Kim był ...

Rembrandt

Holenderski malarz. ✝ 63.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Rembrandta

Rembrandt Harmenszoon van Rijn to słynny holenderski malarz oraz rysownik, który urodził się w 1606 w Lejda. Powszechnie uznawany za jednego z największych artystów nie tylko europejskich, ale i światowych.

Rembrandt tuż obok Vermeera oraz Halsa, uważany jest za najważniejszego malarza tak zwanego „złotego wieku”, czyli okresu w Holandii, w którym nauka, kultura, gospodarka i polityka osiągnęły swoje apogeum.

Dzieciństwo Rembrandt Harmenszoon van Rijn spędził w Lejdzie. Był przedostatnim dzieckiem młynarza oraz córki piekarza. W roku 1621 rozpoczął naukę malarstwa u Jacoba van Swanenburgha. Natomiast w roku 1624 rodzice wysłali go do szkoły do Amsterdamu.

Po kilku latach Rembrandt na stałe osiadł w Amsterdamie, gdzie marszand – Hendrick van Uylenburgh zaproponował mu otwarcie u siebie własnej pracowni. To właśnie za pośrednictwem van Uylenburgh, młody Rembrandt otrzymywał prestiżowe zamówienia. Malował wówczas portrety zamawiane przez bogate amsterdamskie rodziny.

Początkowo swoje obrazy sygnował skrótem -RHL, czyli Rembrandus Hermanii Leidensis, następnie podpisywał je jedynie samym imieniem, podobnie zresztą jak słynni artyści okresu renesansu: Rafael, Michał Anioł czy Tycjan.

W roku 1634 poślubił córkę burmistrza, która wniosła całkiem spory posag. Młodzi małżonkowie osiedli w luksusowym domu nad rzeką Amstel. Malarz często malował swoją żonę na płótnach. W roku 1635 artysta otworzył pracownię, w której uczył malarstwa kilkudziesięciu uczniów. Cechą charakterystyczną jego prac jest fascynacja efektami światła oraz głębokich cieni.

Malarz z wiekiem popadał w ruinę, izolował się od ludzi i świata, a co najważniejsze coraz mniej czasu poświęcał na zamówienia. Spowodowało to, że w roku 1656 stał się bankrutem. Dzieła artysty wystawiono na licytację a następnie je sprzedano.

Rembrandt umarł jesienią 1669 roku, w dzielnicy Rozengracht, gdzie mieszkał wspólnie ze swoją 15-letnią córką Cornelią. Został pochowany obok Saskii, Tytusa oraz Hendrickje w Amsterdamie.

Artysta pozostawił po sobie około trzystu obrazów olejnych, trzystu grafik oraz około 2000 rysunków.

Książki o Rembrandt'cie

Co wiemy o Rembrandt'cie:

Biografia 1 książka rodzina znak zodiaku

Pełne nazwisko

Rembrandt Harmenszoon van Rijn

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

416. rocznica urodzin Rembrandta

353. rocznica śmierci Rembrandta

Rodzina
Rembrandta

Małżonek: Saskia van Uylenburgh

Dzieci: Titus van Rijn, Cornelia van Rijn

Obywatelstwo

Holandia

Miejsce urodzenia
Rembrandta

Lejda, Holandia

Lejda, Holandia

Data śmierci
Rembrandta

04/10/1669

w wieku 63 lat

Miejsce śmierci
Rembrandta

Amsterdam, Holandia

Amsterdam, Holandia

Miejsce pochówku
Rembrandta

Westerkerk

Znak Zodiaku
Rembrandta

♋ Rak

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.