The Rolling Stones

The Rolling Stones – legendarna grupa rockowa, działająca od ponad 40 lat. Zaczątkiem powstania The Rolling Stones był amatorski zespół Little Boy Blue and the Blue Boys z Dratford, w której śpiewał Mick Jagger. Kiedy Jagger przypadkowo spotkał swojego kolegę z podstawówki Keitha Richardsa, zaprosił go na próbę, a następnie zachęcił do dołączenia do grupy. Jagger i Richards marzyli o założeniu zespołu, który grał będzie muzykę inspirowaną bluesem. Dołączyli do nich Brian Jones, Ian Stewart, Charlie Watts i Bill Wyman.

Grupa o takim składzie debiutowała na scenie w 1962 r. Muzycy przyjęli nazwę The Rolling Stones. Zostali zauważeni przez publiczność i krytyków – określono ich najciekawszym muzycznym debiutem. Swoją pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu „The Rolling Stones”, wydali w 1964 r. Stonesi szybko zawojowali pierwsze miejsca list przebojów. Członkowie zespołu fascynowali i szokowali angielską publiczność swoim zachowaniem, skandalami, skłonnością do alkoholu i narkotyków, licznymi romansami. Wkrótce The Rolling Stones zaczęli koncertować na Starym Koncercie oraz w Stanach Zjednoczonych.

W tym czasie powstały ich przeboje „(I Can’t Get No) Satisfaction”, „19th Nervous Breakdown”, „Paint It Black”, „Sympathy for the Devil”. W listopadzie 1970 r. grupa dała cztery koncerty na Madison Square Garden, które zostały uwiecznione na krążku koncertowym „Get Yer Ya-Ya’s Out!, nazwanym później jedną z najważniejszych płyt koncertowych w historii rocka. W latach 80. Jagger i Richards, oprócz działalności w The Rolling Stones, zajęli się także swoimi solowymi karierami. W 1986 r. zespół otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości. W latach 90. Stonesi przypomnieli fanom o sobie, wyjeżdżając w jedną z największych w historii tras koncertowych i zarabiając podczas niej 300 milionów dolarów. W 2002 r. ukazała się dwupłytowe wydawnictwo „Forty Licks”, na którym znalazły się przeboje z lat 1962 – 2002. W 2005 r. wydali „The Bigger Bang”. Do tej pory ukazało się około 50 płyt Stonesów, nie licząc wydawnictw okolicznościowych i składanek.


Bill Wyman

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Brian Jones

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Charlie Watts

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Keith Richards

Keith Richards – urodzony 18 grudnia 1943 r. w Dartford współzałożyciel i gitarzysta legendarnej grupy rockowej „The Rolling Stones”. Autor…

Mick Jagger

Sir Michael Philip Jagger, czyli Mick Jagger – brytyjski wokalista oraz założyciel rockowej grupy The Rolling Stones urodził się 26…

Mick Taylor

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Ron Wood

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności