzeciwiał się „globalizacji w stylu amerykańskim, a także będzie sprzeciwiał się powrotowi do komunizmu i nacjonalizmu”.

Wpływ Dugina na rosyjski rząd i na prezydenta Władimira Putina jest kwestionowany. Nie ma oficjalnych powiązań z Kremlem, ale nazywany jest „mózgiem Putina” lub „rasputinem Putina”.

Dugin popiera prezydenta Rosji Władimira Putina i jego politykę zagraniczną, ale sprzeciwia się polityce gospodarczej rosyjskiego rządu. W 2007 roku stwierdził: „Nie ma już przeciwników kursu Putina, a jeśli są, to są chorzy psychicznie i muszą zostać wysłani na badania kliniczne.

Putin jest wszędzie, Putin jest wszystkim, Putin jest absolutny, a Putin jest niezbędny”. Wpływ „ideologii eurazjatyckiej” Dugina na wydarzenia we wschodniej Ukrainie i na rosyjską inwazję na Krym w 2014 roku był ponad wszelką wątpliwość.

aneksja Krymu przez Rosję Izborsk Club

Najważniejsze dzieła
Aleksandra Dugina

  • Podstawy geopolityki
  • The Fourth Political Theory

Wiek

62

Rodzina
Aleksandra Dugina

Małżonek: Evgenia Debryanskaya

Dzieci: Daria Dugin

Znajomość języków
Aleksandra Dugina

język rosyjski, język włoski, język angielski, język francuski

Obywatelstwo

Rosja / Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Miejsce urodzenia
Aleksandra Dugina

Moskwa, Rosja

Moskwa, Rosja

Wykształcenie
Aleksandra Dugina

Moscow Aviation Institute / Novocherkassk State Academy of Melioration

Tytuł naukowy
Aleksandra Dugina

Doktor Nauk in Sociology, Doktor Nauk in Political Science, PhD in Philosophical Sciences

Zawód
Aleksandra Dugina

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Znak Zodiaku
Aleksandra Dugina

♑ Koziorożec

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Źródło grafik

Fars Media Corporation, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.