Roman Giertych

Kim jest Roman Giertych?

Polski polityk i adwokat. 50 lat(a)
Pełne nazwisko: Roman Jacek Giertych
Data urodzenia: (sobota)
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Śrem, Polska 🗺️
Wzrost: 197 cm
Obywatelstwo: Polska
Wykształcenie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiek: 50
Znasz więcej faktów z życia Romana Giertycha? Edytuj tę stronę.

Życiorys Romana Giertycha

Roman Jacek Giertych urodził się 27 lutego 1971 roku w Śremie. Jest absolwentem Wydziału Historii (1989-1994) oraz Wydziału Prawa (1990-1995) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przez pierwsze lata istnienia organizacji Młodzież Wszechpolska, był jej prezesem (do 1994 roku, kiedy to został prezesem honorowym). Był członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, z połączenia których w 2001 powstała Liga Polskich Rodzin. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych Roman Giertych został wybrany na posła IV kadencji z okręgu podwarszawskiego, startując z listy LPR uzyskał 13 261 głosów.

W 2003 roku w Polsce miało miejsce referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, które Liga Polskich Rodzin potępiała, nazywając europejską wspólnotę „scentralizowanym, socjalistycznym superpaństwem”. Pod kierownictwem Giertycha LPR uzyskała 14% głosów w wyborach do Europarlamentu w czerwcu 2004 roku, chwilowo uzyskując status drugiej najsilniejszej partii w Polsce.

W lipcu tego samego roku Giertych pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Orlenu. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku Liga Polskich Rodzin uzyskała 8% głosów, a Giertych ponownie uzyskał mandat poselski, kandydując z okręgu warszawskiego i otrzymując 35 512 głosów. W marcu 2006 roku został wybrany prezesem LPR, zastępując miejsce Marka Kotlinowskiego. 5 Maja 2006 roku Giertych został powołany do funkcji wicepremiera i ministra edukacji, kiedy to LPR weszło w koalicję z PiSem.

Jego nominacja na to stanowisko wywołała wiele kontrowersji i doprowadziła do manifestacji studenckich. Został odwołany 13 sierpnia 2007 roku, po rozpadzie koalicji rządzącej, a po przegranej w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się dwa miesiące później, zrezygnował z pozycji prezesa LPR i zapowiedział odejście z polityki. W 2015 roku bez powodzenia startował jako niezależny kandydat w wyborach do senatu, niejednokrotnie deklarował głosowanie na Platformę Obywatelską, a w 2020 roku poparł Szymona Hołownię.Cytaty Romana Giertycha

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Romana Giertycha

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Romanie Giertychu

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Roman Giertych - rodzina

Ojciec: Maciej Giertych

Wydarzenia z życia Romana Giertycha

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Roman Giertych przychodzi na świat w miejscowości Śrem, Polska.


Miejsca Romana Giertycha

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Romana Giertycha? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Piotr / VaGla / Waglowski

Zobacz komentarze

  • roman ma cos nie tak z glowa albo ma slaba pamiec jak wszyscy dokladnie wiedza to wszystkie media dzialaly i dzialaja politycznie tylko ze w polsce sily zla mialy dostep do wiekszych pieniedzy i pozakladali sobie prywatne telewizje i radia oraz wydawnictwa gazet a media panstwowe tez ich sluchaly jak byli przez wiele lat przy wladzy po drugie sa nieucziwi zdolni do przekretow jeden drugiego ochrania i to jest ta banda postkomunistow ktorzy stali sie falsztwtmi kapitalistami po trzecie maja w wiekszosci pochodzenie z ukrainy a taki roman jest tylko unich marionetka jako przydupas ktory niewie nawet w co sie wpakowal i wygaduje ruzne bzdury na temat uczciwszch np. pisu/ tak to jest jak ktos sie zadal z kim niepowinien a p[zniej juz nie moze sie obudzic i tez tak jak oni glosi nienawisc.

    Anuluj odpowiedź

    Skomentuj

    Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Roman Giertych?

Polski polityk i adwokat.

Ile wzrostu ma Roman Giertych?

Roman Giertych ma 197 cm wzrostu.

Kiedy urodził się Roman Giertych?

Roman Giertych urodził się 27/02/1971.

Gdzie urodził się Roman Giertych?

Roman Giertych urodził się w miejscowości Śrem, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności