Afery dopingowe
Afery dopingowe w światowym sporcie
Rywalizacja sportowa niesie za sobą wiele emocji. Od zawodników wymaga żelaznej dyscypliny, determinacji, uporu oraz intensywnych treningów. Dzięki temu osiągnąć mogą oni sukces na poziomie światowym. Co pewien czas jednak ujawniane są wiadomości, które wstrząsają międzynarodowym środowiskiem sportowym, a związane są ze stosowaniem przez zawodników niedozwolonych środków, zwiększających możliwości organizmu.
Słynne afery dopingowe
Do największych afer dopingowych zaliczyć można tę z udziałem kanadyjskiego sprintera Bena Johnsona. W jego organizmie wykryto niedozwolone substancje tuż po tym jak zwyciężył w finale biegu na 100 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Podczas biegu sportowiec ustanowił rekord świata.
Głośnym echem w światowych mediach odbiło się również stosowanie dopingu przez Lance’a Armstronga. Efektem zażywania niedozwolonych środków przez sportowca było pozbawienie go siedmiu zwycięstw w wyścigu Tour de France oraz dożywotnia dyskwalifikacja. Nie była to jednak jedyna afera dopingowa w światowym kolarstwie. Marco Pantani, Ivan Basso, Jan Urllich, Floyd Landis czy też Alberto Contador to tylko kilku kolarzy, u których wykryto niedozwolone substancje.
Do stosowania dopingu przyznała się również słynna tenisistka Maria Szarapowa. Przez ostatnie 10 lat stosowała ona meldonium, który jest lekiem na serce produkowanym na Łotwie. Posiada on właściwości pobudzające układ nerwowy i wzmacniające wydolność. Substancję tę wykryto również w organizmie dziewięciu biegaczy z Etiopii. Zażywała ją również Abeba Aregawi – mistrzyni świata w biegach na 1500 m z 2013 roku.
Doping a dylemat Goldmana
Dylemat Goldmana to pytanie, które lekarz, osteopata i publicysta Bob Goldman zadał elitarnym sportowcom, pytając, czy wzięliby lek, który zagwarantowałby im sukcesy w sporcie, ale spowodowałby ich śmierć po pięciu latach.
W jego badaniach, podobnie jak we wcześniejszych badaniach Mirkina, około połowa sportowców odpowiedziała, że wzięłaby ten lek, ale współczesne badania Jamesa Connora i współpracowników przyniosły znacznie niższe liczby, a poziom akceptacji dylematu wśród sportowców był zbliżony do akceptacji w ogólnej populacji.
Substancje dopingujące
Substancje, jakich nielegalnie używają sportowcy, można generalnie podzielić na dwa główne rodzaje. Steroidy anaboliczne zwiększają masę mięśniową i siłę fizyczną, natomiast stymulanty zwiększają stan uniesienia i zmniejszają zmęczenie organizmu.
Justyna Kowalczyk
Polska biegaczka narciarska, mistrzyni olimpijska, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata.
Lance Armstrong
Kolarz szosowy dożywotnio zdyskwalifikowany z zawodowego kolarstwa za stosowanie dopingu.