Pola Negri

Kim była Pola Negri?

Polska aktorka, międzynarodowa gwiazda kina niemego.
Pełne nazwisko: Barbara Apolonia Chałupiec
Data śmierci: w wieku lat
Miejsce urodzenia: Lipno, Polska
Miejsce śmierci: San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone
Wzrost: 152 cm
Znasz więcej faktów z życia Poli Negri? Edytuj tę stronę.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Swój pseudonim stworzyła na cześć ukochanej poetki, Włoszki, Ady Negri. ~gość
 • Na krótko przed wybuchem II wojny światowej drzwi do kariery w kinie niemieckim zostały przed aktorką zamknięte z powodu jej rzekomych żydowskich korzeni. Jednak dzięki interwencji Adolfa Hitlera zagrała m.in. w „Mazurku” i „Madame Bovary”. ~gość
 • Przy łóżku aż do swojej śmierci trzymała zdjęcie Rudolfa Valentino. ~gość
 • Ma swoje miejsce na słynnej Alei Gwiazd w Hollywood. ~gość

Życiorys Poli Negri

Pola Negri – to pseudonim polskiej gwiazdy filmowej, Barbary Apolonii Chałupiec, urodzonej prawdopodobnie 3 stycznia 1897 r. w Lipnie. Po tym, jak ojca Apolonii wywieziono na Sybir, dziewczynka była wychowywana tylko przez matkę. W wieku 9 lat zaczęła uczyć się w warszawskiej Szkole Baletowej. Debiutowała jako baletnica dwa lata później, grając jednego z łabędzi w „Jeziorze Łabędzim” Czajkowskiego. Z powodu kłopotów ze zdrowiem Apolonia musiała porzucić taniec. Zaczęła więc pobierać lekcje gry aktorskiej, a wkrótce także występować w warszawskich teatrach. Debiutem aktorskim Apolonii Chałupiec była rola Amelii w „Ślubach panieńskich” Fredry z 1912 r. Związała się z atelier aktorskim „Sphinx”, w którym powstały pierwsze filmy z jej udziałem, „Niewolnica zmysłów”, „Żona”, Studenci”, „Bestia”. Wtedy też wymyśliła swój pseudonim artystyczny. Jako Pola Negri dała się poznać publiczności europejskiej, kiedy w 1917 r. wyjechała do Niemiec. Zagrała tam w „Oczach Mumii Mia”, „Carmen”, „Sumurun”. W 1923 r. Pola Negri zaczęła robić karierę w Hollywood. Dzięki rolom w „Hiszpańskiej tancerce”, „Zakazanym raju”, „Miłości aktorki” itd. zyskała status gwiazdy niemego kina USA. Do sławy Poli Negri przyczynił się także fakt, iż była kochanką m.in. Charliego Chaplina, Rudolpha Valentino, a ponoć także i Margaret West. Epoka kina dźwiękowego nie była przychylna aktorce. Okazało się, że z powodu swojego akcentu i brzmienia głosu nie może występować w tego rodzaju produkcjach. Pola Negri grywała trochę w kinie niemieckim, w czym pomógł jej zwłaszcza sam Adolf Hitler.  Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do USA. Sporadycznie pojawiała się na ekranie, ostatni raz w 1965 r. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio.

Książki o Poli Negri

0
(0)

Autor:
Daniela Droscher
Wydawnictwo:
Od Do
Pola
Pełna humoru, ale napisana też z czułością i zrozumieniem powieść o jednej z największych gwiazd kina niemego… (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Megan Gressor
Wydawnictwo:
Poradnia K
Wszystko z miłości
Fascynujące i niezwykłe romanse, sięgające od czasów starożytnych do współczesności. Galerię blisko czterdziestu namiętnych par tworzą tak różne duety jak: Bonnie i Clyde, Henryk VIII i Anna Boleyn, Książe Rainier i Grace Kelly, Roman Polański i Sharon Tate, Frida Kahlo i Diego Rivera oraz Marilyn Monroe i Joe DiMaggio.

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Dariusz Racinowski
Wydawnictwo:
Witanet
Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem
\"Pierwszą myślą, jaką przywodzi lektura książki Dariusza Racinowskiego o brdowskich śladach Poli Negri, jest stare polskie powiedzenie: „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Potwierdza to, że żyjąc w jakimś konkretnym mieście czy miejscowości, słabo znamy jego dzieje i nie bardzo orientujemy się, jakie postacie pojawiały się lub urodziły w jego przestrzeni.\"

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.0
(0)

Autor:
Pola Negri
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Własnymi słowami
\"Własnymi słowami to zbiór – w większości niepublikowanych w Polsce – autobiograficznych artykułów prasowych, esejów i opowiadań składających się, obok autobiografii, na dorobek literacki Poli Negri.\"

Wersja ebook: 3 zł na Allegro

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


Śmierć Poli Negri

Pola Negri umiera 01/08/1987 w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.

Cytaty Poli Negri

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Poli Negri

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Poli Negri

PRZECZYTAŁAM WSPOMNIENIE POLI NEGRI MAJĄC 14 LAT TRZY RAZY WYPOŻYCZAŁAM KSIĄŻKĘ I NIE MOGŁAM SIĘ Z NIĄ ROZSTAĆ I W KOŃCU JA BUCHNĘŁAM DO TEJ PORY MI WSTYD ALE KSIĄŻKĘ UWIELBIAM , PRZEKAZAŁAM W RAMACH REKOMPENSATY GÓRY KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI A POLE NEGRI UWIELBIAM DO DZIŚ MIMO ZE JEJ WSPOMNIENIA SPROWADZIŁY MNIE NA "ZŁĄ" DROGĘWydarzenia z życia Poli Negri

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Pola Negri umiera w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.


Miejsca Poli Negri

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Poli Negri? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • Swój pseudonim Pola Negri stworzyła na cześć ukochanej poetki, Włoszki, Ady Negri.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Na krótko przed wybuchem II wojny światowej drzwi do kariery w kinie niemieckim zostały przed aktorką zamknięte z powodu jej rzekomych żydowskich korzeni. Jednak dzięki interwencji Adolfa Hitlera zagrała m.in. w „Mazurku” i „Madame Bovary”.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Pola Negri trzymała przy łóżku zdjęcie Rudolfa Valentino aż do swojej śmierci.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Z wczorajszego odcinka "Postaw na milion" dowiedziałam się, że to właśnie jej zawdzięczamy rozpowszechnienie się mody na malowanie paznokci u nóg:)

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Pola Negri miala podobno bardzo bliskie relacje z Feliksem Ryl (bratem Boleslawa Ryl z Ostrowca Swietokrzyskiego), ktory mieszkal wiele lat w USA (a potem w Anglii) od czasow II wojny swiatowej po zakonczeniu sluzby lotniczej walczac w Dywizjonie 302 nad Anglia.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim była Pola Negri?

Polska aktorka, międzynarodowa gwiazda kina niemego.

Ile wzrostu miała Pola Negri?

Pola Negri miała 152 cm wzrostu.

Kiedy zmarła Pola Negri?

Pola Negri zmarła 01/08/1987.

Gdzie urodziła się Pola Negri?

Pola Negri urodziła się w miejscowości Lipno, Polska.

Gdzie zmarła Pola Negri?

Pola Negri zmarła w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności