Deep Purple


Historia Deep Purple

Deep Purple – brytyjski zespół rockowy. Grupa powstała w Hertfordshire w 1968 r. z inicjatywy Ritchiego Blackmore’a, Jona Lorda, Nicka Simpera, Iana Paice’a oraz Roda Evansa. Rozpoczęli swoją działalność pod nazwą Roundabout, którą jednak szybko zmieniono na Deep Purple. Zadebiutowali w 1968 r. albumem „Shades of Deep Purple”.

Po wydaniu trzech pierwszych płyt zaszły zmiany w składzie grupy. Do Deep Purple dołączył Ian Gillan, wokalista. W 1969 r. muzycy wspólnie z Royal Philharmonic Orchestra zagrali „Concerto for Group and Orchestra”. Było to pierwsze w historii przedsięwzięcie łączenia muzyki rockowej z klasyczną. Rok później światło dzienne ujrzał album „In Time”, na którym znalazł się przełomowy utwór „Child In Time”.

Kolejna płyta, „Fireball”, zasłynęła dzięki singlowi „Strange Kind of Woman”. Nad następnym albumem grupa pracowała w Szwajcarii, nagrywając materiał w jednym z kasyn. Doszło jednak do pożaru, artyści kontynuowali więc tworzenie albumu w Grand Hotel. Wtedy też powstało słynne „Smoke on the Water”.

Deep Purple stali się niesamowicie popularni na całym świecie. W ciągu pierwszych lat swojej działalności nieustannie koncertowali, jednocześnie nagrywając nowe płyty. Wyjechali m.in. w długą trasę koncertową po Japonii, czego owocem był genialny koncertowy album „Made in Japan”. W wyniku niesnasek w zespole ze składu odszedł Gillan. Zastąpił go David Coverdale, dzięki któremu Deep Purple nabrali nowego brzmienia i zaczęli eksperymentować z funkiem.

Nowa linia muzyczna grupy nie znalazła uznania Blackmora, który założył swój własny zespół Rainbow. Jego miejsce zajął Tommy Bolin, jednak było jasne, że era Deep Purple skończyła się. Muzycy poinformowali opinię publiczną o rozwiązaniu zespołu w lipcu 1976 r. Osiem lat później Blackmore, Gillan, Glover, Lord i Paice postanowili jednak znów zagrać wspólnie.

Deep Purple nagrali album „Perfect Strangers” i ruszyli w trasę koncertową. W 1989 r. z zespołu odszedł Gillan, jednak pozostali muzycy nalegali na jego powrót. Wkrótce potem ukazała się „The Battle Rages On”, nagrana z okazji zbliżającego się dwudziestopięciolecia działalności grupy. W Deep Purple coraz częściej dochodziło jednak do konfliktów. Podczas jednego z nich Blackmore ogłosił swoje definitywne rozstanie z zespołem. Muzycy rozpoczęli wtedy współpracę z Joe Satrianim. Deep Purple nagrali potem jeszcze „Purpendicular”, „Abandon”, „Live at the Royal Albert Hall”, „Bananas”, „Rapture on the Deep”. Obecnie grupa pracuje nad dziewiętnastym albumem studyjnym.

Książki o Deep PurpleCzłonkowie Deep Purple

Używamy cookies.

Polityka Prywatności