The Beatles


Historia The Beatles

The Beatles – legendarny brytyjski zespół rockowy. W 1957 r. w Liverpoolu muzyk John Lennon założył The Quarrymen. Wkrótce dołączyli do niego Paul McCartney oraz George Harrison. Nowy członek grupy, Stuart Sutcliffe, zaproponował nazwę „The Beatles”. W ten sposób chciał oddać hołd The Crickets, którzy przez pewien czas grali jako The Beatals.

Do Beatlesów dołączył Pete Best, perkusista. W 1961 r. powstał pierwszy singiel zespołu, „My Bonnie”. Producent EMI, George Martin, nalegał na znalezienie kogoś na miejsce Besta, który według niego nie pasował do grupy. The Beatles rozpoczęli współpracę z Richardem Starkey’em, znanym później jako Ringo Starr.

W tym czasie powstały single „Please Please Me” i „From Me To You”. Jednak dopiero po wystąpieniu grupy w telewizyjnym programie „People and Places” w kulturze pojawiło się zjawisko nazwane Beatlemanią.

W 1963 r. Beatlesi dali szereg koncertów w Wielkiej Brytanii, przeciwko którym protestowała władza, uważając je za niebezpieczne. Ukazał się debiutancki album „Please Please Please”, a wkrótce potem „With The Beatles”.

W 1964 r. zespół udał się w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych, gdzie ich płyty były równie popularne, co na Starym Kontynencie. The Beatles koncertowali też w Danii, Hong Kongu, Nowej Zelandii i Australii. Pod koniec roku światło dzienne ujrzała płyta „Beatles For Sale”.

Popularność Beatlesów rosła, coraz większe było też niezadowolenie konserwatywnych grup religijnych. Po ukazaniu się sławnego wywiadu z Johnem Lennonem, który określił Beatlesów jako sławniejszych od Jezusa, w Stanach Zjednoczonych zaczęto palić ich płyty.

W 1967 r. grupa wydała przełomowy w swojej historii album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, który potem określono jako podwaliny rocka progresywnego. W tym samym roku umarł menedżer i przyjaciel zespołu, Epstein. Od tego momentu zaczął się powolny rozkład The Beatles.

Muzycy szukali oparcia w religii Wschodu i medytacji. Doprowadziło to także do eksperymentów muzycznych, czego owocem był tzw. „Biały Album”. W 1969 r. grupa rozpoczęła pracę nad dokumentalnym filmem „Let It Be”. Taki tytuł miała też ostatnia płyta zespołu.

W 1970 r. muzycy rozpoczęli kariery solowe. W 1980 r. John Lennon został zamordowany. Pozostali Beatlesi nagrali dedykowaną Johnowi piosenkę „All Those Years Ago”. The Beatles zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame w 1988 r.

Książki o The BeatlesCzłonkowie The Beatles

Biografia

George Harrison

George Harrison – angielski muzyk i kompozytor urodzony 25 lutego 1943 r. w Liverpoolu. Członek legendarnego zespołu The Beatles. Szkolnym…

Biografia

John Lennon

John Winston Lennon- przyszedł na świat w 1940 roku w Liverpoolu. Jeden z Beatlesów, muzyk, twórca tekstów. Po rozwodzie rodziców…

Biografia

Paul McCartney

Paul McCartney – brytyjski piosenkarz i kompozytor, członek legendarnej grupy The Beatles przyszedł na świat 18 czerwca 1942 r. w…

Biografia

Ringo Starr

Ringo Starr – a raczej Richard Starkey – angielski muzyk, kompozytor i wokalista urodzony 7 lipca 1940 r. w Liverpoolu.…Prezenty dla fanów The Beatles

Używamy cookies.

Polityka Prywatności