Robert Biedroń

Polski polityk i działacz na rzecz praw społeczności LGBT. 44 lat(a)

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♈ Baran
Miejsce urodzenia: Rymanów, Polska
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 44

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Życiorys Roberta Biedronia

fot. Adrian Grycuk, na licencji CC BY 3.0

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie. Polityk, publicysta, poseł VII kadencji Sejmu, prezydent miasta Słupsk od 2014 roku, działacz na rzecz osób LGBT.

Wykształcenie

Robert Biedroń wychowywał się w Krośnie. Technikum Hotelowe ukończył w Ustrzykach Dolnych, a w 2003 roku został absolwentem Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, z tytułem magistra, na kierunku politologia i nauki społeczne. Ponadto ukończył Szkołę Praw Człowieka (zorganizowanej przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) oraz Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych. Od 2006 roku jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych w AH w Pułtusku.

Działalność zawodowa, polityczna i społeczna

Robert Biedroń prowadził wydawnictwo AdPublik. Jego teksty publicystyczne ukazywały się w „Polityce” czy „Gazecie Wyborczej”. Już w latach 90-tych XX wieku działał w młodzieżowej organizacji Socjaldemokracja RP, później w SdRP. Był też członkiem SLD i Federacji Młodych Socjaldemokratów.

W 2011 roku, w wyborach do Sejmu, uzyskał mandat posła na Sejm VII kadencji. Tym samym był pierwszą osobą deklarującą otwarcie swoją orientację homoseksualną, wybraną do parlamentu RP.

W 2014 roku kandydował na stanowisko prezydenta Słupska, tworząc komitet Nareszcie Zmiana, gdzie w drugiej turze wyborów uzyskał 57,08% głosów. Zaprzysiężony został w dniu 6 grudnia 2014 roku, dwa dni później, z mocy prawa, wygasł jego mandat poselski.

W 2020 wystartował w wyborach prezydenckich.

Od momentu ukończenia studiów Robert Biedroń działał w organizacjach na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Był współtwórcą Kampanii Przeciw Homofobii, konsultantem w radzie przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności, przewodniczącym rady Fundacji Trans- Fuzja, członkiem rady Fundacji Równości. W 2001 roku był jednym z pierwszych polityków biorących udział w Paradzie Równości zorganizowanej w Warszawie.

Wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę zarówno jako posła, jak i działalność społeczną.

Prywatnie Robert Biedroń związany jest z Krzysztofem Śmieszek.


Książki o Robercie Biedroniu

Pod prąd (R. Biedroń)

Dostępna w 25 księgarniach


"Jestem chłopakiem z Krosna, któremu często idąc pod prąd udaje się spełniać swoje marzenia. Liderem, który umie prowadzić dialog i pociągać za sobą ludzi. Synem, bratem, kolegą i w końcu też partnerem Krzyśka. Człowiekiem kochającym i szanującym naturę, z empatią patrzącym na los zwierząt. Politykiem,… [ więcej ]

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi

Wersja audio
6.99 zł w Legimi


Cytaty Roberta Biedronia

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Roberta Biedronia (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Robercie Biedroniu

Pamiętam P.Biedronia ca 20 lat temu z telewizji.Nie pamiętam jaki to był program ale chodziło o to ,że mieszkał z kolegą na parterze i jacyś ludzie wybijali im szyby w oknach.Być może jest to w książce ale jeszcze nie czytałam .BabaWydarzenia z życia Roberta Biedronia

  • Robert Biedroń przychodzi na świat w miejscowości Rymanów, Polska.


Miejsca Roberta Biedronia

Miejsce urodzenia:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Grafika: fot. Adrian Grycuk, na licencji CC BY 3.0

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Robert Biedroń?

Polski polityk i działacz na rzecz praw społeczności LGBT.

Kiedy urodził się Robert Biedroń?

Robert Biedroń urodził się 13/04/1976.

Gdzie urodził się Robert Biedroń?

Robert Biedroń urodził się w miejscowości Rymanów, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności