Pelé

Brazylijski piłkarz, działacz sportowy i polityk. 79 lat(a)

Pełne nazwisko: Edson Arantes do Nascimento
Pseudonimy: Pelé
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Três Corações - Minas Gerais, Brazylia
Wiek: 79

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Ma 5 dzieci z prawego łoża (3 z pierwszego małżeństwa, bliźniaki z drugiego małżeństwa). Miewał też liczne romanse i potomstwo zrodzone w ich wyniku. ~gość

Życiorys Pelé

Pelé – a raczej Edson Arantes do Nascimento – brazylijski piłkarz urodzony 23 października 1940 w Três Corações. Miłością do piłki nożnej zaraził Pelé ojciec, który grał na pozycji środkowego napastnika. Pelé zadebiutował w wieku 15 lat w Santos FC. Dwa lata później zagrał w reprezentacji Brazylii. Brał udział w Mistrzostwach Świata w 1958 r. w Szwecji. Pelé przyczynił się wtedy do wygranej Brazylii i został niemal bohaterem narodowym. Doznał kontuzji podczas Mistrzostw Świata w Chile. W 1970 r. Brazylia ponownie zdobyła tytuł Mistrza Świata. Pelé zrezygnował wtedy z występów w reprezentacji. Ogłosił zakończenie swojej kariery piłkarskiej w 1974 r. Wkrótce jednak związał się z klubem New York Cosmos. Grał w jego barwach do 1977 r. Został dyrektorem sportowym Santosu. W 1995 r. Pelé wybrano na ministra sportu Brazylii. Pracował także jako komentator sportowy. Pelé znalazł się na piątym miejscu listy najskuteczniejszych strzelców Mistrzostw Świata z wynikiem 12 bramek.

Kluby Pelé

W przeciwieństwie do innych gwiazd piłki nożnej, które często zmieniają klubowe barwy, Pele przez większość kariery grał w jednym klubie: osiemnaście lat spędził w brazylijskim FC Santos.

Urodzony w 1940 roku zawodnik dołączył w wieku piętnastu lat poznał byłego reprezentanta Brazylii, Waldemara de Brito, a ten rozpoznając talent piłkarza zaprosił go do gry w młodzieżowym składzie FC Santos. Trzy lata później dołączył do „dorosłego” składu FC Santos, jak również do reprezentacji Brazylii. Osiemnaście lat w tej drużynie obfitowało w sukcesy: razem z tą drużyną zdobył między innymi Klubowy Puchar Ameryki Łacińskiej i Puchar Interkontynentalny.

W 1974 roku Pele zdecydował o zakończeniu kariery. Po pewnym czasie postanowił jednak wrócić do gry i wybrał klub New York Cosmos, który wówczas był popularny wśród gwiazd. Ostatni mecz rozegrał w 1977 roku, był on nietypowy: jedną połowę Pele zagrał w barwach Cosmosu, drugą Santosu.

Cytaty Pelé

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Pelé (FAQ)

Ile bramek zdobył w karierze Pelé?

Ile bramek zdobył w piłkarskiej karierze Pelé?

Dodaj prawidłową odpowiedźWasze wspomnienia o Pelé

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Pelé

  • Pelé przychodzi na świat w miejscowości Três Corações - Minas Gerais, Brazylia.


Miejsca Pelé

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Pelé?

Brazylijski piłkarz, działacz sportowy i polityk.

Kiedy urodził się Pelé?

Pelé urodził się 23/10/1940.

Gdzie urodził się Pelé?

Pelé urodził się w miejscowości Três Corações - Minas Gerais, Brazylia.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności