Kim jest ...

Agnieszka Dygant


Czytaj dalej

Agnieszka Dygant - życiorys

Chociaż wszyscy kojarzymy Agnieszkę Dygant z telewizyjnej roli humorystycznej Niani czy rzeczowej Pani Adwokat Agaty, nie każdy zdaje sobie sprawę z jej współtworzenia punkowego zespołu Dekolt, młodzieńczej przyjaźni z Piotrem Adamczykiem czy trudnych finansowo młodzieńczych lat!

Czym jeszcze może zaskoczyć nasz życiorys Agnieszki Dygant? Sprawdź tutaj!

Dzieciństwo Agnieszki Dygant

Agnieszka Urszula Dygant przyszła na świat 27 marca 1957 roku w Piasecznie. Już w szkole podstawowej wykazywała duże zainteresowanie światem sztuki i teatru.

Chętnie recytowała wiersze i brała udział w wielu przedstawieniach organizowanych przez jej polonistkę – to głównie ona sprawiła, że mała Agnieszka w latach 80. uczęszczała do ogniska teatralnego Teatru Ochota, które prowadzone było przez Halinę i Jana Machulskich

W Teatrze Ochota poznała Piotra Adamczyka, z którym lata później brała udział w wielu kultowych produkcjach filmowych i teatralnych.

Zafascynowana aktorstwem, już jako absolwentka LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Warszawie, postanowiła sprawdzić swoje możliwości i wysłała zgłoszenie do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Czas rozwoju

Dla Agnieszki Dygant znaczącą przeszkodą w uzyskaniu upragnionego miejsca na studiach aktorskich nie był brak talentu, pasji czy motywacji – trudności przysporzył jej zgryz i drobne problemy z wymową.

Jak sama podkreślała lata po ukończeniu szkoły: czuła, że wstawił się za nią u władz sam Jan Machulski, który dostrzegł w niej materiał na świetną, wszechstronną aktorkę.

Młoda Agnieszka znakomicie wykorzystała ten kredyt zaufania: najpierw kończąc szkołę w 1998 roku, a później stając się docenianą aktorką telewizyjną, teatralną i dubbingową.

Jej debiut teatralny miał miejsce jeszcze przed ukończeniem studiów, kiedy to 23 listopada 1997 wystąpiła w swoim pierwszym płatnym przedstawieniu.

Po ukończeniu PWSFTviT w Łodzi otrzymała nagrodę wojewody łódzkiego za rolę Julii w przedstawieniu Letnicy na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Ponadto udało jej się zdobyć drugą nagrodę na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, który – dzięki talentowi i wykonaniu z zespołem Macieja Pawłowskiego piosenki Agnieszki Osieckiej „Sing-Sing” – otworzył jej drzwi do kariery.

Kariera Agnieszki Dygant

Chociaż swoją karierę telewizyjną Agnieszka Dygant rozpoczynała od drobnych epizodów filmowych w takich produkcjach jak kultowa „Farba” Michała Rosy, jej niepowtarzalna charyzma szybko została dostrzeżona i doceniona rolą w bardziej obszernych produkcjach.

Pierwszą powszechnie znaną postacią polskiej sceny aktorskiej, w którą miała okazję się wcielić, była Mariolka – salowa z serialu „Na dobre i na złe”. Po tym jak tysiące telewidzów pokochały ją za wymagającą interpretację tej roli, oferty spływające do Agnieszki Dygant przybrały na intensywności.

Od tego czasu miała szansę wcielić się w kilka kultowych osobowości, zachwycająco odgrywając takie role jak:

  • Czarna, Fala Zbrodni (2003-2008)
  • Frania Maj, Niania (2005-2009)
  • Agata, Tylko mnie kochaj! (2006)
  • Agata, Prawo Agaty (2012-2015)
  • Karina Lisiecka, Listy do M. (2011-2022)
  • „Kura”, Pitbull. Nowe Porządki. (2016)
  • Daria Wawrzyniak, Kobiety Mafii (2018,2019)

Będąc niezwykle docenianą aktorką teatralną, telewizyjną i dubbingową, Agnieszka Dygant otrzymała takie odznaczenia jak Gwiazda Uśmiechu w Gdańsku, dwie Złote Podkowy na cieszyńskich „Wakacyjnych Kadrach” oraz dziewięć nominacji do Telekamer, które dwukrotnie udało jej się wygrać (2006, 2008).

Prywatnie, po rozwodzie z aktorem Marcinem Władyniakiem w 2006 roku, związała się z reżyserem i scenarzystą Patrickiem Yoka. Z tego związku pochodzi również jej jedyny syn, urodzony 13 marca 2010 roku Xawery.

Aktorka w codziennym życiu niezwykle dba o prywatność swoją i swoich bliskich. Utrzymuje, że jej największą pasją jest aktorstwo, przebywanie z rodziną, dobry humor, bawienie się modą, śpiewanie pod prysznicem oraz dobre jedzenie.

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Nagrody i odznaczenia

Wyznanie i światopogląd

Grupa krwi

Grupa krwi: AB

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.