Robert Biedroń

Polski polityk i działacz na rzecz praw społeczności LGBT. 44 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Rymanów, Polska
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 44

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Życiorys Roberta Biedronia

fot. Adrian Grycuk, na licencji CC BY 3.0

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie. Polityk, publicysta, poseł VII kadencji Sejmu, prezydent miasta Słupsk od 2014 roku, działacz na rzecz osób LGBT.

Wykształcenie

Robert Biedroń wychowywał się w Krośnie. Technikum Hotelowe ukończył w Ustrzykach Dolnych, a w 2003 roku został absolwentem Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, z tytułem magistra, na kierunku politologia i nauki społeczne. Ponadto ukończył Szkołę Praw Człowieka (zorganizowanej przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) oraz Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych. Od 2006 roku jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych w AH w Pułtusku.

Działalność zawodowa, polityczna i społeczna

Robert Biedroń prowadził wydawnictwo AdPublik. Jego teksty publicystyczne ukazywały się w „Polityce” czy „Gazecie Wyborczej”. Już w latach 90-tych XX wieku działał w młodzieżowej organizacji Socjaldemokracja RP, później w SdRP. Był też członkiem SLD i Federacji Młodych Socjaldemokratów.

W 2011 roku, w wyborach do Sejmu, uzyskał mandat posła na Sejm VII kadencji. Tym samym był pierwszą osobą deklarującą otwarcie swoją orientację homoseksualną, wybraną do parlamentu RP.

W 2014 roku kandydował na stanowisko prezydenta Słupska, tworząc komitet Nareszcie Zmiana, gdzie w drugiej turze wyborów uzyskał 57,08% głosów. Zaprzysiężony został w dniu 6 grudnia 2014 roku, dwa dni później, z mocy prawa, wygasł jego mandat poselski.

W 2020 wystartował w wyborach prezydenckich.

Od momentu ukończenia studiów Robert Biedroń działał w organizacjach na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Był współtwórcą Kampanii Przeciw Homofobii, konsultantem w radzie przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności, przewodniczącym rady Fundacji Trans- Fuzja, członkiem rady Fundacji Równości. W 2001 roku był jednym z pierwszych polityków biorących udział w Paradzie Równości zorganizowanej w Warszawie.

Wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę zarówno jako posła, jak i działalność społeczną.

Prywatnie Robert Biedroń związany jest z Krzysztofem Śmieszek.


Robert Biedroń - książki biograficzne o Robercie Biedroniu

Pod prąd (R. Biedroń)
Dostępna w 15 księgarniach


"Jestem chłopakiem z Krosna, któremu często idąc pod prąd udaje się spełniać swoje marzenia. Liderem, który umie prowadzić dialog i pociągać za sobą ludzi. Synem, bratem, kolegą i w końcu też partnerem Krzyśka. Człowiekiem kochającym i szanującym naturę, z empatią patrzącym na los zwierząt. Politykiem,… [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi


Cytaty Roberta Biedronia

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Roberta Biedronia (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Robercie Biedroniu

Pamiętam P.Biedronia ca 20 lat temu z telewizji.Nie pamiętam jaki to był program ale chodziło o to ,że mieszkał z kolegą na parterze i jacyś ludzie wybijali im szyby w oknach.Być może jest to w książce ale jeszcze nie czytałam .BabaWydarzenia z życia Roberta Biedronia

  • Robert Biedroń przychodzi na świat w miejscowości Rymanów, Polska.


Miejsca Roberta Biedronia

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Grafika: fot. Adrian Grycuk, na licencji CC BY 3.0

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Robert Biedroń?

Polski polityk i działacz na rzecz praw społeczności LGBT.

Kiedy urodził się Robert Biedroń?

Robert Biedroń urodził się 13/04/1976.

Gdzie urodził się Robert Biedroń?

Robert Biedroń urodził się w miejscowości Rymanów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności