Pelé

Kim jest Pelé?

Brazylijski piłkarz, działacz sportowy i polityk. 80 lat(a)
Pełne nazwisko: Edson Arantes do Nascimento
Pseudonimy: Pelé
Data urodzenia: (środa)
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Três Corações - Minas Gerais, Brazylia 🗺️
Wiek: 80
Znasz więcej faktów z życia Pelé? Edytuj tę stronę.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Ma 5 dzieci z prawego łoża (3 z pierwszego małżeństwa, bliźniaki z drugiego małżeństwa). Miewał też liczne romanse i potomstwo zrodzone w ich wyniku. ~gość

Życiorys Pelé

Pelé – a raczej Edson Arantes do Nascimento – brazylijski piłkarz urodzony 23 października 1940 w Três Corações. Miłością do piłki nożnej zaraził Pelé ojciec, który grał na pozycji środkowego napastnika. Pelé zadebiutował w wieku 15 lat w Santos FC. Dwa lata później zagrał w reprezentacji Brazylii. Brał udział w Mistrzostwach Świata w 1958 r. w Szwecji. Pelé przyczynił się wtedy do wygranej Brazylii i został niemal bohaterem narodowym. Doznał kontuzji podczas Mistrzostw Świata w Chile. W 1970 r. Brazylia ponownie zdobyła tytuł Mistrza Świata. Pelé zrezygnował wtedy z występów w reprezentacji. Ogłosił zakończenie swojej kariery piłkarskiej w 1974 r. Wkrótce jednak związał się z klubem New York Cosmos. Grał w jego barwach do 1977 r. Został dyrektorem sportowym Santosu. W 1995 r. Pelé wybrano na ministra sportu Brazylii. Pracował także jako komentator sportowy. Pelé znalazł się na piątym miejscu listy najskuteczniejszych strzelców Mistrzostw Świata z wynikiem 12 bramek.

Kluby Pelé

W przeciwieństwie do innych gwiazd piłki nożnej, które często zmieniają klubowe barwy, Pele przez większość kariery grał w jednym klubie: osiemnaście lat spędził w brazylijskim FC Santos.

Urodzony w 1940 roku zawodnik dołączył w wieku piętnastu lat poznał byłego reprezentanta Brazylii, Waldemara de Brito, a ten rozpoznając talent piłkarza zaprosił go do gry w młodzieżowym składzie FC Santos. Trzy lata później dołączył do „dorosłego” składu FC Santos, jak również do reprezentacji Brazylii. Osiemnaście lat w tej drużynie obfitowało w sukcesy: razem z tą drużyną zdobył między innymi Klubowy Puchar Ameryki Łacińskiej i Puchar Interkontynentalny.

W 1974 roku Pele zdecydował o zakończeniu kariery. Po pewnym czasie postanowił jednak wrócić do gry i wybrał klub New York Cosmos, który wówczas był popularny wśród gwiazd. Ostatni mecz rozegrał w 1977 roku, był on nietypowy: jedną połowę Pele zagrał w barwach Cosmosu, drugą Santosu.
Książki o Pelé po angielsku 🌎

Pele: The Autobiography
The SUNDAY TIMES number 1 bestseller -- the extraordinary life story of the greatest footballer ever to play the game.

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Cytaty Pelé

Brak przesłanych cytatów. Dodaj cytat

Wasze pytania dotyczące Pelé

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Pelé

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Pelé

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Pelé przychodzi na świat w miejscowości Três Corações - Minas Gerais, Brazylia.


Miejsca Pelé

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Pelé? Edytuj tę stronę.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Pelé?

Brazylijski piłkarz, działacz sportowy i polityk.

Kiedy urodził się Pelé?

Pelé urodził się 23/10/1940.

Gdzie urodził się Pelé?

Pelé urodził się w miejscowości Três Corações - Minas Gerais, Brazylia.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności