Urszula Dudziak

Kim jest Urszula Dudziak?

Polska wokalistka jazzowa. 77 lat(a)

Pełne nazwisko: Urszula Bogumiła Dudziak
Data urodzenia: (piątek)
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Straconka, Bielsko-Biała, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 77
Znasz więcej faktów z życia Urszuli Dudziak? Dodaj komentarz.

Książki o Urszuli Dudziak

0
(0)

Autor:
Małgorzata Terlecka-Reksnis
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Soc, pop, post. Portrety gwiazd
Kobiecość, historia, popkultura. Portrety dziewięciu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej: Osieckiej, Jędrusik, Dudziak, Kory, Przemyk, Bartosiewicz, Geppert, Bem, Jopek zawierające zarówno prywatnoś (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Urszula Dudziak
Wydawnictwo:
Kayax
Wyśpiewam Wam wszystko
Przedstawiamy książkę ze wspomnieniami Artystki. To niesamowite historie spisane dzięki pamiętnikom pisanym od wczesnych lat młodości. Opowieści, przez które przetaczają się niezwykłe osobowośc (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
0
(0)

Autor:
Urszula Dudziak
Wydawnictwo:
Agora
Wyśpiewam wam więcej
Po znakomicie przyjętym literackim debiucie Urszula Dudziak powraca z nową książką. Wyśpiewam wam więcej to porcja świetnych anegdot i inspirujących historii z życia fenomenalnej artystki, c (...)

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Była żoną Michała Urbaniaka, spotykała się z Jerzym Kosińskim. ~gość
  • Na początku kariery posługiwała się pseudonimami: Urszula May i Dorota Cedro. ~gość
  • Ze względu na to same imię i nazwisko wokalistka bywa mylona z bardzo kontrowersyjną polską teolog, twierdzącą między innymi, że dzieci z in vitro są niekochane, a stosowanie prezerwatyw powoduje raka piersi. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Urszuli Dudziak znaleźć można w książce "Wyśpiewam wam więcej" (wyd. Agora).


Życiorys Urszuli Dudziak

Urszula Dudziak – urodziła się 22 października 1943 roku w Straconce (dziś ta wieś stanowi dzielnicę Bielska-Białej). To wokalistka i kompozytorka jazzowa znana na całym świecie.

Wychowała się w rodzinie muzykalnej. Jej brat jako perkusista jazzowy współpracował m.in. z Krzystofem Komedą. Jako dziecko Dudziak przejawiała zainteresowanie muzyką. Uczyła się m.in. gry na pianinie. Często sięgała po piosenki popularnych wtedy Marii Koterbskiej czy Sławy Przybylskiej.

Jazzem zainteresowała się dzięki inspiracji piosenką Elli Fitzgerald zasłyszaną w radiu. Występowała z kilkoma zespołami z Zielonej Góry, gdzie wtedy mieszkała, ale oficjalny debiut nastąpił w 1958 roku. Dołączyła wtedy do zespołu Krzysztofa Komedy. Nawiązała w tamtym czasie współpracę z Polskim Radiem. Jej owocem jest m.in. piosenka ”Pójdę wszędzie z tobą”.

W 1964 roku rozpoczęła współpracę z Michałem Urbaniakiem, który w 1967 roku został jej mężem. W latach 1969-1972 Dudziak występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree.

W 1971 roku skupiła się na śpiewaniu nastawionym na dźwięk a nie na tekst. Wykorzystała do tego przetworniki głosu. Stosowana przez nią z powodzeniem technika scatu dała jej światową rozpoznawalność i uznanie. I chociaż często nie rozumiane przez laików, znawcy jazzu doceniali jej nowatorskie i eksperymentalne podejście do muzyki. Otrzymywała wiele nagród za swoje osiągnięcia, a na jej koncerty przychodziły tłumy. W 1972 roku ukazała się płyta ”Newborn Light” z użyciem wspomnianych przetworników głosu.

W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku. Występowali wspólnie, ale i oddzielnie. Dudziak z powodzeniem prezentowała się w ”One Woman Show”. Występowała na scenie sama, miała do pomocy jedynie aparaturę elektroniczną. Koncertowała w całych Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Zyskała sławę i nic dziwnego, że w 1976 roku ”New York Times” nadał jej tytuł Śpiewaczki Roku. W 1979 roku z kolei mianem wokalistki roku mianował ją ”Los Angeles Times”.

Dudziak intensywnie realizowała się w wielu projektach i przedsięwzięciach. Wydała blisko 50 płyt, a współpracowali z nią znakomici artyści tacy jak np. Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Clark Terry czy Sting. Rok 1981 przyniósł jej współpracę z zespołem Vocal Summit. Pojawiała się na festiwalach i imprezach jazzowych na całym świecie.

W 1985 roku wróciła do Polski. I był to powrót w wielkim stylu, bo zaczął się od występu z Bobbym McFerrinem na MFMJ Jazz Jamboree w Warszawie. Rok później rozstała się z Michałem Urbaniakiem.

Lata 90-te upłynęły jej na koncertowaniu z zespołem Walk Away. Prezentowała też autorski projekt ”Future Talk” przygotowany przy udziale Jerzego Kosińskiego. Artystka ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń m.in. w 2005 roku otrzymała Brązowy Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artist”.

W 2007 roku niespodziewanie jej piosenka ”Papaya” z 1976 roku stała się bardzo popularna na Filipinach oraz w Ameryce Południowej i Azji. Pojawił się nawet charakterystyczny taniec ”papaya dance”, który z zaangażowaniem był wykonywany przez ludzi bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Piosenka podbiła świat dzięki pewnemu prezenterowi radiowemu z Filipin, który był nią oczarowany.

W 2009 została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 roku ukazała się jej autobiografia pt. ”Wyśpiewam wam wszystko”. W tym roku była też mentorką w programie ”Bitwa na głosy”. W 2013 roku udzielała się w ramach projektu Solidarity of Arts. Wystąpiła z Bobbym McFerrinem, a następnie odsłoniła odcisk swej dłoni w Alei Gwiazd w Gdańsku. W 2017 roku Urszula Dudziak dostała nagrodę Fryderyka w kategorii ”Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości.

W 2018 roku ukazała się jej druga autobiografia pt.” Wyśpiewam Wam więcej”, a w 2019 była trenerką pierwszej edycji The Voice Senior. Zgrała też samą siebie w filmie ”Jak zostać gwiazdą”. W 2020 roku była trenerką w The Voice of Poland.

Urszula Dudziak ma dwie córki z małżeństwa z Michałem Urbaniakiem: Katarzynę i Mikę. W 2008 roku zachorowała na raka piersi. Przeszła mastektomię, czyli usunięcie lewej piersi.Cytaty Urszuli Dudziak

Jazz w pięknych restauracjach. To była inna cywilizacja. I świetna szkoła życia i sztuki. Policzyłam, że mam w repertuarze 500 amerykańskich standardów! A jacy muzycy! Oprócz Urbaniaka Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, a mój brat Leszek grał na bębnach.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Urszuli Dudziak

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Urszuli Dudziak

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Urszuli Dudziak

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Urszula Dudziak przychodzi na świat w miejscowości Straconka, Bielsko-Biała, Polska.
  • Profesjonalny debiut w zespole Komedy.

  • Wyjazd do Nowego Jorku

  • Niespodziewana popularność piosenki "Papaya".


Przydatne linkiMiejsca Urszuli Dudziak

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Urszuli Dudziak? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Kontrola

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim jest Urszula Dudziak?

Polska wokalistka jazzowa.

Kiedy urodziła się Urszula Dudziak?

Urszula Dudziak urodziła się 22/10/1943.

Gdzie urodziła się Urszula Dudziak?

Urszula Dudziak urodziła się w miejscowości Straconka, Bielsko-Biała, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności