Pola Negri

Kim była Pola Negri?

Polska aktorka, międzynarodowa gwiazda kina niemego.
Pełne nazwisko: Barbara Apolonia Chałupiec
Data śmierci:
Miejsce urodzenia: Lipno, Polska 🗺️
Miejsce śmierci: San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone 🗺️
Wzrost: 152 cm
Znasz więcej faktów z życia Poli Negri? Dodaj komentarz.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • Swój pseudonim stworzyła na cześć ukochanej poetki, Włoszki, Ady Negri. ~gość
 • Na krótko przed wybuchem II wojny światowej drzwi do kariery w kinie niemieckim zostały przed aktorką zamknięte z powodu jej rzekomych żydowskich korzeni. Jednak dzięki interwencji Adolfa Hitlera zagrała m.in. w „Mazurku” i „Madame Bovary”. ~gość
 • Przy łóżku aż do swojej śmierci trzymała zdjęcie Rudolfa Valentino. ~gość
 • Ma swoje miejsce na słynnej Alei Gwiazd w Hollywood. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Poli Negri znaleźć można w książce "Wszystko z miłości" (wyd. Poradnia K).


Życiorys Poli Negri

Pola Negri – to pseudonim polskiej gwiazdy filmowej, Barbary Apolonii Chałupiec, urodzonej prawdopodobnie 3 stycznia 1897 r. w Lipnie. Po tym, jak ojca Apolonii wywieziono na Sybir, dziewczynka była wychowywana tylko przez matkę. W wieku 9 lat zaczęła uczyć się w warszawskiej Szkole Baletowej. Debiutowała jako baletnica dwa lata później, grając jednego z łabędzi w „Jeziorze Łabędzim” Czajkowskiego. Z powodu kłopotów ze zdrowiem Apolonia musiała porzucić taniec. Zaczęła więc pobierać lekcje gry aktorskiej, a wkrótce także występować w warszawskich teatrach. Debiutem aktorskim Apolonii Chałupiec była rola Amelii w „Ślubach panieńskich” Fredry z 1912 r. Związała się z atelier aktorskim „Sphinx”, w którym powstały pierwsze filmy z jej udziałem, „Niewolnica zmysłów”, „Żona”, Studenci”, „Bestia”. Wtedy też wymyśliła swój pseudonim artystyczny. Jako Pola Negri dała się poznać publiczności europejskiej, kiedy w 1917 r. wyjechała do Niemiec. Zagrała tam w „Oczach Mumii Mia”, „Carmen”, „Sumurun”. W 1923 r. Pola Negri zaczęła robić karierę w Hollywood. Dzięki rolom w „Hiszpańskiej tancerce”, „Zakazanym raju”, „Miłości aktorki” itd. zyskała status gwiazdy niemego kina USA. Do sławy Poli Negri przyczynił się także fakt, iż była kochanką m.in. Charliego Chaplina, Rudolpha Valentino, a ponoć także i Margaret West. Epoka kina dźwiękowego nie była przychylna aktorce. Okazało się, że z powodu swojego akcentu i brzmienia głosu nie może występować w tego rodzaju produkcjach. Pola Negri grywała trochę w kinie niemieckim, w czym pomógł jej zwłaszcza sam Adolf Hitler.  Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do USA. Sporadycznie pojawiała się na ekranie, ostatni raz w 1965 r. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 r. w San Antonio.

Książki o Poli Negri

0
(0)

Autor:
Daniela Droscher
Wydawnictwo:
Od Do
Pola
Pełna humoru, ale napisana też z czułością i zrozumieniem powieść o jednej z największych gwiazd kina niemego… (...)

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Megan Gressor
Wydawnictwo:
Poradnia K
Wszystko z miłości
Fascynujące i niezwykłe romanse, sięgające od czasów starożytnych do współczesności. Galerię blisko czterdziestu namiętnych par tworzą tak różne duety jak: Bonnie i Clyde, Henryk VIII i Anna Boleyn, Książe Rainier i Grace Kelly, Roman Polański i Sharon Tate, Frida Kahlo i Diego Rivera oraz Marilyn Monroe i Joe DiMaggio.

Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


0
(0)

Autor:
Dariusz Racinowski
Wydawnictwo:
Witanet
Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem
\"Pierwszą myślą, jaką przywodzi lektura książki Dariusza Racinowskiego o brdowskich śladach Poli Negri, jest stare polskie powiedzenie: „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Potwierdza to, że żyjąc w jakimś konkretnym mieście czy miejscowości, słabo znamy jego dzieje i nie bardzo orientujemy się, jakie postacie pojawiały się lub urodziły w jego przestrzeni.\"

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.0
(0)

Autor:
Pola Negri
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Własnymi słowami
\"Własnymi słowami to zbiór – w większości niepublikowanych w Polsce – autobiograficznych artykułów prasowych, esejów i opowiadań składających się, obok autobiografii, na dorobek literacki Poli Negri.\"

Wersja ebook: 3.00 zł na Allegro

Audiobook: 6.99 zł na Legimi


Śmierć Poli Negri

Pola Negri umiera 01/08/1987 w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.

Cytaty Poli Negri

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Poli Negri

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Poli Negri

PRZECZYTAŁAM WSPOMNIENIE POLI NEGRI MAJĄC 14 LAT TRZY RAZY WYPOŻYCZAŁAM KSIĄŻKĘ I NIE MOGŁAM SIĘ Z NIĄ ROZSTAĆ I W KOŃCU JA BUCHNĘŁAM DO TEJ PORY MI WSTYD ALE KSIĄŻKĘ UWIELBIAM , PRZEKAZAŁAM W RAMACH REKOMPENSATY GÓRY KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI A POLE NEGRI UWIELBIAM DO DZIŚ MIMO ZE JEJ WSPOMNIENIA SPROWADZIŁY MNIE NA "ZŁĄ" DROGĘWydarzenia z życia Poli Negri

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Pola Negri umiera w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.

Przydatne linkiMiejsca Poli Negri

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:


Zobacz komentarze

 • Swój pseudonim Pola Negri stworzyła na cześć ukochanej poetki, Włoszki, Ady Negri.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Na krótko przed wybuchem II wojny światowej drzwi do kariery w kinie niemieckim zostały przed aktorką zamknięte z powodu jej rzekomych żydowskich korzeni. Jednak dzięki interwencji Adolfa Hitlera zagrała m.in. w „Mazurku” i „Madame Bovary”.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Pola Negri trzymała przy łóżku zdjęcie Rudolfa Valentino aż do swojej śmierci.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Z wczorajszego odcinka "Postaw na milion" dowiedziałam się, że to właśnie jej zawdzięczamy rozpowszechnienie się mody na malowanie paznokci u nóg:)

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Pola Negri miala podobno bardzo bliskie relacje z Feliksem Ryl (bratem Boleslawa Ryl z Ostrowca Swietokrzyskiego), ktory mieszkal wiele lat w USA (a potem w Anglii) od czasow II wojny swiatowej po zakonczeniu sluzby lotniczej walczac w Dywizjonie 302 nad Anglia.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Książki biograficzne:
FAQ


Kim była Pola Negri?

Polska aktorka, międzynarodowa gwiazda kina niemego.

Ile wzrostu miała Pola Negri?

Pola Negri miała 152 cm wzrostu.

Kiedy zmarła Pola Negri?

Pola Negri zmarła 01/08/1987.

Gdzie urodziła się Pola Negri?

Pola Negri urodziła się w miejscowości Lipno, Polska.

Gdzie zmarła Pola Negri?

Pola Negri zmarła w miejscowości San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności