Kim jest ...

Agnieszka Radwańska


Czytaj dalej

Agnieszka Radwańska - życiorys

Agnieszka Radwańska – urodzona 6 marca 1989 roku, polska wybitna tenisistka ziemna. Pochodzi z Krakowa, z rodziny sportowej – dziadek: Władysław był hokeistą oraz trenerem Cracovii, ojciec: Robert to były tenisista KS Nadwiślan, młodsza siostra: Urszula – podobnie jak Agnieszka, uprawia zawodowo tenis ziemny i reprezentuje jak jej starsza siostra klub Nadwiślan Kraków.

Sławek, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Edukacja, pierwsze kontakty z tenisem

Radwańska to rodowita Krakowianka. Pierwsze lata życia spędziła jednak w Niemczech, gdzie też rozpoczęła się jej przygoda z tenisem. W wieku 6 lat wygrała w Gronau pierwszy dziecięcy turniej. Wraz z rodziną do Polski wróciła w roku 1995, po zakończeniu kontraktu na trenowanie drużyny Grün-Gold Gronau przez jej ojca.

Powrót do Polski i rozwój kariery

W Krakowie ukończyła gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące – jest absolwentką Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie.

Rok 2003 przyniósł sukces w postaci dotarcia do finału juniorskiego turnieju rozgrywanego w Zabrzu, gdzie zajęła II pozycję (uległa Słowaczce, Magdalénie Rybárikovej).

Kolejny, 2004 rok, to zwycięstwa w dwóch juniorskich turniejach singlowych w Gdyni oraz Zabrzu.

Od 2009 roku studiuje zaocznie na kierunku turystyka i rekreacja na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Andrew Campbell, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Kariera zawodowa

W 2005 roku Radwańska uzyskała status profesjonalny. W tym samym roku wygrała turniej kategorii ITF PKO BP Ursynów Cup w Warszawie. Pierwszym wielkim sukcesem było zwycięstwo w wielkoszlemowym juniorskim Wimbledonie w lipcu 2005 roku.

Rok 2006 to kolejne pasmo sukcesów. Po wygraniu turnieju French Open 2006 juniorek, została pierwszą Polką – liderką rankingu ITF Juniors w kategorii do 18 lat.

Wygranie juniorskiego Wimbledonu w roku 2005 dało jej „dziką kartę” do turnieju głównego Wimbledon 2006, gdzie dotarła do 1/8 finału, ulegając Kim Clijsters.

Charlie Cowins, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Radwańska jest drugą w historii Polką, która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu – Wimbledon 2012, a także do półfinału turnieju wielkoszlemowego w deblu – Australian Open 2010 oraz US Open 2011. Również jako druga w historii obywatelka Polski, obok Wojciecha Fibaka, uplasowała się też w pierwszej 10-tce rankingu najlepszych tenisistów.

W 2015 roku razem z Jerzym Janowiczem zdobyła Puchar Hopmana.

Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody WTA Tour w kategorii Newcomer of the Year – 2006 roku, czy laureatką Fenomenu „Przekroju”.

W 2018 roku ogłosiła zakończenie kariery.

Ambasadorzy dobrej woli UNICEF Sławni praworęczni Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Obywatelstwo

Polska

Powiązanie z miejscami

Wykształcenie

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.