Kim był ...

William Shakespeare

Angielski poeta, dramaturg, aktor. ✝ 52.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Williama Szekspira

Wiliam Shakespeare, urodzony prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, zmarły 23 kwietnia 1616, angielski poeta, aktor i dramaturg, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury angielskiej. Szekspir na świat przyszedł w Stratford, tam też uczęszczał do szkoły. W wieku 18 lat ożenił się ze starszą od siebie o 8 lat Anne Hathaway, mieli ze sobą trójkę dzieci. Jego udokumentowane związki z teatrem rozpoczęły się w 1592 roku, kiedy to jako aktor brał udział w przedstawieniach na deskach londyńskich scen. Wkrótce zadebiutował też jako autor sztuk teatralnych. Był współwłaścicielem londyńskiego teatru Globe. Szekspir uznawany jest za jednego z największych reformatorów teatru – zerwał z klasyczną zasadą trójjedności, sztuki wzbogacał o wymiar filozoficzny oraz aktualną problematykę. Do najważniejszych dzieł Szekspira należą: „Hamlet”, „Romeo i Julia”, „Król Lear”, „Makbet”, „Sen nocy letniej”, „Burza”. Uznawany za jednego z największych dramaturgów w dziejach Szekspir jest również znany jako autor sonetów.

Ciekawostki o Williamie Szekspirze

 • Po 1585 roku Szekspir zniknął zarówno z dokumentów jak i z jego rodzinnego miasta. Nic nie wiadomo o następnych 7 latach jego życia. Ten czas określa się jako The lost years, czyli stracone lata. ~gość
 • Wciąż wielkie kontrowersje budzi kwestia autorstwa wielu sztuk przypisywanych Szekspirowi. Niektórzy badacze uznają, że część z nich została napisana przez Christophera Marlowe’a, Edwarda de Verte lub Francisa Bacona. ~gość
 • Istnieje teoria, że William był jedynie aktorem. Twórcą wszystkich dzieł jemu przypisanych był hrabia o tym samym nazwisku. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Williamie Szekspirze znaleźć można w książce "William Shakespeare. Fikcja w biografiach, biografia w fikcjach" (wyd. Pasaże).

Książki o Williamie Szekspirze

William Shakespeare. Fikcja w biografiach, biografia w fikcjach

Tomasz Kowalski

0
(0)

18.24


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.
Nazywam się… William Szekspir

Alexandri Ferran / Monreal Violeta

0
(0)

12.35


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Williamie Szekspirze:

Biografia 3 książki 3 ciekawostki znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

458. rocznica urodzin Williama Szekspira

406. rocznica śmierci Williama Szekspira

Obywatelstwo

Wielka Brytania

Miejsce urodzenia
Williama Szekspira

Stratford-upon-Avon, Wielka Brytania

Stratford-upon-Avon, Wielka Brytania

Data śmierci
Williama Szekspira

23/04/1616

w wieku 52 lat

Miejsce śmierci
Williama Szekspira

Stratford-upon-Avon, Wielka Brytania

Stratford-upon-Avon, Wielka Brytania

Znak Zodiaku
Williama Szekspira

♉ Byk

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Komentarze

 • Anonim 7 maja 2013, 23:13

  Wciąż wielkie kontrowersje budzi kwestia autorstwa wielu sztuk przypisywanych Szekspirowi. Niektórzy badacze uznają, że część z nich została napisana przez Christophera Marlowe’a, Edwarda de Verte lub Francisa Bacona.

 • Anonim 7 maja 2013, 23:13

  Po 1585 roku Szekspir zniknął zarówno z dokumentów jak i z jego rodzinnego miasta. Nic nie wiadomo o następnych 7 latach jego życia. Ten czas określa się jako The lost years, czyli stracone lata.

 • Euro 2012 7 maja 2013, 23:14

  Nie ma obecnie żyjących potomków Szekspira, linia jego rodu wygasła wraz z bezdzietną śmiercią wnuczki Elizabeth Hall Nash Barnard w 1670 roku.

 • olaaa 7 maja 2013, 23:15

  Zmarł dokładnie w swoje 52 urodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.