Big Cyc


Historia zespołu Big Cyc

Big Cyc – polski zespół rockowy, którego działalność określa się jako publicystyczno-kabaretową. Big Cyc powstał w Łodzi w roku 1988. Do muzyków grających w grupie Rokosz (w składzie: Jacek Jędrzejak, Jarek Lis, Roman Lechowicz) dołączył Krzysztof Skiba, ówczesny student kulturoznawstwa.

Skiba, który stał się liderem zespołu, występował wcześniej w kabaretach oraz amatorskich teatrach, a także pisywał felietony do podziemnych pism – „Acappelli” i „Brulionu”. Pod koniec lat 80. i na początku 90. Skiba i Jędrzejak organizowali razem happeningi w ramach Pomarańczowej Alternatywy, ośmieszające władzę komunistyczną.

Big Cyc debiutowali piosenkami „Kapitan Żbik” i „Wielka miłość do babci klozetowej”, które wyśmiewały inne grupy rockowe, próbujące zbudować wokół siebie wielką mitologię. W 1990 r. ukazał się ich pierwszy album, zatytułowany „Z partyjnym pozdrowieniem”. Na okładce pojawił się Lenin z irokezem oraz z kolczykiem w uchu. Płytę okrzyknięto albumem roku.

Rok później Big Cyc wydał „Nie wierzcie elektrykom”, a na okładkę płyty wybrali zdjęcie Lecha Wałęsy. Rok 1996 to czas ogromnej popularności zespołu za sprawą wydania „Z kamerą wśród zwierząt” z przebojem „Makumba”. W 1997 r. artyści pikietowali pod Ministerstwem Kultury, domagając się dopłat do strojów muzyków rockowych. W 2007 r. Big Cyc nagrał wraz z Jerzym Połomskim nową wersją jego przeboju „Bo z dziewczynami”. W 2008 r. powstał album „Szambo i perfumeria”.

Książki o zespole Big CycCzłonkowie Big Cyc

Biografia

Jacek Jędrzejak

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Jarosław Lis

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Biografia

Krzysztof Skiba

Krzysztof Skiba - urodził się 7 lipca 1964 r. w Gdańsku. Jest polskim muzykiem, autorem tekstów piosenek, satyrykiem, publicystą. Swój…

Biografia

Roman Lechowicz

Nota biograficzna w przygotowaniu.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności