Sergiusz Piasecki

Pisarz, publicysta, żołnierz AK. ✝ 63.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 63 lat
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś
Miejsce śmierci: Londyn, Wielka Brytania
W roku 2019 przypada: 118. rocznica urodzin i 55. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki – urodził się w Lachowiczach w 1901 roku (sam twierdził iż urodził się w roku 1899). Pisarz, publicysta, wywiadowca, żołnierz AK. Piasecki nie miał łatwego dzieciństwa – wychowywany przez konkubinę ojca, która znęcała się nad nim fizycznie jak i psychicznie. Po raz pierwszy trafił do więzienia za bójkę w latach szkolnych. Po ucieczce z więzienia trafił do Moskwy, gdzie był świadkiem wydarzeń rewolucyjnych, podczas których zginęło wielu jego przyjaciół. Miało to wielki wpływ na jego zapatrywania polityczne, znienawidził bowiem ideologię bolszewicką. Pozbawiony środków do życia i perspektyw na lepsze jutro, Piasecki imał się różnych zajęć – najczęściej mających charakter kryminalny. Zajmował się między innymi szulerką, fałszerstwami, a także uczestniczył w produkcjach pornograficznych. Z czasem nawiązał współpracę z polskim wywiadem. W roli tej Piasecki sprawdzał się znakomicie między innymi z powodu swojej odwagi i sprytu nabytego podczas przebywania wśród złodziei.  Nie był on jednak zadowolony z wynagrodzenia za swoją pracę, zaczął się wiec zajmować przemytem, który przynosił mu spore dochody. Z powodu  swych narkotykowych „przygód” i awanturniczego usposobienia został wydalony ze służby. Po raz wtóry zostaje bez pracy i środków do życia. W 1926 roku skazany na karę śmierci za wielokrotne napady z bronią w ręku. Trafił do polskiego więzienia na Łysej Górze. Ograniczenie wolności miało decydujący wpływ na dalsze jego losy, tam powstały 3 jego książki, lecz tylko z powodu cenzury tylko jedna „wyszła” poza więzienne mury. Była to powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy ”, która zdobyła wielką popularność i została przetłumaczona na wiele języków. W 1937 Sergiusz Piasecki wyszedł z więzienia ułaskawiony przez prezydenta Mościckiego. Podczas II wojny światowej współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, z ramienia którego wykonał wyrok na Czesławie Ancerewiczu. Po wojnie, po roku ukrywania się przez Urzędem Bezpieczeństwa wyemigrował do Włoch, a później dzięki wstąpieniu do II korpusu Armii Andersa przeniósł się Londynu. Piasecki zmarł tam na raka w 1964.

Śmierć Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki umiera 12/09/1964 w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.


Książki biograficzne o Sergiuszu Piaseckim

Dostępna w 14 księgarniach


Autorka przybliża tego pisarza i omawia odbiór jego twórczości w okresie III Rzeczypospolitej. (...)Biografia autora Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy napisana przez jego najbliższego przyjaciela i powiernika. Pracę uzupełniają nieznane fotografie oraz pełna bibliografia prac Sergiusza Piaseckiego opr (...)Bogata w wątki autobiograficzne powieść, której akcja rozgrywa się na Wileńszczyźnie w latach 1942 - 1943. Według Mariana Hemara: „Józef też jest specjalnym agentem upoważnionym do zabija (...)

Dostępna w 20 księgarniach


"Żywot Człowieka Rozbrojonego" to książka powstała z zapisków autora zebranych jeszcze w więzieniu. Piasecki przechował notatki przez lata okupacji i po zniszczeniu znacznej części dowiózł resztę do A (...)

Dostępna w 20 księgarniach


Jest to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła ona olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania (...)Książki poruszające wątki z życiorysu Sergiusza Piaseckiego

Oszczędzasz 14,41 zł
- 36 % od ceny z okładki


"Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do dzisiaj krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, [czytaj dalej]

Wersja elektroniczna


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Sergiusza Piaseckiego

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Sergiusza Piaseckiego (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Sergiuszu Piaseckim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Sergiusza Piaseckiego

  • Sergiusz Piasecki przychodzi na świat w miejscowości Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś.
  • Sergiusz Piasecki umiera w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.

Przydatne linki


Miejsca Sergiusza Piaseckiego

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie