Pochodził z rodziny inteligenckiej. W 1940 jego rodzina została wysiedlona do Słupi Skierniewickiej, gdzie przyszły pisarz musiał podjąć się ciężkiej fizycznej pracy.
Po zakończeniu wojny rodzina powróciła do Łodzi, a Zbigniew rozpoczął naukę w liceum. Zadebiutował w wieku 17 lat powieścią „Związek poszukiwaczy skarbów”, którą wydrukowano w odcinkach w tygodniku „Przyjaciel”.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi oraz scenopisarstwo w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. Tam uzyskał opinię „antystalinowca” i został wydalony do Polski, wyrzucony ze studiów, a druk jego książki „Chłopcy” został wstrzymany.
Znalazł pracę w „Głosie Robotniczym”. Ożenił się z Heleną Dąbską w 1952 r. która rok później urodziła mu syna. Nienacki opuścił rodzinę w 1964 r., by oddać się karierze pisarskiej. W tym samym roku wydał powieść dla młodzieży „Wyspa Złoczyńców”, która zapoczątkowała serię książek o Panu Samochodziku.
Jednocześnie pisał powieści dla dorosłych, jak „Laseczka i tajemnica”, „Mężczyzna czterdziestoletni”, „Uwodziciel”, „Raz do roku w Skiroławkach”.
Jego książki przetłumaczono na wiele języków, cześć z nich doczekała się ekranizacji. Zbigniew Nienacki zmarł 23 września 1994 r. w Morągu.
Zbigniew Nienacki pozostawił po sobie wiele pięknych dzieł. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, jednak tak naprawdę zasłynął dzięki powieści ,,Uroczysko”, która powstała w 1957 roku. Ten niesamowity debiut literacki opowiada o wykopaliskach archeologicznych. Był to cykl książek, który cieszył się sporym zainteresowaniem, jednak tak naprawdę dopiero ,,Wyspa Złoczyńców” stała się prawdziwym fenomenem. Ta powieść stała się początkiem historii Tomasza – Pana Samochodzika.
Nienacki pisał również książki dla dorosłych. W swojej twórczości bardzo często wykorzystywał Mazury, które stanowiły tło przyrodnicze jego dzieł. Jedna z jego powieści wywołała dość spore poruszenie wśród ludności. ,,Raz w roku w Skiroławkach” to powieść, którą krytycy oceniali jako dzieło nieodpowiednie. Według nich książka ta szerzyła pornografię, jednak jak wiadomo znaleźli się również zwolennicy takiej twórczości.
Wspaniałe dzieła Nienackiego są dowodem na jego prawdziwy talent. Jednak co dziwne, sam autor nie uznawał się za za artystę. Traktował to bardziej jako zawód, w którym był dobry. Bez dwóch zdań potrafił stworzyć trzymające w napięciu dzieła. Poszukiwania skarbów i zagadki historyczne to jedne z motywów, które najczęściej pojawiały się w jego dziełach.
Co u zwykłego człowieka jest wadą, u władcy staje się cnotą, jeśli swoim postępowaniem ocala przez to państwo.
Nadesłane przez: gość
Wydanie pierwszej części cyklu o Panu Samochodziku: "Wyspa Złoczyńców".
Polski dziennikarz i pisarz, autor "Pana Samochodzika".
Na skutek problemów osobistych i zawodowych podupadł na zdrowiu. Na początku lat 90. zachorował na serce; od tej pory jego stan regularnie się pogarszał. Pochowano go na cmentarzu w Jerzwałdzie.
Zbigniew Nienacki przeżył dokładnie 65 lat.
Zbigniew Nienacki urodził się 01/01/1929.
Zbigniew Nienacki zmarł 23/09/1994.
Zbigniew Nienacki urodził się w miejscowości Łódź, Polska.
Zbigniew Nienacki zmarł w miejscowości Morąg, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności