Kim jest ...

Tadeusz Rydzyk

Kontrowersyjny polski duchowny. 77 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk to polski duchowny rzymskokatolicki, członek zgromadzenia zakonnego Redemptoryści, doktor teologii i wykładowca akademicki. Ogólnopolską rozpoznawalność przyniosło mu założenie oraz wieloletnie prowadzenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu jako syn Stanisławy Rydzyk i jej życiowego partnera Bronisława Kordaszewskiego. Dorastał w wielodzietnej rodzinie, otoczony czworgiem rodzeństwa: braćmi Stanisławem, Mirosławem i Zygmuntem i siostrą Marią. Rodzina Tadeusza Rydzyka mieszkała na tyłach fabryki zajmującej się produkcją emaliowanych garnków, doskwierała im bieda.

Tadeusz Rydzyk zdobywał wykształcenie w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1971 roku nie tylko złożył śluby zakonne, ale i przyjął święcenia kapłańskie.

Jako młody duchowny nauczał religii w szkole, prowadził lekcje między innymi w Toruniu czy Krakowie. Od 1986 roku do początku lat 90. ubiegłego wieku Tadeusz Rydzyk przebywał za granicą. Dopiero podczas pobytu w Republice Federalnej Niemiec zapoznał się z podstawami działania jednej z lokalnych rozgłośni radiowych. Po powrocie do kraju powołał do życia Radio Maryja (założone w 1991 roku) oraz Telewizję Trwam (stacja rozpoczęła nadawanie w 2003 roku).

Tadeusz Rydzyk uzyskał stopień doktora w 2009 roku na warszawskiej uczelni wyższej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Co ciekawe, w 2011 roku drogą listowną duchowny otrzymał szczególne błogosławieństwo od papieża Benedykta XVI, który chciał w ten sposób wyrazić także swoje uznanie dla działalności zakonnika.

Tadeusz Rydzyk jest również autorem i współautorem kilku książkowych publikacji, w tym książek „W służbie Bogu i Ojczyźnie: apostolski wymiar Radia Maryja” wydanej w 2011 roku oraz publikacji „Życie jest ciekawe: z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR rozmowy niedokończone”, która ujrzała światło dzienne w tym samym roku. Do osoby Tadeusza Rydzyka odwołała się w jednym ze swych utworów polska pisarka Dorota Masłowska (utwór muzyczny „Córka” z 2014 roku).

Książki o Tadeuszu Rydzyku

Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka Polecamy

Jacek Hołub / Piotr Głuchowski

0
(0)

34.27


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Tadeusz Rydzyk

Wiek

77

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Tadeusza Rydzyka

#1

Akurat ten samochód to dostaliśmy, nie wiecie o tym, od bezdomnego. Tak. Dwa samochody dostaliśmy. Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy, niestety zmarł.

Tadeusz Rydzyk, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Tadeusza Rydzyka

Olkusz, Polska

Olkusz, Polska

Wykształcenie
Tadeusza Rydzyka

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Tytuł naukowy
Tadeusza Rydzyka

Divinitatis Doctor

Zawód
Tadeusza Rydzyka

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd
Tadeusza Rydzyka

Znak Zodiaku
Tadeusza Rydzyka

♉ Byk

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Rammstein – Die Band

Bestseller 45.25 zł

Nowe, uzupełnione wydanie Książka, którą trzymacie Państwo w rękach, jest więc nieautoryzowaną biografią. Pochwalę się j [...]

Zobacz
Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi

Bestseller 26.70000 zł

24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski zaimponował światu swoją o [...]

Zobacz
Zbigniew Ziobro. Prawdziwe oblicze

Bestseller 28.81 zł

Zbigniew Ziobro doszedł w polityce na szczyt, bo jest człowiekiem bez granic. Bez mrugnięcia okiem potrafi porzucać kole [...]

Zobacz
Siostry nadziei

Bestseller 33.27 zł

Nieustraszone, bohaterskie kobiety o wielkich sercach Gdy 24 lutego wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, siostry zakonn [...]

Zobacz
Ołena Zełenska

Bestseller 23.65 zł

Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy? Życie Ołeny Zełenskiej radykalnie zmieniało się aż dwa razy. Po raz pier [...]

Zobacz
Kapuściński. Trudny talent

Bestseller 37.31 zł

Autorka tomu Kapuściński. Trudny talent śledzi, relacjonuje i analizuje całą, liczącą pół wieku drogę twórczą Ryszarda K [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Źródło grafik

fot. Jacek 767

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.