Kim był ...

Zbigniew Nienacki

Polski dziennikarz i pisarz, autor "Pana Samochodzika". ✝ 65.


Czytaj dalej

Życiorys Zbigniewa Nienackiego

Zbigniew NienackiZbigniew Nienacki – urodzony 1 stycznia 1929 r. w Łodzi polski pisarz.

Pochodził z rodziny inteligenckiej. W 1940 jego rodzina została wysiedlona do Słupi Skierniewickiej, gdzie przyszły pisarz musiał podjąć się ciężkiej fizycznej pracy.

Po zakończeniu wojny rodzina powróciła do Łodzi, a Zbigniew rozpoczął naukę w liceum. Zadebiutował w wieku 17 lat powieścią „Związek poszukiwaczy skarbów”, którą wydrukowano w odcinkach w tygodniku „Przyjaciel”.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi oraz scenopisarstwo w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Tam uzyskał opinię „antystalinowca” i został wydalony do Polski, wyrzucony ze studiów, a druk jego książki „Chłopcy” został wstrzymany.

Znalazł pracę w „Głosie Robotniczym”. Ożenił się z Heleną Dąbską w 1952 r. która rok później urodziła mu syna. Nienacki opuścił rodzinę w 1964 r., by oddać się karierze pisarskiej. W tym samym roku wydał  powieść dla młodzieży „Wyspa Złoczyńców”, która zapoczątkowała serię książek o Panu Samochodziku.

Jednocześnie pisał powieści dla dorosłych, jak „Laseczka i tajemnica”, „Mężczyzna czterdziestoletni”, „Uwodziciel”, „Raz do roku w Skiroławkach”.

Jego książki przetłumaczono na wiele języków, cześć z nich doczekała się ekranizacji. Zbigniew Nienacki zmarł 23 września 1994 r. w Morągu.

Książki Zbigniewa Nienackiego

Zbigniew Nienacki pozostawił po sobie wiele pięknych dzieł. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, jednak tak naprawdę zasłynął dzięki powieści ,,Uroczysko”, która powstała w 1957 roku. Ten niesamowity debiut literacki opowiada o wykopaliskach archeologicznych. Był to cykl książek, który cieszył się sporym zainteresowaniem, jednak tak naprawdę dopiero ,,Wyspa Złoczyńców” stała się prawdziwym fenomenem. Ta powieść stała się początkiem historii Tomasza – Pana Samochodzika.

Nienacki pisał również książki dla dorosłych. W swojej twórczości bardzo często wykorzystywał Mazury, które stanowiły tło przyrodnicze jego dzieł. Jedna z jego powieści wywołała dość spore poruszenie wśród ludności. ,,Raz w roku w Skiroławkach” to powieść, którą krytycy oceniali jako dzieło nieodpowiednie. Według nich książka ta szerzyła pornografię, jednak jak wiadomo znaleźli się również zwolennicy takiej twórczości.

Wspaniałe dzieła Nienackiego są dowodem na jego prawdziwy talent. Jednak co dziwne, sam autor nie uznawał się za za artystę. Traktował to bardziej jako zawód, w którym był dobry. Bez dwóch zdań potrafił stworzyć trzymające w napięciu dzieła. Poszukiwania skarbów i zagadki historyczne to jedne z motywów, które najczęściej pojawiały się w jego dziełach.

Ciekawostki o Zbigniewie Nienackim

  • Nie ukrywał swojej sympatii do komunizmu; twierdził, że współpracował z bezpieką przy zwalczaniu żołnierzy podziemia. ~gość

Co wiemy o Zbigniewie Nienackim:

Biografia 1 ciekawostka 1 cytat znak zodiaku

Pełne nazwisko

Zbigniew Tomasz Nowicki

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

93. rocznica urodzin Zbigniewa Nienackiego

28. rocznica śmierci Zbigniewa Nienackiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Zbigniewa Nienackiego

#1

Co u zwykłego człowieka jest wadą, u władcy staje się cnotą, jeśli swoim postępowaniem ocala przez to państwo.

Zbigniew Nienacki, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Zbigniewa Nienackiego

Łódź, Polska

Łódź, Polska

Data śmierci
Zbigniewa Nienackiego

23/09/1994

w wieku 65 lat

Miejsce śmierci
Zbigniewa Nienackiego

Morąg, Polska

Morąg, Polska

Przyczyna śmierci
Zbigniewa Nienackiego

na skutek choroby

Na skutek problemów osobistych i zawodowych podupadł na zdrowiu. Na początku lat 90. zachorował na serce; od tej pory jego stan regularnie się pogarszał. Pochowano go na cmentarzu w Jerzwałdzie.

Znak Zodiaku
Zbigniewa Nienackiego

♑ Koziorożec

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 33.64 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.