Kim jest ...

Roman Giertych

Polski polityk i adwokat. 50 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Romana Giertycha

Roman Jacek Giertych urodził się 27 lutego 1971 roku w Śremie. Jest absolwentem Wydziału Historii (1989-1994) oraz Wydziału Prawa (1990-1995) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przez pierwsze lata istnienia organizacji Młodzież Wszechpolska, był jej prezesem (do 1994 roku, kiedy to został prezesem honorowym). Był członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, z połączenia których w 2001 powstała Liga Polskich Rodzin. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych Roman Giertych został wybrany na posła IV kadencji z okręgu podwarszawskiego, startując z listy LPR uzyskał 13 261 głosów.

W 2003 roku w Polsce miało miejsce referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, które Liga Polskich Rodzin potępiała, nazywając europejską wspólnotę „scentralizowanym, socjalistycznym superpaństwem”. Pod kierownictwem Giertycha LPR uzyskała 14% głosów w wyborach do Europarlamentu w czerwcu 2004 roku, chwilowo uzyskując status drugiej najsilniejszej partii w Polsce.

W lipcu tego samego roku Giertych pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Orlenu. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku Liga Polskich Rodzin uzyskała 8% głosów, a Giertych ponownie uzyskał mandat poselski, kandydując z okręgu warszawskiego i otrzymując 35 512 głosów. W marcu 2006 roku został wybrany prezesem LPR, zastępując miejsce Marka Kotlinowskiego. 5 Maja 2006 roku Giertych został powołany do funkcji wicepremiera i ministra edukacji, kiedy to LPR weszło w koalicję z PiSem.

Jego nominacja na to stanowisko wywołała wiele kontrowersji i doprowadziła do manifestacji studenckich. Został odwołany 13 sierpnia 2007 roku, po rozpadzie koalicji rządzącej, a po przegranej w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się dwa miesiące później, zrezygnował z pozycji prezesa LPR i zapowiedział odejście z polityki. W 2015 roku bez powodzenia startował jako niezależny kandydat w wyborach do senatu, niejednokrotnie deklarował głosowanie na Platformę Obywatelską, a w 2020 roku poparł Szymona Hołownię.

Co wiemy o Romanie Giertychu:

Biografia wiek wzrost rodzina znak zodiaku

Roman Giertych

Pełne nazwisko

Roman Jacek Giertych

Wiek

50

Rodzina
Romana Giertycha

Ojciec: Maciej Giertych

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Romana Giertycha

Śrem, Polska

Śrem, Polska

Wykształcenie
Romana Giertycha

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Znak Zodiaku
Romana Giertycha

♓ Ryby

Wydarzenia z życia Romana Giertycha

Roman Giertych przychodzi na świat w miejscowości Śrem, Polska.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Sławne koty i ich ludzie wyd. kieszonkowe

Bestseller 9.00 zł

(…) [...]

Zobacz
Sontag. Życie i twórczość

Bestseller 45.95 zł

Portret totalny jednej z najwybitniejszych intelektualistek XX wieku. Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizm [...]

Zobacz
Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów. Moje życie w strefie śmierci

Bestseller 27.66 zł

Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotur ozeszło się echem po dolinie poniżej [...]

Zobacz
Tom Hanks. Enigma

Bestseller 31.71 zł

Pierwsza w Polsce biografia Toma Hanksa Ulubieniec milionów. Aktor, reżyser, producent filmowy, pisarz, dwukrotny zdob [...]

Zobacz
Nadać sens temu światu

Bestseller 36.55 zł

„Są ludzie, jakże nieliczni, wokół których – ma się wrażenie – jest tylko światło. Do takich post [...]

Zobacz
Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny

Bestseller 23.53 zł

Król śmiechu Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Piotr / VaGla / Waglowski

Komentarze

  • gal anonim 6 grudnia 2020, 00:42

    roman ma cos nie tak z glowa albo ma slaba pamiec jak wszyscy dokladnie wiedza to wszystkie media dzialaly i dzialaja politycznie tylko ze w polsce sily zla mialy dostep do wiekszych pieniedzy i pozakladali sobie prywatne telewizje i radia oraz wydawnictwa gazet a media panstwowe tez ich sluchaly jak byli przez wiele lat przy wladzy po drugie sa nieucziwi zdolni do przekretow jeden drugiego ochrania i to jest ta banda postkomunistow ktorzy stali sie falsztwtmi kapitalistami po trzecie maja w wiekszosci pochodzenie z ukrainy a taki roman jest tylko unich marionetka jako przydupas ktory niewie nawet w co sie wpakowal i wygaduje ruzne bzdury na temat uczciwszch np. pisu/ tak to jest jak ktos sie zadal z kim niepowinien a p[zniej juz nie moze sie obudzic i tez tak jak oni glosi nienawisc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.