Usain Bolt

Kim jest Usain Bolt?

Jamajski sprinter. 35 lat(a)

Pełne nazwisko: Usain St. Leo Bolt
Pseudonimy: Lightning Bolt
Data urodzenia: (czwartek)
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: Sherwood Content, Jamajka 🗺️
Wzrost: 195 cm
Obywatelstwo: Jamajka
Wiek: 35
Znasz więcej faktów z życia Usaina Bolta? Dodaj komentarz.

Książki o Usainie Bolcie

5
(1)

Autor:
Bolt Usain
Wydawnictwo:
Bukowy Las
Szybszy niż błyskawica Autobiografia
Autobiografia najszybszego człowieka, jaki biega po Ziemi Nieważne, czy znasz się na lekkiej atletyce. Nieważne nawet, czy znasz się na sporcie – najprawdopodobniej i tak znasz Usaina Bolta. Ten (...)

Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na LegimiKsiążki o Usainie Bolcie po angielsku 🌎

5
(1)

Autor:
Usain Bolt
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Faster than Lightning: My Autobiography
The autobiography of the fastest man of all time and a superstar whose talent and charisma have made him one of the most famous people on the planet.
+ darmowa przesyłka

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Po zakończeniu kariery lekkoatlety grał w A-ligowej australijskiej drużynie piłkarskiej, jednak jego kariera piłkarska trwała tylko pół roku. ~gość
  • Jego najwyższa zmierzona prędkość wyniosła 44,72 km/h. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Usainie Bolcie znaleźć można w książce "Szybszy niż błyskawica Autobiografia" (wyd. Bukowy Las), a także w anglojęzycznej książce "Faster than Lightning: My Autobiography".


Życiorys Usaina Bolta

Jamaican Usain Bolt to legenda olimpijska, która została nazwana „najszybszym żywym człowiekiem” za pobicie rekordów świata i zdobycie 9 złotych medali jako panujący mistrz na Letnich Igrzyskach 2008, 2012 i 2016 roku.

Kim jest Usain Bolt?

Jamajski sprinter Usain Bolt (ur. 21 sierpnia 1986 r.) jest prawdopodobnie najszybszym człowiekiem na świecie, zdobywając trzy złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. i stając się pierwszym człowiekiem w historii olimpijskich, który wygrał zarówno 100-metrowe, jak i 200-metrowe wyścigi w rekordowych czasach. Bolt zdobył również trzy złote medale olimpijskie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie. Wyścig mężczyzn na 100 metrów przebiegł w 9,63 sekundy, co stanowi nowy rekord olimpijski i czyni go pierwszym człowiekiem w historii, który ustanowił trzy rekordy świata w zawodach olimpijskich. Zrobił to ponownie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku, kiedy to zdobył złoto w wyścigu 100-metrowym i 200-metrowym oraz 4×100-metrowy sztafeta, kończąc „potrójny trójkąt”, zdobywając trzy złote medale na trzech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich za łączną liczbę 9 złotych medali w trakcie swojej kariery olimpijskiej.

Najwyższa prędkość Usaina Bolta

Na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku Bolt ustanowił rekord świata 9,58 sekundy na wyścig na 100 metrów, przy czym maksymalna prędkość wyniosła 27,8 mil na godzinę (44,72 kilometry na godzinę) między 60 a 80 metrów, a średnia prędkość 23,5 mil na godzinę.

Wartość netto

Wartość netto Usaina Bolta wynosi 34,2 mln dolarów, według szacunków magazynu Forbes w czerwcu 2017 roku, co czyni go 23. najwyżej opłacanym sportowcem na świecie. Bolt wykorzystał swój status najszybszego sprintera na świecie, aby pozyskać ponad tuzin sponsorów wnoszących wkład w jego zarobki, w tym Mumm, XM, Kinder, Advil i Sprint. Jego umowa z Pumą płaci Boltowi ponad 10 milionów dolarów rocznie.

Dziewczyna

W sierpniu 2016 roku magazyn People potwierdził, że Usain Bolt umawiał się z jamajską modelką Kasi Bennet. Bolt był dyskretny w sprawie związku, ale powiedział dziennikarzowi w styczniu 2017 roku, że spotykają się od prawie trzech lat.

Nagrania i nagrody

Bolt jest 11-krotnym mistrzem świata. W wyścigach pobił rekord świata przez 100 metrów, 9,58 sekundy i 200 metrów, 19,19 sekundy, które zdobył na Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Berlinie w 2009 roku. W trakcie swojej kariery Bolt otrzymał wiele nagród, w tym dwukrotnie tytuł sportowca roku IAAF World Athlete of the Year, Track & Field Athlete of the Year oraz Laureus Sportsman of the Year. Uczestnicząc w letnich igrzyskach olimpijskich w latach 2008, 2012 i 2016, Bolt ukończył „potrójną podróż”, w sumie 9 złotych medali zdobytych w wyścigach sztafetowych na 100 metrów, 200 metrów i 4×100 metrów. W ten sposób Bolt dołączył do dwóch innych potrójnych biegaczy: Paavo Nurmi z Finlandii (w 1920, 1924 i 1928 r.) i Carl Lewis ze Stanów Zjednoczonych (w 1984, 1988, 1992 i 1996 r.). Jednak w styczniu 2017 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski odebrał Boltowi jeden z tych medali, za sztafetę 2008 4×100-metrowy, ponieważ jego kolega z drużyny Nesta Carter został uznany za winnego naruszenia zasad dopingu.

Kariera olimpijska

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Bolt prowadził 100-metrowe i 200-metrowe imprezy. W 100-metrowym finale prowadzącym do Igrzysk pobił rekord świata, wygrywając w 9,69 sekundy. Nie tylko rekord został ustanowiony bez korzystnego wiatru, ale również wyraźnie zwolnił, aby uczcić przed zakończeniem biegu (a jego sznurowadło zostało rozwiązane), co wzbudziło wiele kontrowersji później. Wygrał trzy złote medale i pobił trzy rekordy świata w Pekinie.

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012, które odbyły się w Londynie, Bolt zdobył czwarty złoty medal olimpijski w 100-metrowym wyścigu mężczyzn, pokonując rywala Yohana Blake’a, który zdobył srebro w tym wydarzeniu. Bolt przebiegł wyścig w 9,63 sekundy, nowy rekord olimpijski. Zwycięstwo oznaczało drugi z rzędu złoty medal Bolta w 100. Następnie startował w zawodach na 200 mężczyzn, zdobywając drugi z rzędu złoty medal w tym wyścigu. Jest pierwszym człowiekiem, który wygrał zarówno 100 i 200 w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich, jak i pierwszym człowiekiem, który zdobył złote medale w podwójnych sprintach. Osiągnięcia Bolta uczyniły go pierwszym człowiekiem w historii, który ustanowił trzy rekordy świata w jednym konkursie olimpijskim.

Bolt powrócił do chwały olimpijskiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku, kiedy to wygrał złoto w wyścigu na 100 metrów, czyniąc go pierwszym zawodnikiem, który zdobył trzy kolejne tytuły w tym wydarzeniu. Wyścig ukończył w 9,81 sekundy z amerykańskim biegaczem i rywalem Justinem Gatlinem, który zdobył srebro, 0,08 sekundy za sobą.

„Dlatego przyjechałem tutaj, na Igrzyska Olimpijskie, aby udowodnić światu, że jestem najlepszy – ponownie”, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej. „Zawsze dobrze jest wyjść na szczyt, wiesz o co mi chodzi?”.

Kontynuował swoją olimpijską passę zwycięstwa, zdobywając złoto na dystansie 200 metrów w 19,78 sekundy. „Co jeszcze mogę zrobić, aby udowodnić, że jestem najlepszy? Bolt powiedział w wywiadzie dla BBC Sport. „Staram się być jednym z największych, być wśród [Muhammada] Ali i Pele. Uczyniłem ten sport ekscytującym, sprawiłem, że ludzie chcą go zobaczyć. Postawiłem ten sport na innym poziomie”.

Najszybszy żywy człowiek” pozostał niepokonany w tym, co powiedział, że będzie to ostatni wyścig jego kariery olimpijskiej, 4×100-metrowy sztafeta, który prowadził z kolegami z drużyny Asafa Powell, Yohan Blake i Nickel Ashmeade. Kończąc wyścig, Bolt poprowadził jamajską drużynę do wygrania złota, przekraczając linię mety w 37.27. Japonia wygrała srebro, a Kanada wzięła brąz. Był to trzeci z rzędu złoty medal dla Bolt w Rio. Zakończył w ten sposób swoją legendarną karierę olimpijską.

W wywiadzie dla CBS News, Bolt szczegółowo opisał swoją dumę z występów w 2012 roku: „Po to właśnie przyszedłem tutaj, aby to zrobić. Jestem teraz legendą. Jestem również największym żyjącym sportowcem. Nie mam już nic do udowodnienia”.

Kontuzja i sportowa emerytura

W 2017 roku Bolt stanął przed wyzwaniami na torze podczas Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Zajął trzecie miejsce na 100 metrach mężczyzn, zabierając do domu brązowy medal za Christianem Colemanem, który zdobył srebro, oraz Justinem Gatlinem, który zabrał do domu złoto. Po raz pierwszy Bolt został pokonany na Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce od 2007 roku. Jego zmagania nie zakończyły się na tym etapie: w sztafecie 4×100-metrowej, w której wielu uważało, że będzie to ostatni wyścig Bolta, doznał kontuzji ścięgien i musiał przekroczyć linię mety z pomocą kolegów z drużyny.

W sierpniu 2017 r., po Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce, Bolt ogłosił zakończenie kariery. „Dla mnie nie sądzę, aby jedno mistrzostwo zmieniło to, co zrobiłem”, powiedział na konferencji prasowej. „Nie będę jedną z tych osób, które wrócą”.

Kariera w piłce nożnej

Usain Bolt długo mówił o robieniu kariery w piłce nożnej. W sierpniu 2017 roku, po przejściu na emeryturę z toru i boiska, planował dołączyć do Manchester United na mecz charytatywny przeciwko Barcelonie, ale musiał odpuścić mecz z powodu kontuzji ścięgien. We wrześniu Bolt powiedział, że jest już w rozmowach z kilkoma zawodowymi drużynami piłkarskimi, w tym Manchester United. „Mamy wiele ofert od różnych drużyn, ale najpierw muszę przeboleć kontuzję, a potem ruszyć dalej”, powiedział dziennikarzom.

W październiku Bolt potwierdził swoje zaangażowanie w grę w piłkę nożną. „Dla mnie jest to osobisty cel. Nie obchodzi mnie, co tak naprawdę myślą o tym ludzie. Nie będę się okłamywał. Nie będę głupi”, powiedział dziennikarzom na Grand Prix Formuły 1 USA. „Jeśli wyjdę tam i poczuję, że mogę to zrobić, spróbuję. To sen i kolejny rozdział mojego życia. Jeśli masz marzenie, które zawsze chciałeś robić, dlaczego nie spróbujesz i nie zobaczysz, dokąd pójdzie”.

Dzieciństwo i wczesne sukcesy

Zarówno wyróżniający się krykiecista, jak i sprinter. Naturalna prędkość Bolta została zauważona przez szkolnych trenerów i zaczął koncentrować się wyłącznie na sprincie pod okiem Pablo McNeila, byłego sprintera olimpijskiego. Już w wieku 14 lat Bolt zachwycał fanów sprintu prędkością i w 2001 roku zdobył swój pierwszy medal mistrzostw szkoły średniej, zdobywając srebro w wyścigu na 200 metrów.

W wieku 15 lat, Bolt po raz pierwszy odniósł sukces na arenie międzynarodowej na Mistrzostwach Świata Juniorów w Kingston na Jamajce w 2002 r., gdzie wygrał 200-metrowy dash, czyniąc go najmłodszym złotym medalistą w historii. Wyczyny Bolta zrobiły wrażenie na świecie lekkoatletyki, a w tym samym roku otrzymał nagrodę International Association of Athletics Foundation’s Rising Star Award i wkrótce otrzymał trafne miano „Lightning Bolt”.

fot. Fernando Frazão/Agência BrasilCytaty Usaina Bolta

Bardzo dobrze się bawię za każdym razem, gdy tylko znajdę się na bieżni.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Usaina Bolta

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Usainie Bolcie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Usaina Bolta

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Usain Bolt przychodzi na świat w miejscowości Sherwood Content, Jamajka.
  • Wyjątkowy rekord świata w biegu na 100 m (9,69 s).


Przydatne linkiMiejsca Usaina Bolta

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Usaina Bolta? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Fernando Frazão/Agência Brasil

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Usain Bolt?

Jamajski sprinter.

Ile wzrostu ma Usain Bolt?

Usain Bolt ma 195 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Usain Bolt?

Usain Bolt urodził się 21/08/1986.

Gdzie urodził się Usain Bolt?

Usain Bolt urodził się w miejscowości Sherwood Content, Jamajka.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności