Polski pisarz, poeta, dramaturg, przestawiciel polskiego dekadentyzmu. ✝ 59.
Pełne nazwisko: Stanisław Feliks Przybyszewski Data urodzenia: (czwartek) Data śmierci: w wieku 59 lat Znak Zodiaku: ♉ Byk Miejsce urodzenia: Łojewo, Polska 🗺️ Miejsce śmierci: Jaronty, Polska 🗺️ W roku 2021 przypada: 153. rocznica urodzin i 94. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Stanisława Przybyszewskiego? Edytuj tę stronę.
Życiorys Stanisława Przybyszewskiego
Stanisław Feliks Przybyszewski – ur. 7 maja 1868 w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada 1927 w Jarontach pod Inowrocławiem, jeden z najważniejszych polskich pisarzy, inicjator polskiej moderny. Jednocześnie jest twórcą bardzo zapomnianym, którego twórczość dopiero od niedawna zaczyna być ponownie wydawana i reinterpretowana. W okresie świetności był żyjącą legendą – nie tylko ze względu na osiągnięcia literackie, ale także przez liczne skandale obyczajowe, pijaństwo, domniemany satanizm. „Stachu”, bo tak go zwykle nazywano, wychował się pod zaborami w Wielkopolsce i jako młody człowiek wyjechał do Niemiec. Poznał tam berlińską cyganerię, ludzi takich jak Strindberg czy Edvard Munch (z którym się zresztą zaprzyjaźnił). Swoje pierwsze dzieła Przybyszewski stworzył w języku niemieckim. Następnie wyjechał do Norwegii, tam również poznawał miejscową bohemę. Tymczasem do Polski dotarła już sława „der Geniale Pole” – genialnego Polaka, jak nazywali go Niemcy. W 1898 roku Przybyszewski przybył koleją do Krakowa; dzień ten wielu krytyków uważało za przełomowy dla epoki. Przybyszewski szokował nie tylko głoszoną zasadą „sztuka dla sztuki”; intrygujący był styl życia artysty – stworzył on bowiem krakowską cyganerię nazywaną „dziećmi szatana”. Okres świetności jednak przeminął, w późniejszych latach Przybyszewski miał nawet problemy z utrzymaniem finansowej płynności. Jako literat był już właściwie zapomniany, jako postać wciąż wzbudzał emocje. Jego życie doskonale opisuje napis na jego nagrobku – „Meteor Młodej Polski”. Był jak meteor – świecił jasno ale szybko przeminął.
Przybysz Skandalista Są pisarze, których znaczenie polega na wielkości napisanych przez nich dzieł. Ale są też tacy, których twórczość była fenomenem charakterystycznym określonej epoki, ulegla jednak z czasem zapomnieniu (...)
Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Matki dzieci niezwykłych Matki dzieci niezwykłych – Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stanisława Przybyszewskiego i Marii Dąbrowskiej. Salomea Słowacka-Bécu, (...)
Przybyszewski Rewizje i filiacje Książka Przybyszewski. Re-wizje i filiacje jest ważnym wydarzeniem zarówno w zakresie badań nad twórczością autora Śniegu, jak i nad wczesnym etapem polskiego modernizmu.
Zamawiając w księgarni Bonito.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł. W kilkunastu polskich miastach możliwy jest też bezpłatny odbiór osobisty. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.
Śmierć Stanisława Przybyszewskiego
Stanisław Przybyszewski umiera 23/11/1927 w miejscowości Jaronty, Polska.
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Stanisława Przybyszewskiego? Edytuj tę stronę.
Zobacz komentarze
Jego pierwsza żona-Marta, popełniła samobójstwo będąc w ciąży, gdyż nie mogła poradzić sobie z jego związkiem z Dagny Juel. Jego dzieci po jej śmierci trafiły do sierocińca.
Zobacz komentarze
Jego pierwsza żona-Marta, popełniła samobójstwo będąc w ciąży, gdyż nie mogła poradzić sobie z jego związkiem z Dagny Juel. Jego dzieci po jej śmierci trafiły do sierocińca.