Krótki życiorys

(rozwiń)

The BeatlesThe Beatles – legendarny brytyjski zespół rockowy. W 1957 r. w Liverpoolu muzyk John Lennon założył The Quarrymen. Wkrótce dołączyli do niego Paul McCartney oraz George Harrison. Nowy członek grupy, Stuart Sutcliffe, zaproponował nazwę „The Beatles”. W ten sposób chciał oddać hołd The Crickets, którzy przez pewien czas grali jako The Beatals. Do Beatlesów dołączył Pete Best, perkusista. W 1961 r. powstał pierwszy singiel zespołu, „My Bonnie”. Producent EMI, George Martin, nalegał na znalezienie kogoś na miejsce Besta, który według niego nie pasował do grupy. The Beatles rozpoczęli współpracę z Richardem Starkey’em, znanym później jako Ringo Starr. W tym czasie powstały single „Please Please Me” i „From Me To You”. Jednak dopiero po wystąpieniu grupy w telewizyjnym programie „People and Places” w kulturze pojawiło się zjawisko nazwane Beatlemanią. W 1963 r. Beatlesi dali szereg koncertów w Wielkiej Brytanii, przeciwko którym protestowała władza, uważając je za niebezpieczne. Ukazał się debiutancki album „Please Please Please”, a wkrótce potem „With The Beatles”. W 1964 r. zespół udał się w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych, gdzie ich płyty były równie popularne, co na Starym Kontynencie. The Beatles koncertowali też w Danii, Hong Kongu, Nowej Zelandii i Australii. Pod koniec roku światło dzienne ujrzała płyta „Beatles For Sale”. Popularność Beatlesów rosła, coraz większe było też niezadowolenie konserwatywnych grup religijnych. Po ukazaniu się sławnego wywiadu z Johnem Lennonem, który określił Beatlesów jako sławniejszych od Jezusa, w Stanach Zjednoczonych zaczęto palić ich płyty. W 1967 r. grupa wydała przełomowy w swojej historii album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, który potem określono jako podwaliny rocka progresywnego. W tym samym roku umarł menedżer i przyjaciel zespołu, Epstein. Od tego momentu zaczął się powolny rozkład The Beatles. Muzycy szukali oparcia w religii Wschodu i medytacji. Doprowadziło to także do eksperymentów muzycznych, czego owocem był tzw. „Biały Album”. W 1969 r. grupa rozpoczęła pracę nad dokumentalnym filmem „Let It Be”. Taki tytuł miała też ostatnia płyta zespołu. W 1970 r. muzycy rozpoczęli kariery solowe. W 1980 r. John Lennon został zamordowany. Pozostali Beatlesi nagrali dedykowaną Johnowi piosenkę „All Those Years Ago”. The Beatles zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame w 1988 r.


Skomentuj (6 komentarzy) lub rozwiń biografię.

Powyższa notatka może być dowolnie kopiowana i modyfikowana, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

FilmyKsiążki poruszające wątki z życiorysu

Tha beatles po rozpadzie Tom 2 1983 – 2000

Tha beatles po rozpadzie Tom 2 1983 – 2000

Dostępna w 11 księgarniach

The Beatles po rozpadzie 1983-2000′ to pierwsza książka, systematyzująca praktycznie wszystko, co zrobili John, Paul, George i Ringo po tym, jak ich zespół przestał istnieć… każde nagranie, każdy ko (…)Cytaty

(dodaj)

Brak przesłanych cytatów.

Dodaj słynny lub mniej znany cytat .

Wasze pytania (FAQ)

(dodaj)

Brak przesłanych pytań.

Wasze wspomnienia

(dodaj)

Brak przesłanych wspomnień.

Dodaj dowolne wspomnienie, myśl, historię.

Wydarzenia z życia


Opinie dodane przez Was:

Anonim

W 1965 r. członkowie The Beatles zostali odznaczeni przez królową Elżbietę II Orderami Brytyjskiego Imperium.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Więcej biografii z kategorii: Zespoły rockowe (27)

Pomóż nam uzupełnić biografię (nie musisz się logować)

Brakujące informacje: Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.


The Beatles - biografia by Biografia24.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Aktorki

Aktorzy

Architekci

Astronomowie

Bez kategorii

Chemicy

DJe

Duchowni

Dyplomaci

Działacze społeczni

Dziennikarze

Ekonomiści

Filozofowie

Fizycy

Fotografowie

Gitarzyści

Historycy

Iluzjoniści

Kolarze

Kompozytorzy

Kosmonauci

Koszykarze

Kucharze

Kulturyści

Lekarze

Lekkoatleci

Literaturoznawcy

Malarze

Matematycy

Menedżerowie muzyczni

Modelki

Monarchowie

Muzycy

Naukowcy

Naziści

Opozycjoniści

Papieże

Perkusiści

Pierwsze Damy

Pisarze

Piłkarze

Podróżnicy

Politycy

Postacie biblijne

Przedsiębiorcy

Przywódcy

Raperzy

Reżyserzy

Rzeźbiarze

Scenarzyści

Śpiewacy klasyczni

Sportowcy

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Święci

Szpiedzy

Sztuki walki

Tancerze

Tenisiści

Trębacze

Trenerzy

Wojskowi

Wokaliści

Wokalistki

Wynalazcy

Zbrodniarze

Zespoły rockowe