Sergiusz Piasecki

Kim był Sergiusz Piasecki?

Pisarz, publicysta, żołnierz AK. ✝ 63.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 63 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś
Miejsce śmierci: Londyn, Wielka Brytania
Obywatelstwo: Polska
W roku 2020 przypada: 119. rocznica urodzin i 56. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Sergiusza Piaseckiego? Edytuj tę stronę.

Książki o Sergiuszu Piaseckim


Zapiski oficera Armii Czerwonej
Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami wyzwolicieli. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Opinie czy (...)

Autodenuncjacja
Niniejszy tom to zbiór tekstów dotychczas rozproszonych w międzywojennej i emigracyjnej prasie albo nigdy nie publikowanych. Tytuł pochodzi od żartobliwego życiorysu Sergiusza Piaseckiego, w którym au (...)

Sergiusz Piasecki w III Rzeczypospolitej
Autorka przybliża tego pisarza i omawia odbiór jego twórczości w okresie III Rzeczypospolitej. (...)

Sergiusz Piasecki 1901-1964 Życie i twórczość
Biografia autora Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy napisana przez jego najbliższego przyjaciela i powiernika. Pracę uzupełniają nieznane fotografie oraz pełna bibliografia prac Sergiusza Piaseckiego opr (...)

Dla honoru organizacji
Bogata w wątki autobiograficzne powieść, której akcja rozgrywa się na Wileńszczyźnie w latach 1942 - 1943. Według Mariana Hemara: „Józef też jest specjalnym agentem upoważnionym do zabija (...)

Żywot człowieka rozbrojonego
\"Żywot Człowieka Rozbrojonego\" to książka powstała z zapisków autora zebranych jeszcze w więzieniu. Piasecki przechował notatki przez lata okupacji i po zniszczeniu znacznej części dowiózł resztę do A (...)

Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
Jest to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła ona olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania (...)

Warszawa literacka w okresie międzywojennym
\"Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do dzisiaj krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku. Warszawscy literaci okresu międzywojennego…

Życiorys Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki – urodził się w Lachowiczach w 1901 roku (sam twierdził iż urodził się w roku 1899). Pisarz, publicysta, wywiadowca, żołnierz AK.

Piasecki nie miał łatwego dzieciństwa – wychowywany przez konkubinę ojca, która znęcała się nad nim fizycznie jak i psychicznie. Po raz pierwszy trafił do więzienia za bójkę w latach szkolnych. Po ucieczce z więzienia trafił do Moskwy, gdzie był świadkiem wydarzeń rewolucyjnych, podczas których zginęło wielu jego przyjaciół. Miało to wielki wpływ na jego zapatrywania polityczne, znienawidził bowiem ideologię bolszewicką.

Pozbawiony środków do życia i perspektyw na lepsze jutro, Piasecki imał się różnych zajęć – najczęściej mających charakter kryminalny. Zajmował się między innymi szulerką, fałszerstwami, a także uczestniczył w produkcjach pornograficznych.

Z czasem nawiązał współpracę z polskim wywiadem. W roli tej Piasecki sprawdzał się znakomicie między innymi z powodu swojej odwagi i sprytu nabytego podczas przebywania wśród złodziei.  Nie był on jednak zadowolony z wynagrodzenia za swoją pracę, zaczął się wiec zajmować przemytem, który przynosił mu spore dochody.

Z powodu  swych narkotykowych „przygód” i awanturniczego usposobienia został wydalony ze służby. Po raz wtóry zostaje bez pracy i środków do życia. W 1926 roku skazany na karę śmierci za wielokrotne napady z bronią w ręku. Trafił do polskiego więzienia na Łysej Górze.

Ograniczenie wolności miało decydujący wpływ na dalsze jego losy, tam powstały 3 jego książki, lecz tylko z powodu cenzury tylko jedna „wyszła” poza więzienne mury. Była to powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy ”, która zdobyła wielką popularność i została przetłumaczona na wiele języków.

W 1937 Sergiusz Piasecki wyszedł z więzienia ułaskawiony przez prezydenta Mościckiego. Podczas II wojny światowej współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, z ramienia którego wykonał wyrok na Czesławie Ancerewiczu. Po wojnie, po roku ukrywania się przez Urzędem Bezpieczeństwa wyemigrował do Włoch, a później dzięki wstąpieniu do II korpusu Armii Andersa przeniósł się Londynu. Piasecki zmarł tam na raka w 1964.


Śmierć Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki umiera 12/09/1964 w miejscowości Londyn, Wielka Brytania (na skutek choroby).

Zmarł na raka będąc na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pochowano go na cmentarzu w Hastings.


Cytaty Sergiusza Piaseckiego

Kształciłem się z ksiąg życia, a pedagogami moimi byli ludzie szczególni i ciekawi. Niektórzy z nich nawet czytać nie umieli, lecz posiadali „głębinową wiedzę” pewnych odcinków życia. Dyplomów z tych „szkół” nie posiadam, lecz poznałem rzeczy naprawdę ciekawe i uczyłem się dobrze. Tamci „pedagodzy” byli ze mnie zadowoleni, choć protekcji nie miałem. Zastępowały ją szczerość, wierność, spryt i odwaga. W tamtym świecie ceniło się to i szanowało.

Nadesłane przez: gość

Żyliśmy jak królowie. Wódkę piliśmy szklankami. Kochały nas ładne dziewczyny. Chodziliśmy po złotym dnie. Płaciliśmy złotem, srebrem i dolarami. Płaciliśmy za wszystko: za wódkę i za muzykę. Za miłość płaciliśmy miłością, nienawiścią za nienawiść.

Nadesłane przez: gośćWasze pytania dotyczące Sergiusza Piaseckiego

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Sergiuszu Piaseckim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Sergiusza Piaseckiego

  • Sergiusz Piasecki przychodzi na świat w miejscowości Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś.
  • Sergiusz Piasecki umiera w miejscowości Londyn, Wielka Brytania (na skutek choroby).


Miejsca Sergiusza Piaseckiego

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Zobacz także:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Sergiusza Piaseckiego? Edytuj tę stronę.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim był Sergiusz Piasecki?

Pisarz, publicysta, żołnierz AK.

Jak zmarł Sergiusz Piasecki?

Zmarł na raka będąc na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pochowano go na cmentarzu w Hastings.

Ile lat żył Sergiusz Piasecki?

Sergiusz Piasecki przeżył dokładnie 63 lat.

Kiedy urodził się Sergiusz Piasecki?

Sergiusz Piasecki urodził się 01/04/1901.

Kiedy zmarł Sergiusz Piasecki?

Sergiusz Piasecki zmarł 12/09/1964.

Gdzie urodził się Sergiusz Piasecki?

Sergiusz Piasecki urodził się w miejscowości Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś.

Gdzie zmarł Sergiusz Piasecki?

Sergiusz Piasecki zmarł w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności