Trudna przeszłość ojca Schwarzeneggera

30 lipca 1947 roku we wsi Thal na przedmieściu austriackiego Grazu na świat przychodzi Arnold Alois, chłopiec który zostanie słynnym kulturystą, aktorem, a w końcu gubernatorem Kalifornii i jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi na świecie.

Zanim jednak Arnold Schwarzenegger wywalczy sobie popularność i uznanie widzów i fanów na całym świecie, czeka go trudne zadanie – walka o szacunek ojca. A momentami nawet o fizyczne przetrwanie jego metod wychowawczych.

Ojciec Arnolda Schwarzeneggera – Gustav – nie należał z pewnością do ludzi łatwych. I problemem nie było nawet użytkowanie rózgi jako metody wychowawczej, bo to w Austrii lat 40. i 50. było powszechne. Gustav wyraźnie faworyzował starszego syna Meinharda. Sam Arnold uważał ojca za człowieka bez krztyny cierpliwości, chęci rozmowy i zrozumienia.

Dopiero po wielu latach Schwarzenegger wyznał, że był przez ojca bity. W pełni otworzył się już po ustąpieniu z urzędu gubernatora, opowiadając o alkoholizmie ojca, przemocy domowej i agresji. Gustav nie był więc przyjemnym człowiekiem, a to nie jedyna mroczna tajemnica jaką skrywał dom Schwarzeneggerów…

Dom, w którym urodził się przyszły gwiazdor.
Fot. Taxiarchos228, FAL, via Wikimedia Commons

Gustav Schwarzenegger urodził się w 1907 roku w ówczesnych Austro-Węgrzech, z zawodu był oficerem austriackiej policji. Mimo wielu lat starań, dopiero na 11 dni przed anschlussem Austrii stał się członkiem austriackiej partii narodowych socjalistów. Już rok później należał do Sturmabteilung, czyli oddziałów szturmowych NSDAP, jednego z głównych narzędzi terroru nazistów, zanim, rolę tę przejęło SS.

W listopadzie 1939 roku Schwarzenegger zaciągnął się do Wehrmachtu i jako żandarm służył w Polsce, Francji, Belgii, na Ukrainie, Litwie i Rosji. W 1942 roku odniósł rany, po czym odznaczono go m.in. Krzyżem Żelaznym za odwagę i Medalem za Kampanię Zimową na Wschodzie. Leczono go w szpitalu w Łodzi, jednak rany wojenne w połączeniu z malarią sprawiły, że w 1944 roku zwolniono go ze służby. Powrócił do Grazu w Austrii, gdzie pracował jako inspektor pocztowy, a po wojnie ponownie jako policjant.

W czasie służby wojskowej – podobnie jak wielu innych żołnierzy – badano go również pod kątem psychologicznym. W tym czasie dokumenty opisywały go jako człowieka „spokojnego i opanowanego, niewyróżniającego się, o średnim intelekcie”.

Po upadku III Rzeszy ojciec Arnolda podzielił los wielu niemieckich i austriackich mężczyzn tego pokolenia. Przeżył wojnę, ale popadł w alkoholizm i stał się agresywny. W 1971 roku prowadząc pod wpływem alkoholu zginął faworyzowany syn Meinhard, a rok później na skutek wylewu umiera sam Gustav. Jego żona – matka Arnolda – zmarła 26 lat później na atak serca odwiedzając grób męża.

Czasy wojny były prawdopodobnie w domu Schwarzeneggerów niewygodną, uwierającą tajemnicą. O przeszłości Gustava zrobiło się głośno dopiero w 2003 roku, kiedy Arnold Schwarzenegger starał się o reelekcję na stanowisko gubernatora Kalifornii. Jednak wcześniej, bo już w 1990 roku, na wniosek samego aktora i kulturysty przeszłość niesławnego ojca zbadana została przez Centrum Szymona Wiesenthala.

Karierę wojskową Gustava określono jako typową dla wielu zauroczonych nacjonalizmem Austriaków tego pokolenia. Z dokumentów wyłania się postać zagorzałego ideologicznie nazisty, brak jednak dowodów na bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie wojenne.

W 2021 roku ukazała się niepublikowana nigdy wcześniej wypowiedź Arnolda Schwarzeneggera na temat ojca. Stwierdza on, że Gustav był notorycznie pijany, agresywny i stosował przemoc wobec rodziny. Jako powód takiego zachowania aktor i polityk wskazał jednoznacznie poczucie winy i wstydu za to co własnoręcznie i z pomocą innych nazistów i kolaborantów zrobił w czasie wojny.

Trudne dzieciństwo nie powstrzymało Arnolda Schwarzeneggera przed osiągnięciem sukcesu na wielu polach. W swojej wieloletniej karierze stał się między innymi ikoną kulturystyki, producentem, biznesmenem, aktorem, politykiem i gubernatorem. Siedmiokrotnie zdobył tytuł Mr. Olympia, czterokrotnie Mr. Universe, jest zdobywcą Złotego Globu, nagrody Emmy, Kids’ Choice Awards, uhonorowano go gwiazdą na hollywoodzkim Walk of Fame. Jego imię noszą m.in. instytut na Uniwersytecie Południowej Kalifornii czy szlak narciarski w Idaho.

 

 

 

Przeczytaj więcej

Total Recall Eng

82.03 zł*

*Ostatnia znana cena

Kup teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.