Rok 2021 rokiem Stanisława Lema

Nadchodzący 2021 rok, zgodnie z ustawą Sejmu RP, jest rokiem Stanisława Lema – wybitnego prozaika oraz najbardziej znanego twórcy polskiej fantastyki. Ponieważ to właśnie w 2021, a dokładniej 12 września słynny twórca obchodziłby swoje setne urodziny, nie istnieje chyba lepszy moment na uczczenie jego pamięci.

Obchody Roku Lema

Wydarzenia mające upamiętniać życie i twórczość autora trwają na dobrą sprawę od kilku lat, głównie dzięki programowi Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wszystko to łączy się ze sprawą projektów, dążących do stworzenia tzw. Planety Lem.

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem stanowi jedyną w swoim rodzaju inwestycję – centrum literackie łączy się z przestrzenią ekspozycyjną, mającą społeczno-edukacyjny charakter. Obchody Roku Lema w mieście Kraków będą miały zresztą bardzo różnorodny charakter – planowane są sympozja, konferencje, występy teatralne oraz świętowanie samych urodzin Lema, które odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dopełnieniem mają być serie książek, świeżo wydane przez Wydawnictwo Literackie.

Kim był Stanisław Lem?

Chociaż wydawać by się mogło, że Stanisława Lema nie trzeba nikomu przedstawiać, warto przybliżyć nieco sylwetkę autora, tym, którzy nie do końca znają jego sylwetkę lub nie rozumieją jego fenomenu. Lem poruszył nie tylko Kraków, miasto, w którym przyszło żyć mu przez wiele lat i w nim ostatecznie umrzeć, ale i cały naród, pozwalając świętować nadchodzący rok tak najznamienitszym krytykom literackim, jak i licznym wielbicielom pisarza.

Stanisław Lem urodził się we Lwowie w roku 1921. Umarł, jak już zostało to wspomniane w Krakowie, 26 marca 2006 r. Nauki ścisłe były mu nieobce – jego ojciec był lekarzem, a on sam planował studia na politechnice. Kiedy nie udało mu się na nią dostać, postanowił pójść w ślady rodzica i samemu także zostać medykiem. Jednakże ostatecznie nie powiązał swojej przyszłości z zawodem – po udaniu się na praktyki Lem zetknął się z widokiem krwi oraz wnętrzności. Ponoć ów obraz sprawił, że pisarz raz na zawsze porzucił decyzję o udaniu się w ślady ojca.

Zetknięcie się z naukami przyrodniczymi nie poszło jednak na marne. Lem coraz częściej pisywał opowiadania, bardzo często osadzone w świecie nauki i to właśnie one wkrótce miały przynieść mu zasłużoną sławę i rozgłos.

Od czego zacząć czytanie Lema?

Jeżeli i Ty także chcesz należeć do grona fanów Wielkiego Pisarza, sięgnij po fantastyczne powieści Stanisława Lema już dziś. W jakiej kolejności zabrać się za czytanie tego niezwykle płodnego pisarza? Chociaż puryści zdecydowanie polecają czytanie chronologiczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pierwszej kolejności sięgnąć po jego bardziej słynne dzieła. Należeć będą do nich „Solaris”, „Kongres futurologiczny” czy „Cyberiada”. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się ze zbiorami felietonów, pięknie wydanymi przez Wydawnictwo Literackie np. „Planeta Lema. Felietony ponadczasowe”.

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Używamy cookies.

Polityka Prywatności