Biografie członków The Doors
Historia zespołu The Doors
The Doors – amerykański zespół rockowy powstały w Los Angeles. Historia grupy sięga roku 1965 i spotkania na plaży w Venice dwóch znajomych, studentów kierunku filmowego Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jima Morrisona i Raya Manzarka. Morrison zaśpiewał Mazarkowi fragment utworu swojego autorstwa, „Moonlight Drive”, a ten zaproponował mu założenie zespołu. Jim zgodził się pod warunkiem, że grupa przybierze nazwę The Doors.
Do składu dołączyli John Densmore, grający na perkusji oraz Robby Krieger, gitarzysta. Manzarek operował instrumentami klawiszowymi, a Morrison został wokalistą. Pierwszy singiel, wydany w 1966 r. „Break On Trough (To The Other Side)” został niezauważony. Drugi natomiast, „Light My Fire”, błyskawicznie zawędrował na pierwsze miejsca list przebojów.
Na debiutanckiej płycie zatytułowanej po prostu „The Doors” znalazły się także m.in. „Alabama Song”, „Bach Door Man” oraz legendarny „The End”.
Kolejny album, „Strange Days”, przyniósł przeboje „Love Me Two Times” i „People Are Strange”. The Doors stawało się coraz bardziej popularne, powodowało to jednak konflikty w grupie oraz problem Jimiego Morrisona z narkotykami i alkoholem.
W 1968 r. powstała bardzo dobrze przyjęta płyta „Waiting For The Sun”. W tym czasie zaczęto odwoływać koncerty The Doors – Morrison narkotyzował się, doznawał zapaści, nie przychodził na próby.
W 1969 r. został oskarżony o nieobyczajne zachowanie – symulowanie masturbacji i seksu oralnego. Rok później zespół wydał „Morrison Hotel”, a w 1970 „L.A. Woman”. Jeszcze przed ukazaniem się „L.A. Woman” Jim Morrison wyjechał ze swoją partnerką, Pamelą, do Paryża. Definitywnie rozstał się z The Doors. Liczył na to, że zmiana otoczenia pomoże mu w wyleczeniu się z nałogu alkoholowego, a on będzie mógł skupić się na tworzeniu poezji.
Jim Morrison zmarł jednak niedługo potem, 3 lipca 1971 r. Jako oficjalny powód podano atak serca. Muzycy The Doors nagrali jeszcze dwa albumy, „Other Voices” i „Full Circle”, ale nie odniosły one większego sukcesu.
W 1991 r. powstał film Olivera Stone’a „The Doors”, opowiadający historię zespołu. W postać Jimiego wcielił się Val Kilmer. Członkowie zespołu skrytykowali Stone’a za przedstawienie Morrisona jako zwykłego pijaka i narkomana, a nie artystę i poetę.
W 2009 r. powstał film dokumentalny „The Doors – historia nieopowiedziana”.
Nazwa zespołu nawiązuje do tytułu książki Adolfa Huxleya „Drzwi percepcji”.
W 1993 r. The Doors wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame.
Podejrzewano, że Jim Morrison wcale nie zmarł 3 lipca 1971 r., a uciekł do Afryki pod pseudonimem Mojo Risen. Mojo Risen to anagram jego od imienia i nazwiska.