Kim jest ...

Usain Bolt

Jamajski sprinter. 35 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Usaina Bolta

Jamaican Usain Bolt to legenda olimpijska, która została nazwana „najszybszym żywym człowiekiem” za pobicie rekordów świata i zdobycie 9 złotych medali jako panujący mistrz na Letnich Igrzyskach 2008, 2012 i 2016 roku.

Kim jest Usain Bolt?

Jamajski sprinter Usain Bolt (ur. 21 sierpnia 1986 r.) jest prawdopodobnie najszybszym człowiekiem na świecie, zdobywając trzy złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. i stając się pierwszym człowiekiem w historii olimpijskich, który wygrał zarówno 100-metrowe, jak i 200-metrowe wyścigi w rekordowych czasach. Bolt zdobył również trzy złote medale olimpijskie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie. Wyścig mężczyzn na 100 metrów przebiegł w 9,63 sekundy, co stanowi nowy rekord olimpijski i czyni go pierwszym człowiekiem w historii, który ustanowił trzy rekordy świata w zawodach olimpijskich. Zrobił to ponownie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku, kiedy to zdobył złoto w wyścigu 100-metrowym i 200-metrowym oraz 4×100-metrowy sztafeta, kończąc „potrójny trójkąt”, zdobywając trzy złote medale na trzech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich za łączną liczbę 9 złotych medali w trakcie swojej kariery olimpijskiej.

Najwyższa prędkość Usaina Bolta

Na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku Bolt ustanowił rekord świata 9,58 sekundy na wyścig na 100 metrów, przy czym maksymalna prędkość wyniosła 27,8 mil na godzinę (44,72 kilometry na godzinę) między 60 a 80 metrów, a średnia prędkość 23,5 mil na godzinę.

Wartość netto

Wartość netto Usaina Bolta wynosi 34,2 mln dolarów, według szacunków magazynu Forbes w czerwcu 2017 roku, co czyni go 23. najwyżej opłacanym sportowcem na świecie. Bolt wykorzystał swój status najszybszego sprintera na świecie, aby pozyskać ponad tuzin sponsorów wnoszących wkład w jego zarobki, w tym Mumm, XM, Kinder, Advil i Sprint. Jego umowa z Pumą płaci Boltowi ponad 10 milionów dolarów rocznie.

Dziewczyna

W sierpniu 2016 roku magazyn People potwierdził, że Usain Bolt umawiał się z jamajską modelką Kasi Bennet. Bolt był dyskretny w sprawie związku, ale powiedział dziennikarzowi w styczniu 2017 roku, że spotykają się od prawie trzech lat.

Nagrania i nagrody

Bolt jest 11-krotnym mistrzem świata. W wyścigach pobił rekord świata przez 100 metrów, 9,58 sekundy i 200 metrów, 19,19 sekundy, które zdobył na Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Berlinie w 2009 roku. W trakcie swojej kariery Bolt otrzymał wiele nagród, w tym dwukrotnie tytuł sportowca roku IAAF World Athlete of the Year, Track & Field Athlete of the Year oraz Laureus Sportsman of the Year. Uczestnicząc w letnich igrzyskach olimpijskich w latach 2008, 2012 i 2016, Bolt ukończył „potrójną podróż”, w sumie 9 złotych medali zdobytych w wyścigach sztafetowych na 100 metrów, 200 metrów i 4×100 metrów. W ten sposób Bolt dołączył do dwóch innych potrójnych biegaczy: Paavo Nurmi z Finlandii (w 1920, 1924 i 1928 r.) i Carl Lewis ze Stanów Zjednoczonych (w 1984, 1988, 1992 i 1996 r.). Jednak w styczniu 2017 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski odebrał Boltowi jeden z tych medali, za sztafetę 2008 4×100-metrowy, ponieważ jego kolega z drużyny Nesta Carter został uznany za winnego naruszenia zasad dopingu.

Kariera olimpijska

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Bolt prowadził 100-metrowe i 200-metrowe imprezy. W 100-metrowym finale prowadzącym do Igrzysk pobił rekord świata, wygrywając w 9,69 sekundy. Nie tylko rekord został ustanowiony bez korzystnego wiatru, ale również wyraźnie zwolnił, aby uczcić przed zakończeniem biegu (a jego sznurowadło zostało rozwiązane), co wzbudziło wiele kontrowersji później. Wygrał trzy złote medale i pobił trzy rekordy świata w Pekinie.

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012, które odbyły się w Londynie, Bolt zdobył czwarty złoty medal olimpijski w 100-metrowym wyścigu mężczyzn, pokonując rywala Yohana Blake’a, który zdobył srebro w tym wydarzeniu. Bolt przebiegł wyścig w 9,63 sekundy, nowy rekord olimpijski. Zwycięstwo oznaczało drugi z rzędu złoty medal Bolta w 100. Następnie startował w zawodach na 200 mężczyzn, zdobywając drugi z rzędu złoty medal w tym wyścigu. Jest pierwszym człowiekiem, który wygrał zarówno 100 i 200 w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich, jak i pierwszym człowiekiem, który zdobył złote medale w podwójnych sprintach. Osiągnięcia Bolta uczyniły go pierwszym człowiekiem w historii, który ustanowił trzy rekordy świata w jednym konkursie olimpijskim.

Bolt powrócił do chwały olimpijskiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku, kiedy to wygrał złoto w wyścigu na 100 metrów, czyniąc go pierwszym zawodnikiem, który zdobył trzy kolejne tytuły w tym wydarzeniu. Wyścig ukończył w 9,81 sekundy z amerykańskim biegaczem i rywalem Justinem Gatlinem, który zdobył srebro, 0,08 sekundy za sobą.

„Dlatego przyjechałem tutaj, na Igrzyska Olimpijskie, aby udowodnić światu, że jestem najlepszy – ponownie”, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej. „Zawsze dobrze jest wyjść na szczyt, wiesz o co mi chodzi?”.

Kontynuował swoją olimpijską passę zwycięstwa, zdobywając złoto na dystansie 200 metrów w 19,78 sekundy. „Co jeszcze mogę zrobić, aby udowodnić, że jestem najlepszy? Bolt powiedział w wywiadzie dla BBC Sport. „Staram się być jednym z największych, być wśród [Muhammada] Ali i Pele. Uczyniłem ten sport ekscytującym, sprawiłem, że ludzie chcą go zobaczyć. Postawiłem ten sport na innym poziomie”.

Najszybszy żywy człowiek” pozostał niepokonany w tym, co powiedział, że będzie to ostatni wyścig jego kariery olimpijskiej, 4×100-metrowy sztafeta, który prowadził z kolegami z drużyny Asafa Powell, Yohan Blake i Nickel Ashmeade. Kończąc wyścig, Bolt poprowadził jamajską drużynę do wygrania złota, przekraczając linię mety w 37.27. Japonia wygrała srebro, a Kanada wzięła brąz. Był to trzeci z rzędu złoty medal dla Bolt w Rio. Zakończył w ten sposób swoją legendarną karierę olimpijską.

W wywiadzie dla CBS News, Bolt szczegółowo opisał swoją dumę z występów w 2012 roku: „Po to właśnie przyszedłem tutaj, aby to zrobić. Jestem teraz legendą. Jestem również największym żyjącym sportowcem. Nie mam już nic do udowodnienia”.

Kontuzja i sportowa emerytura

W 2017 roku Bolt stanął przed wyzwaniami na torze podczas Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Zajął trzecie miejsce na 100 metrach mężczyzn, zabierając do domu brązowy medal za Christianem Colemanem, który zdobył srebro, oraz Justinem Gatlinem, który zabrał do domu złoto. Po raz pierwszy Bolt został pokonany na Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce od 2007 roku. Jego zmagania nie zakończyły się na tym etapie: w sztafecie 4×100-metrowej, w której wielu uważało, że będzie to ostatni wyścig Bolta, doznał kontuzji ścięgien i musiał przekroczyć linię mety z pomocą kolegów z drużyny.

W sierpniu 2017 r., po Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce, Bolt ogłosił zakończenie kariery. „Dla mnie nie sądzę, aby jedno mistrzostwo zmieniło to, co zrobiłem”, powiedział na konferencji prasowej. „Nie będę jedną z tych osób, które wrócą”.

Kariera w piłce nożnej

Usain Bolt długo mówił o robieniu kariery w piłce nożnej. W sierpniu 2017 roku, po przejściu na emeryturę z toru i boiska, planował dołączyć do Manchester United na mecz charytatywny przeciwko Barcelonie, ale musiał odpuścić mecz z powodu kontuzji ścięgien. We wrześniu Bolt powiedział, że jest już w rozmowach z kilkoma zawodowymi drużynami piłkarskimi, w tym Manchester United. „Mamy wiele ofert od różnych drużyn, ale najpierw muszę przeboleć kontuzję, a potem ruszyć dalej”, powiedział dziennikarzom.

W październiku Bolt potwierdził swoje zaangażowanie w grę w piłkę nożną. „Dla mnie jest to osobisty cel. Nie obchodzi mnie, co tak naprawdę myślą o tym ludzie. Nie będę się okłamywał. Nie będę głupi”, powiedział dziennikarzom na Grand Prix Formuły 1 USA. „Jeśli wyjdę tam i poczuję, że mogę to zrobić, spróbuję. To sen i kolejny rozdział mojego życia. Jeśli masz marzenie, które zawsze chciałeś robić, dlaczego nie spróbujesz i nie zobaczysz, dokąd pójdzie”.

Dzieciństwo i wczesne sukcesy

Zarówno wyróżniający się krykiecista, jak i sprinter. Naturalna prędkość Bolta została zauważona przez szkolnych trenerów i zaczął koncentrować się wyłącznie na sprincie pod okiem Pablo McNeila, byłego sprintera olimpijskiego. Już w wieku 14 lat Bolt zachwycał fanów sprintu prędkością i w 2001 roku zdobył swój pierwszy medal mistrzostw szkoły średniej, zdobywając srebro w wyścigu na 200 metrów.

W wieku 15 lat, Bolt po raz pierwszy odniósł sukces na arenie międzynarodowej na Mistrzostwach Świata Juniorów w Kingston na Jamajce w 2002 r., gdzie wygrał 200-metrowy dash, czyniąc go najmłodszym złotym medalistą w historii. Wyczyny Bolta zrobiły wrażenie na świecie lekkoatletyki, a w tym samym roku otrzymał nagrodę International Association of Athletics Foundation’s Rising Star Award i wkrótce otrzymał trafne miano „Lightning Bolt”.

fot. Fernando Frazão/Agência Brasil

Ciekawostki o Usainie Bolcie

  • Po zakończeniu kariery lekkoatlety grał w A-ligowej australijskiej drużynie piłkarskiej, jednak jego kariera piłkarska trwała tylko pół roku. ~gość
  • Jego najwyższa zmierzona prędkość wyniosła 44,72 km/h. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Usainie Bolcie znaleźć można w książce "Szybszy niż błyskawica Autobiografia" (wyd. Bukowy Las).

Multimedaliści igrzysk olimpijskich

Książki o Usainie Bolcie

Szybszy niż błyskawica Autobiografia

Bolt Usain

5
(1)

35.43


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Usainie Bolcie:

Biografia 1 książka 2 ciekawostki 1 cytat wiek wzrost znak zodiaku

Usain Bolt

Pełne nazwisko

Usain St. Leo Bolt

Wiek

36

Obywatelstwo

Jamajka

Cytaty
Usaina Bolta

#1

Bardzo dobrze się bawię za każdym razem, gdy tylko znajdę się na bieżni.

Usain Bolt, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Usaina Bolta

Sherwood Content, Jamajka

Sherwood Content, Jamajka

Znak Zodiaku
Usaina Bolta

♌ Lew

Pseudonimy
Usaina Bolta

Lightning Bolt

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Fernando Frazão/Agência Brasil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.