Phil Collins

Brytyjski wokalista, perkusista i kompozytor. 68 lat(a)

Pełne nazwisko: Philip David Charles Collins
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♒ Wodnik
Miejsce urodzenia: Londyn, Wielka Brytania
Wzrost: 168 cm
Wiek: 68
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Jest fanem londyńskiego zespołu Tottenham Hotspur. ~gość

Życiorys Phila Collinsa

Jeden z najbardziej utytułowanych muzyków na świecie w latach 80-tych, wydając trzynaście amerykańskich hitów Top Ten w latach 1984-1990.

fot. Dicknroll

Dzieciństwo i młodość

Urodzony 30 stycznia 1951 roku w Londynie, w Anglii, Philip David Charles Collins. Jego ojciec,  Greville Collins był agentem ubezpieczeniowym, a matka June była menadżerem talentów. Jako jedno z trójki dzieci, Phil dorastał w gospodarstwie domowym, w którym panowała kreatywność. Jego starszy brat, Clive, został zawodowym rysownikiem, podczas gdy jego siostra rywalizowała jako łyżwiarka.

Od najmłodszych lat Phil interesował się sceną i muzyką. Jego miłość do perkusji zaczęła się w wieku 5 lat, kiedy to otrzymał zabawkowy zestaw perkusyjny. W wieku 12 lat Collins otrzymał prawdziwy zestaw perkusji i grał przy każdej możliwej okazji. Kiedy miał 13 lat, uotrzymał szansę zagrania rolę Artfula Dodgera w londyńskiej produkcji Olivera! Aby zagrać tę rolę, Collins opuścił gimnazjum Chiswicka z błogosławieństwem rodziców i zapisał się do Barbara Speake Stage School.

Decyzja o opuszczeniu starej szkoły, choć nie była łatwa, okazała się mądrą decyzją. Na jego drodze pojawiły się inne możliwości aktorskie, m.in. krótki występ w „A Hard Days Night” Beatlesów (1964) oraz Chitty Chitty Bang Bang (1969).

Genesis i kariera solowa

Collins połączył siły z kilkoma innymi studentami, aby stworzyć swój pierwszy zespół, The Real Thing. Pojawiły się inne możliwości, ale jego pierwsza duża przerwa nastąpiła w 1970 roku, kiedy to odpowiedział na ogłoszenie w gazecie zespołu Surrey o nazwie Genesis, który potrzebował perkusisty i wokalisty rezerwowego. Istniejąca od trzech lat grupa, prowadzona przez wokalistę Petera Gabriela, desperacko potrzebowała zmian. A Collins wydawał się być iskrą, która te zmiany mogła zapoczątkować. W ciągu następnych pięciu lat zespół wydał pięć albumów studyjnych, a także płytę koncertową z trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych.

W 1975 roku Collins stał się twarzą Genesis, kiedy Gabriel odszedł z zespołu, by rozpocząć solową karierę. Grupa przesłuchała około 400 śpiewaków, aby zastąpić ich frontmana, a następnie skierowała pałeczkę do wewnątrz i przekazała ją Collinsowi. Zmiana z Gabriela na Collinsa była znacząca. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Collins nie zdominował sceny wyszukanymi kostiumami. Muzyka również powoli ewoluowała z dala od mocnego, konceptualnego brzmienia, które określało wczesne brzmienie zespołu, w kierunku stylu bardziej przyjaznego dla radia.

W 1978 roku zespół, składający się obecnie po prostu z Collinsa, klawiszowca Tony’ego Banksa i gitarzysty Mike’a Rutherforda, wydał And Then There Were Three. Płyta zdobyła złoto i zapewniła grupie swój pierwszy amerykański hit radiowy „Follow You Follow Me”. Grupa uzupełniła ją bardziej komercyjnym albumem, Duke (1980).

Collins, który również regularnie występował z zespołem jazzowym Brand X, wkrótce zaczął zgłębiać swoją własną solową twórczość. W 1981 roku uderzył w fale dźwiękowe swoją pierwszą solową płytą Face Value. Album, wsparty popularnym singlem „In the Air Tonight”, okazał się olbrzymim hitem. Rok później Collins wydał swój drugi solowy album Hello, I Must Be Going, na którym znalazła się para popularnych singli: „You Can’t Hurry Love” i „I Don’t Care Anymore”.

W 1984 roku napisał tytułową piosenkę do ścieżki dźwiękowej do filmu „Against All Odds”, singla nr 1, który zdobył nominację do Złotego Globu Collinsa oraz nominację do Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną. W 1985 roku Collins ponownie zdominował listy przebojów swoim trzecim solowym albumem No Jacket Required.

Również z Genesis Collins wciąż odnosił sukcesy. W 1986 roku zespół zdobył nr na listach przebojów z singlem”Invisible Touch”.

Kariera i emerytura

Collins udowodnił również swoje talenty aktorskie. Po wykorzystaniu w NBC Miami Vice (1984)  „In the Air Tonight” w jednym z jego odcinków, Collins wystąpił gościnnie. W 1988 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Buster”. Napisał również piosenkę do filmu „Dwa serca”, za którą otrzymał nominację do Oscara i nagrodę Golden Globe za najlepszą oryginalną piosenkę. Ogólnie rzecz biorąc, Collins okazał się mieć jeden z decydujących głosów lat 80. Tylko w latach 1984-1990 miał w swoim dorobku 13 przebojów z pierwszej dziesiątki w USA.

Obecnie Collins jest bardziej człowiekiem rodzinnym niż muzykiem. W marcu 2011 roku, kiedy Collins, który walczył z szeregiem problemów zdrowotnych, w tym z kręgosłupem, który zmusił go do zaprzestania gry na perkusji, ogłosił, że odchodzi na emeryturę. „Naprawdę nie należę do tego świata”, powiedział Collins, który zamiast tego wybrał pomoc w wychowaniu swoich dwóch młodych synów z trzecią żoną, Orianne. W tym samym roku Genesis został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2015 roku powrócił do branży; wciąż pojawiają się też pogłoski o ewentualnej reaktywacji Genesis.


Książki biograficzne o Philu Collinsie

Dostępna w 10 księgarniach


Not Dead Yet is Phil Collins candid, witty, unvarnished story of the songs and shows, the hits and pans, his marriages and divorces, the ascents to the top of the charts and into the tabloid he (...)

Dostępna w 22 księgarniach


„Człowiek orkiestra” to kompletna biografia Phila Collinsa – jednego z najbardziej utalentowanych, błyskotliwych i pracowitych twórców w historii muzyki popularnej. Szczegółowy opis (...)

Dostępna w 37 księgarniach


"Książka wywoła poruszenie, będą sprostowania gwiazd. Do tego niepublikowane wcześniej fotografie z prywatnego archiwum. Według Collinsa nie warto czytać jego istniejących biografii, bo niewiele mają wspólnego z prawdą. Tę artysta odkryje dopiero teraz."

Wersja elektroniczna
6.99 zł w Legimi


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Phila Collinsa

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Phila Collinsa (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Philu Collinsie

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Phila Collinsa

  • Phil Collins przychodzi na świat w miejscowości Londyn, Wielka Brytania.

Przydatne linki


Miejsca Phila Collinsa

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie