Kim był ...

Zbigniew Ścibor-Rylski

Polski generał, weteran II wojny światowej. ✝ 101.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Polski lotnik i wojskowy, urodzony 10 marca 1917 roku w Browkach. Zmarł 3 sierpnia 2018 roku. Generał Sił Zbrojnych RP, żołnierz AK, powstaniec warszawski. Otrzymał liczne medale i odznaczenia.

Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja jako najmłodszy z czworga rodzeństwa. Po ukończeniu gimnazjum w 1937 roku rozpoczął karierę wojskową. Najpierw ukończył kurs piechoty, następnie kurs szybowcowy, po czym wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. 1939 roku zdobył stopień sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych.

Wraz z wybuchem II Wojny Światowej Zbigniew Ścibor-Rylski otrzymał stopień podporucznika i brał udział w walkach z Niemcami. Pod koniec 1939 roku trafił do obozu jenieckiego w Stargardzie, gdzie pracował przy uprawie buraków cukrowych. W czerwcu 1940 roku przewieziono go do pracy w cegielni w Pyritz, a 1 lipca udało mu się uciec wraz z innymi i po długiej podróży trafić do Warszawy.

W Warszawie rozpoczął działalność konspiracyjną. Legitymował się fałszywymi dokumentami, najpierw na nazwisko Zbigniew Kamiński, a następnie Zbigniew Jankowski. Otrzymał również pseudonimy: „Stanisław”, a następnie „Motyl”. Dowodził grupą „Motyl” w Powstaniu Warszawskim. Za walki na Woli otrzymał odznaczenie Krzyża Walecznych. Działania konspiracyjne zakończył dopiero w 1945 roku.

Po wojnie pod zmienionym nazwiskiem zaprzestał działań politycznych i aktywności społecznych. Trudnił się zwykłymi pracami i ukrywał swój udział w działaniach wojennych, żeby uniknąć represji ze strony nowej władzy, choć pojawiały się głosy o jego domniemanej współpracy ze służbami komunistycznymi. W 1977 roku przeszedł na emeryturę. W 1989 roku był jednym z członków-założycieli Związku Powstańców Warszawskich, w której został prezesem i pełnił tę funkcję do śmierci. Był również sekretarzem w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Książki o Zbigniewie Ściborze-Rylskim

Co wiemy o Zbigniewie Ściborze-Rylskim:

Biografia 1 książka znak zodiaku

Ładuję...

Pełne nazwisko

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski herbu Ostoja

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

105. rocznica urodzin Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

4. rocznica śmierci Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Obywatelstwo

Polska

Data urodzenia
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

10/03/1917

(sobota)

Miejsce urodzenia
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Browki, Obwód żytomierski, Ukraina

Browki, Obwód żytomierski, Ukraina

Data śmierci
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

03/08/2018

w wieku 101 lat

Miejsce śmierci
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Znak Zodiaku
Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

♓ Ryby

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Hawking, Hawking

Bestseller 40.94 zł

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowca [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

    Źródło grafik

    fot. Unknown author / Unknown author

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.