Led Zeppelin


Historia Led Zeppelin

Led Zeppelin – brytyjski zespół rockowy założony pod koniec lat 60. w Londynie. Jeden z prekursorów hard rocka. Historia Led Zeppelin ściśle związana jest z losami rythmanbluesowej grupy The Yardbirds. Jimmy Page, gitarzysta The Yardbirds, chciał uzupełnić skład zespołu po odejściu dwóch jego członków. Do muzyka dołączyli Roger Plant (wokalista), John Bonham (perkusista) oraz John Paul Jones (multiinstrumentalista).

Funkcję menedżera grupy objął Peter Grant. Zespół funkcjonował przez pewien czas jako The New Yardbirds, wkrótce jednak zmienił nazwę na Led Zeppelin.

Swój pierwszy album, inspirowany bluesem, folkiem, muzyką Wschodu, zatytułowany po prostu „Led Zeppelin” nagrali w ciągu 36 godzin w 1969 r. Potem powstały „Led Zeppelin II”, „Led Zeppelin III”, „Led Zeppelin IV”. W trakcie pracy nad trzecim albumem muzycy przenieśli się do starego domu w Walii, którego akustyka pozwoliła im na uzyskanie niepowtarzalnego brzmienia.

Tam też nagrano jeden z największych przebojów Led Zeppelin, który przeszedł do historii – „Stairway To Heavan”. Na czwartej płycie ukazały się także m.in. „Black Dog” i „Going to California”.

W 1974 r. muzycy założyli wytwórnię Swan Song. Dwa lata później, po wydaniu „Physical Graffiti”, magazyn „Rolling Stone” stwierdził, że Led Zeppelin może śmiało konkurować z The Who i The Rolling Stones o miano najlepszego zespołu wszechczasów.

Kiedy w 1980 r. umarł Bonham (zadławił się własnymi wymiocinami), pozostali muzycy zdecydowali o rozwiązaniu działalności zespołu. W 1982 r. wydali album „Coda”, czyli niepublikowane do tej pory utwory. Członkowie zespołu Led Zeppelin co jakiś czas łączyli siły i występowali wspólnie. W 2004 r. grupę nagrodzoną Grammy za całokształt twórczości. Od momentu utworzenia zespół Led Zeppelin sprzedał ponad 300 milionów płyt.

Książki o Led ZeppelinCzłonkowie Led Zeppelin

Używamy cookies.

Polityka Prywatności