Kim jest ...

Aleksandr Sołżenicyn


Czytaj dalej

Aleksandr Sołżenicyn - życiorys

Aleksander Sołżenicyn – urodzony 11 grudnia 1918 r. w Kisłowodzku na północnym podnóżu Kaukazu rosyjski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Studiował matematykę, ale jednocześnie był słuchaczem Moskiewskiego Instytutu Filozofii, Literatury i Historii. Przez kilka miesięcy pracował jako nauczyciel matematyki w szkole. W 1941 r. powołano go do szkoły artylerii, stamtąd trafił na front. NKWD aresztowało w 1945 r. w Elblągu na podstawie napisanego przez Sołżenicyna listu do przyjaciela, w którym krytykował sposób prowadzenia wojny przez ZSRR. Został skazany na 8 lat wychowawczego obozu pracy. Zwolniono go w 1953 r. i skierowano do przymusowego osiedlenia się do wioski Kok-Terek. U Sołżenicyna zdiagnozowano raka żołądka i, mimo naświetleń i operacji, dano mu trzy miesiące życia. Niedługo potem całkiem wyzdrowiał. Trzy lata później został zrehabilitowany i mógł przenieść się pod Rizań, gdzie nauczał dzieci w wiejskiej szkole. W 1966 r. pismo „Nowy Mir” opublikowało kilka utworów Sołżenicyna, który dzięki temu zyskał olbrzymią sławę. Pisarz ciągle zbierał materiały, dokumenty i spisywał wspomnienia, które chciał wykorzystać przy swoim dziele „Archipelag Gułag”. Rodziła się w nim także coraz głębsza niechęć do ZSRR i komunizmu. W 1965 r. KGB skonfiskowało obszerne archiwum Sołżenicyna. Objęto go zakazem wydawania. Pięć lat później został laureatem literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości. W 1973 r. KGB skonfiskowało rękopis „Archipelagu Gułag”. Autor zdecydował się więc wreszcie na publikację dzieła – w paryskim wydawnictwie YMCA Press. Jednocześnie opublikowano jego „List do wodzów ZSRR”, w wyniku czego Sołżenicyn został automatycznie wydalony z ojczyzny. Mieszkał w Szwajcarii, potem osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Do Rosji powrócił dopiero w 1994 r. Odbył podróż po całym kraju. Zamieszkał w wilii pod Moskwą ofiarowaną mu przez rosyjski rząd. Zaangażował się w życie społeczne. Aleksander Sołżenicyn zmarł na zawał serca 3 sierpnia 2008 r.

Sławni członkowie American Academy of Arts and Sciences Członkowie Bavarian Academy of Fine Arts Członkowie Rosyjskiej Akademii Nauk Serbska Akademia Nauk i Umiejętności Związek Pisarzy ZSRR

Obywatelstwo

Rosja / Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka (1918–1922) / Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Wykształcenie

Południowy Uniwersytet Federalny / Rostov State University

Wyznanie i światopogląd

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.