Kim był ...

Sergiusz Piasecki

Pisarz, publicysta, żołnierz AK. ✝ 63.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki – urodził się w Lachowiczach w 1901 roku (sam twierdził iż urodził się w roku 1899). Pisarz, publicysta, wywiadowca, żołnierz AK.

Piasecki nie miał łatwego dzieciństwa – wychowywany przez konkubinę ojca, która znęcała się nad nim fizycznie jak i psychicznie. Po raz pierwszy trafił do więzienia za bójkę w latach szkolnych. Po ucieczce z więzienia trafił do Moskwy, gdzie był świadkiem wydarzeń rewolucyjnych, podczas których zginęło wielu jego przyjaciół. Miało to wielki wpływ na jego zapatrywania polityczne, znienawidził bowiem ideologię bolszewicką.

Pozbawiony środków do życia i perspektyw na lepsze jutro, Piasecki imał się różnych zajęć – najczęściej mających charakter kryminalny. Zajmował się między innymi szulerką, fałszerstwami, a także uczestniczył w produkcjach pornograficznych.

Z czasem nawiązał współpracę z polskim wywiadem. W roli tej Piasecki sprawdzał się znakomicie między innymi z powodu swojej odwagi i sprytu nabytego podczas przebywania wśród złodziei.  Nie był on jednak zadowolony z wynagrodzenia za swoją pracę, zaczął się wiec zajmować przemytem, który przynosił mu spore dochody.

Z powodu  swych narkotykowych „przygód” i awanturniczego usposobienia został wydalony ze służby. Po raz wtóry zostaje bez pracy i środków do życia. W 1926 roku skazany na karę śmierci za wielokrotne napady z bronią w ręku. Trafił do polskiego więzienia na Łysej Górze.

Ograniczenie wolności miało decydujący wpływ na dalsze jego losy, tam powstały 3 jego książki, lecz tylko z powodu cenzury tylko jedna „wyszła” poza więzienne mury. Była to powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy ”, która zdobyła wielką popularność i została przetłumaczona na wiele języków.

W 1937 Sergiusz Piasecki wyszedł z więzienia ułaskawiony przez prezydenta Mościckiego. Podczas II wojny światowej współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, z ramienia którego wykonał wyrok na Czesławie Ancerewiczu. Po wojnie, po roku ukrywania się przez Urzędem Bezpieczeństwa wyemigrował do Włoch, a później dzięki wstąpieniu do II korpusu Armii Andersa przeniósł się Londynu. Piasecki zmarł tam na raka w 1964.

Ciekawostki o Sergiuszu Piaseckim

  • Pracował w polskim wywiadzie na ziemiach wschodnich. ~gość
  • Z wywiadu wyrzucono go za narkomanię, w którą popadł między innymi przez działania operacyjne. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Sergiuszu Piaseckim znaleźć można w książce "Autodenuncjacja" (wyd. LTW).

Książki o Sergiuszu Piaseckim

Sergiusz Piasecki 1901-1964 Życie i twórczość

Ryszard Demel

0
(0)

17.00


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Sergiusz Piasecki w III Rzeczypospolitej

Woźniok Agata

0
(0)

9.88


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Żywot człowieka rozbrojonego

Sergiusz Piasecki

0
(0)

12.89


Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Sergiuszu Piaseckim:

Biografia 5 książek 2 ciekawostki 2 cytaty znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

121. rocznica urodzin Sergiusza Piaseckiego

58. rocznica śmierci Sergiusza Piaseckiego

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Sergiusza Piaseckiego

#1

Kształciłem się z ksiąg życia, a pedagogami moimi byli ludzie szczególni i ciekawi. Niektórzy z nich nawet czytać nie umieli, lecz posiadali „głębinową wiedzę” pewnych odcinków życia. Dyplomów z tych „szkół” nie posiadam, lecz poznałem rzeczy naprawdę ciekawe i uczyłem się dobrze. Tamci „pedagodzy” byli ze mnie zadowoleni, choć protekcji nie miałem. Zastępowały ją szczerość, wierność, spryt i odwaga. W tamtym świecie ceniło się to i szanowało.

Sergiusz Piasecki, nadesłane przez gość

#2

Żyliśmy jak królowie. Wódkę piliśmy szklankami. Kochały nas ładne dziewczyny. Chodziliśmy po złotym dnie. Płaciliśmy złotem, srebrem i dolarami. Płaciliśmy za wszystko: za wódkę i za muzykę. Za miłość płaciliśmy miłością, nienawiścią za nienawiść.

Sergiusz Piasecki, nadesłane przez gość

Data urodzenia
Sergiusza Piaseckiego

01/04/1901

(poniedziałek)

Miejsce urodzenia
Sergiusza Piaseckiego

Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś

Lachowicze, Obwód brzeski, Białoruś

Data śmierci
Sergiusza Piaseckiego

12/09/1964

w wieku 63 lat

Miejsce śmierci
Sergiusza Piaseckiego

Londyn, Wielka Brytania

Londyn, Wielka Brytania

Przyczyna śmierci
Sergiusza Piaseckiego

na skutek choroby

Zmarł na raka będąc na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pochowano go na cmentarzu w Hastings.

Znak Zodiaku
Sergiusza Piaseckiego

♈ Baran

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.