Sławomir Mrożek

Polski prozaik, satyryk, dramatopisarz i rysownik. ✝ 83.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 83 lat
Znak Zodiaku: ♋ Rak
Miejsce urodzenia: Borzęcin, Polska
Miejsce śmierci: Nicea, Francja
W roku 2019 przypada: 89. rocznica urodzin i 6. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Sławomira Mrożka

By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Sławomir Mrożek – polski prozaik, satyryk, dramatopisarz i rysownik przyszedł na świat 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei. Debiutował w 1950 r., kiedy pismo „Przekrój” opublikowało jego pierwszy reportaż. W tym samym roku Mrożek dał się poznać także jako wybitny rysownik, a od 1953 r. publikował cykle satyrycznych rysunków. Wtedy też wydał swój pierwsze zbiory opowiadań, „Opowiadania z Trzmielowej Góry” i „Półpancerze praktyczne”. Sławomir Mrożek pracował w redakcji krakowskiego „Dziennika Polskiego” od 1950 do 1954 r., a w latach 1956-1958 w „Życiu literackim”. Znana była jego satyryczna rubryka „Postępowiec”, którą prowadził w różnych pismach. W 1958 r. Mrożek wydał swoją pierwszą sztukę teatralną, „Policję” i zyskał sławę, jako utalentowany dramatopisarz. Pod koniec lat 50. artysta przeniósł się z Krakowa do Warszawy. W 1963 r. wyjechał z Polski i osiedlił się we Włoszech. Rok później światło dzienne ujrzał jego znakomity dramat „Tango”. Potem przeniósł się do Paryża, następnie do Meksyku, by w 1993 r. powrócić do kraju. W 1997 r. Sławomir Mrożek nawiązał współpracę z „Gazetą Wyborczą”. W 2008 r. wyjechał do Nicei, twierdząc, że tamtejszy klimat bardziej mu odpowiada. Najważniejsze dzieła Mrożka to: zbiory opowiadań „Słoń”, „Wesele w Atomicach”, „Donosy”, „Śpiąca królewna”; dramaty „Policja”, „Męczeństwo Piotra Oheya”, „Tango”, „Emigranci”, „Letni dzień”.

Śmierć Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek umiera 15/08/2013 w miejscowości Nicea, Francja.


Książki biograficzne o Sławomirze Mrożku

Dostępna w 2 księgarniach


To niezwykła historia PRL-u widzianego oczyma ludzi, którzy obserwowali polską rzeczywistość spoza granic kraju. Mrożek przebywał na emigracji, a Błoński, jako wykładowca, podróżował między Polską a F (...)

[ więcej ]

Dostępna w 5 księgarniach


Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim, Wojciechem Skalmowski (...)

[ więcej ]

Dostępna w 13 księgarniach


Varia Sławomira Mrożka stanowią bardzo istotne uzupełnienie lektury dramatów i utworów prozatorskich; ich tematyka odmalowuje tło, na kanwie którego powstawały dzieła znane z lektur, podręcznik (...)

[ więcej ]

Dostępna w 12 księgarniach


„Musisz opowiedzieć mi wszystko o swoich planach, literackich i życiowych…” Lato 1958 roku, gdzieś na Oceanie Atlantyckim. Młody pisarz z komunistycznej Polski i dojrzały dziennikar (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


Mrożek i Tyrmand - niepokorni pisarze o literaturze, emigracji i Polsce O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści Zły, do (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Dostępna w 15 księgarniach


Trzeci tom Dziennika Sławomira Mrożka spełnia wszystkie kryteria, aby być uznanym za arcydzieło memuarystyki. Samo nazwisko autora gwarantuje najwyższy poziom literacki. Ale nie o styl jedynie tu chod (...)

[ więcej ]

Dostępna w 5 księgarniach


Varia Sławomira Mrożka przedstawiamy Czytelnikom w trzech kolejno ukazujących się tomach: Varia. Tom 1. Życie i inne okoliczności Varia. Tom 2 .Jak zostałem filmowcem Varia. Tom 3. Myśląc o (...)

[ więcej ]

Dostępna w 17 księgarniach


Dwaj wielcy pisarze. Dwie odmienne osobowości, dwa różne temperamenty. Wydawać by się mogło, że Stanisława Lema ze Sławomirem Mrożkiem niewiele łączyło. Okazuje się jednak, że pisarze przez wiele lat (...)

[ więcej ]

Oszczędzasz 7,48 zł
- 15 % od ceny z okładki


"O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści Zły, do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat – od 1965 do 1982 roku. Obaj pisarze przebywali wówczas na emigracji i z tej…

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w LegimiKsiążki poruszające wątki z życiorysu Sławomira Mrożka

Dostępna w 34 księgarniach


Autobiograficzna opowieść o pewnym pokoleniu. Jej protagonistami są między innymi Marek Hłasko, Krzysztof Komeda, Roman Polański, Elżbieta Czyżewska, Agnieszka Osiecka, Sławomir Mrożek – młodzi (...)

[ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Wersja audio
17.90 zł w Woblink.com


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Sławomira Mrożka

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Sławomira Mrożka (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Sławomirze Mrożku

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Sławomira Mrożka

  • Sławomir Mrożek przychodzi na świat w miejscowości Borzęcin, Polska.
  • Sławomir Mrożek umiera w miejscowości Nicea, Francja.

Przydatne linki


Miejsca Sławomira Mrożka

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie