Pomarańczowa Alternatywa


Czym była Pomarańczowa Alternatywa?

Pomarańczowa alternatywa to inicjatywa artystyczno-społeczna, która powstała we Wrocławiu w latach 80., ale funkcjonowała również w kilku większych miastach, takich jak Lublin, Łódź czy Warszawa. Za lidera tego antykomunistycznego ruchu uznaje się Waldemara Fydrycha, który działał pod pseudonimem Major.

Największą sławę Pomarańczowa alternatywa zyskała w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdy do jej grona dołączyło wielu młodych ludzi. Akcje grupy można nazwać ulicznymi demonstracjami, happeningami, podczas których w sposób prześmiewczy i absurdalny wyrażano sprzeciw wobec zastanej rzeczywistości. Do wystąpień grupy często przyłączali się przechodnie, co powodowało spory rozrost osób biorących udział w wydarzeniach. Najczęściej akcje kończyły się zatrzymywaniem uczestników przez milicję.

Happeningi tworzone przez Pomarańczową alternatywę były propagowane przez ulotki i plakaty. Cechami szczególnymi ruchu był kolor pomarańczowy, a także postać krasnoludka. Wielu uczestnikom i animatorom zarzucało się również poglądy anarchistyczne. W rzeczywistości ruch ten obnażał absurdy ówczesnego systemu i poprzez parodię chciał nakłonić społeczeństwo do myślenia.

Książki o działaczach Pomarańczowej AlternatywyCzłonkowie Pomarańczowej Alternatywy

Biografia

Krzysztof Skiba

Krzysztof Skiba - urodził się 7 lipca 1964 r. w Gdańsku. Jest polskim muzykiem, autorem tekstów piosenek, satyrykiem, publicystą. Swój…

Biografia

Waldemar Fydrych

Waldemar Major Fydrych (ur. 8 kwietnia 1953 w Toruniu) jest artystą, znanym z antykomunistycznej działalności happeningowej, założycielem i przywódcą Pomarańczowej…

Używamy cookies.

Polityka Prywatności