Kim jest ...

Rainn Wilson

Amerykański aktor, znany przede wszystkim z roli Dwighta Schrute w sitcomie The Office. 56 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Rainna Wilsona

Rainn Deitrich Wilson urodził się 20 stycznia 1966 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Uczęszczał do Central Middle School, a następnie do Shorecrest Hight School gdzie uczył się gry na klarnecie i występował w szkolnym zespole. Ukończył Uniwersytet Waszyngtoński, osiągając w 1986 roku tytuł licencjata. W trakcie studiów na tym uniwersytecie poznał swoją przyszła żonę Holiday Reinhorn, którą poślubił w 1995 roku.

Po uzyskaniu tytułu licencjata, przeniósł się do Nowego Jorku gdzie rozpoczął studia aktorskie w szkole artystycznej, kończąc je z tytułem magistra sztuk pięknych. W tym czasie był też członkiem The Acting Company.

Rainn Wilson od początku łączył swoją karierę z teatrem. Występował między innymi na deskach nowojorskiego Teatru Publicznego, teatrze Guthrie czy Ensemble Studio.

Pierwszy raz na małym ekranie pojawił się w 1997 roku w odcinku opery mydlanej „Tylko jedno życie”, natomiast debiut filmowy odnotował w 2002 roku w filmie „Kosmiczna załoga”. Na początku 2003 roku wcielił się w rolę Artura Marina, pracownika zakładu pogrzebowego w nagradzanym serialu HBO „6 stóp pod ziemią”.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Dwitght’a Schrute’a w serialu „Biuro”. Za rolę tę był nominowany do nagrody Emmy za Najlepszą Rolę Drugoplanową kolejno w 2007, 2008 i 2009 roku. Wcielając się w rolę sprzedawcy papieru w Dunder Mifflin, Wilson wygrał również dwie nagrody SAG za Najlepszy Zespół Komediowy w Serialu.

W lutym 2007 roku był gospodarzem show telewizyjnego Saturday Night Live, zostając drugim członkiem obsady serialu „Biuro”, który poprowadził ten program (pierwszym był Steve Carell).

Po zakończeniu produkcji serialu „Biuro” Rainn Wilson kontynuował karierę aktorską wcielając się w liczne role drugoplanowe. Wystąpił między innymi w „Transformers 2 Zemsta Upadłych” wcielając się w rolę profesora uniwersytetu, w komedii grozy „Szkolna zaraza [ang. Cooties]” czy thrillerze „The Boy” z 2015 roku.

Wilson stworzył stronę internetową oraz kanał YouTube SoulPancake, którzy w lutym 2019 roku osiągnął 3 miliony subskrybentów i ponad 557 milionów wyświetleń. Jego firma została okrzyknięta jedną z 10 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw video w 2015 roku.

Wilson udziela się charytatywnie miedzy innymi wspierając fundacje Mona Foundation, a także jest współzałożycielem fundacji Lide Haiti wspierającą pozycję dziewcząt na wiejskich terenach Haiti.

Ciekawostki o Rainnie Wilsonie

  • Wilson wyreżyserował trzy odcinki serialu "Biuro". ~gość
  • Wilson jest również aktorem dubbingowym - użyczył swojego głosu postaci Gargamela w filmie animowanym o Smerfach z 2017 roku ("Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski"). ~gość

Aktorzy z The Office (Biuro)

Co wiemy o Rainnie Wilsonie:

Biografia 2 ciekawostki wiek znak zodiaku

Rainn Wilson

Pełne nazwisko

Rainn Dietrich Wilson

Wiek

56

Obywatelstwo

USA

Miejsce urodzenia
Rainna Wilsona

Seattle, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Seattle, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Wykształcenie
Rainna Wilsona

New York University Tisch School of the Arts / Shorecrest High School / Tufts University / University of Washington

Znak Zodiaku
Rainna Wilsona

♒ Wodnik

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Bestseller 30.84 zł

To książka o stylu życia najbogatszych ludzi w Polsce, tych ze szczytu listy „Forbesa”. O tym, jak wygląda ich dzień pow [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Bestseller 27.89 zł

Kim jest Britney Spears? Jak dziewczyna z sąsiedztwa przeistoczyła się w księżniczkę POP? Być Britney to biografia i ana [...]

Zobacz
Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce

Bestseller 39.03 zł

Wybitny neurobiolog, ateista, prowokator, zwolennik legalizacji marihuany Pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego 2 marca [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Rainn_Wilson_2009.jpg: Kristin Dos Santosderivative work: Beao

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.